NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

 

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Początki przemysłowej Łodzi

21 czerwca 2020 | 11:00 - 12:00

Łódź to miasto, które powstało w średniowieczu. Prawdziwy rozwój miasta nastąpił jednak kilka stuleci później w XIX wieku. Stało się tak za sprawą decyzji kilku ważnych wizjonerów i polityków tamtych czasów, takich jak Stanisław Staszic czy Rajmund Rembieliński. Z leniwego miasteczka Łódź stała się miastem przemysłu, bawełny i wełny, kominów, fabryk z czerwonej cegły, robotników i robotnic.

Z odległych Niemiec, Śląska oraz Czech przybywali do swojej ziemi obiecanej tkacze osadnicy szukający lepszego życia i szansy. Początki przemysłu to temat, który nurtuje od dawna. Jak wyglądali osadnicy, gdzie mieszkali, w jakim języku mówili, co ze sobą przywozili do tego nieznanego i obcego zakątka carskiego imperium? Jak z tkaczy stali się w kolejnych pokoleniach fabrykantami?

Powędrujemy szlakiem Nowego Miasta, Osady Łódki i dotrzemy do Wiązowego Rynku. Odkryjemy tajemnice pierwszych fabryk, willi fabrykantów, poszukamy śladów dawnej Łodzi sprzed prawie 200 lat na dzisiejszych ulicach miasta. Poznamy początki Scheiblerów, Poznańskich, Grohmanów, Wendischa, Eiserów, Bidermanów, Geyerów, Richterów i wielu innych przemysłowych rodów.
Czas trwania: 11:00 – 14:00

Start: spotykamy się pod Archiwum Państwowym w Łodzi przy Placu Wolności nr 1
Bilet: 10 zł
BILETY DOSTĘPNE NA www.sklep.cicerone.pl
wraz z pełną ofertą:)
Zapraszamy:)

Szczegóły

Data:
21 czerwca 2020
Godzina:
11:00 - 12:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Plac Wolności
Plac Wolności
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*