NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tyle Piękna – spotkanie autorskie z Marią Nowakowską

22 sierpnia 2020 | 18:00 19:30

Zapraszamy na spotkanie z autorką książki “Tyle piękna”, Marią Nowakowską.

W lutym 2020 r. ukazała się wydana przez Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja publikacja „Tyle piękna. O łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej”, przedstawiająca badania Marii Nowakowskiej nad zagadnieniem rzeźby plenerowej w Łodzi. Za fotografie odpowiada Anna Zagrodzka, a za oprawę graficzną Joanny Szumacher.

Książka, powstała na podstawie rozmów ze zmarłym rok temu artystą i teoretykiem rzeźby, prof. Andrzejem Joczem oraz kwerend archiwalnych. Pzedstawia historię rzeźby w przestrzeni miejskiej w Łodzi od 1423 roku (nadanie praw miejskich Łodzi) do 1993 roku (ostatnia Konstrukcja w procesie). Nowakowska najwięcej uwagi poświęca rzeźbom realizowanym w czasie PRL-u. “Tyle piękna” pokazuje, że rzeźba plenerowa to nie tylko element estetyzacji przestrzeni publicznej. To złożony fenomen, na który składa się historia miejsca, fundatora, artysty, ale także zaplecze prawne, materiałowe i technologiczne oraz sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna, w jakiej powstały.

Spotkanie poprowadzi Joanna Glinkowska.

Maria Nowakowska – absolwentka i studentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo przygotowuje i wdraża projekty z zakresu popularyzacji dziedzictwa pod autorką marką „Łódzki detal”. Jest przewodniczką po Łodzi, autorką książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018) i dyrektorką programową Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Koordynowała proces powstania „Rynku Włókniarek” w Łodzi. Obecnie przygotowuje materiały do doktoratu dotyczącego humanizacji przestrzeni publicznych oraz przewodnik szlakiem łódzkich rzeźb plenerowych (książkę wyda w 2020 wydawnictwo Księży Młyn). Stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka nagród za działalność społeczną i popularyzatorską.

Joanna Glinkowska – absolwentka Kulturoznawstwa (specjalności: Nowe Media i Promocja Sztuki) oraz Międzynarodowych Studiów Kulturowych na Uniwersytecie Łódzkim. Prezeska Fundacji Obszar Wspólny. Publikowała teksty z zakresu współczesnej kultury i sztuki na łamach takich pism, jak m.in. „Notes na 6 Tygodni”, „Sztuka i Dokumentacja”, “Miejsce. Studia nad sztuką i architekturą polską XX i XXI wieku”. Współpracuje z magazynem „Kalejdoskop” oraz portalem Miej Miejsce.

Podczas spotkania można będzie nabyć książkę w promocyjnej cenie.

Szczegóły

Data:
22 sierpnia
Czas:
18:00 – 19:30
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Obszar Wspólny

Piotrkowska 111
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*