NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Powroty Agnieszki Traczewskiej

15 lipca 2018 | 17:00 - 18:00

Gmina Żydowska w Łodzi – Kehila Kedosza Łódź oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza 15 lipca o 17.00 na otwarcie wystawy Agnieszki Traczewskiej „Powroty“ prezentowanej w domu przedpogrzebowym (miejsce: Cmentarz żydowski przy ul. Brackiej).

Wcześniej, o 15.30, odbędzie się spacer po cmentarzu żydowskim, który poprowadzi rabin Dawid Szychowski i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu.

Wystawa „Powroty” to dokumentacja wędrówki podczas, których chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci („jorcajt”). Wierzą, że w ten szczególny dzień dusza cadyka zstępuje na ziemię, a jego wstawiennictwo u Boga może zapewnić im błogosławieństwo. Fotografie Traczewskiej, która wbrew zwyczajowi została dopuszczona do świata zwykle niedostępnego obcym, mają walor historyczny, ale przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary. Zdjęcia pokazują świat, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi.

Agnieszka Traczewska – od 2006 roku tworzy serie zdjęć poświęconych chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków, a także portretuje świat ortodoksyjnych społeczności żydowskich, zamieszkałych w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Za zdjęcie „First Time” otrzymała w 2014 roku National Geographic Traveler Photo Award. Producentka cyklu programów „Rozmowy na koniec wieku”, „Rozmowy na nowy wiek”, filmowych portretów: Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Pawła Jasienicy, Jerzego Turowicza, Adama Michnika, Ryszarda Krynickiego oraz filmów dokumentalnych o tematyce żydowskiej: „Wiera Gran”, „Dworzec Gdański”, „Była wojna”, „Bruno Schulz”.

Partner: Narodowe Centrum Kultury

// KIEDY: 15 lipca 2018r. / niedziela
// 15.30 – spacer po cmentarzu żydowskim
// 17.00 – otwarcie wystawy „Powroty” Agnieszki Traczewskiej
// GDZIE: Cmentarz żydowski przy ul. Brackiej, wejście od Zmienne

Szczegóły

Data:
15 lipca 2018
Godzina:
17:00 - 18:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Cmentarz Żydowski w Łodzi
Abrama Cytryna
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*