NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Piłsudski (nie)znany i Filozofia Piłsudskiego – debata

12 grudnia 2018 | 18:00 - 19:30

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane:

Piłsudski: prawda i mit – dyskusja o książkach „Piłsudski (nie)znany” i „Filozofia Piłsudskiego”

/// 12 grudnia 2018 r. (środa)
/// godz. 18:00
/// Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

„Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” jest pokłosiem debat, które przeprowadził historyk Mikołaj Mirowski które odbyły się w Domu Literatury i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jesienią 2017 roku. Do książki dołączono płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Oprócz zapisu ośmiu debat – poświęconych socjalizmowi, bitwie warszawskiej, polityce zagranicznej, zamachowi majowemu, spadkobiercom Marszałka, konfliktowi Piłsudskiego z Dmowskim, a także obrazowi Marszałka w literaturze i popkulturze – w pracy znajdziemy wywiad z reżyserem serialu oraz dwa artykuły rozwijające poruszane wcześniej tematy. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu Muzeum Historii Polski „Wokół Niepodległej”.

„Filozofia Piłsudskiego” filozofa Pawła Rzewuskiego – to z kolei esej, mający ambicje historyczno-interpretacyjne. Jak pisał w recenzji na portalu dzieje.pl Michał Przepreski: „Opierając się na dziełach Marszałka, bogatej gamie lektur filozoficznych i nieoczywistych odwołań do tradycji europejskiej i polskiej, autor stawia nowe pytania. Powraca także do pytań dobrze znanych, ale wciąż frapujących. Jaki wpływ na Piłsudskiego miała filozofia antyczna, a jaki renesansowa? Czy w jego myśli i czynie politycznym więcej jest Platona, czy raczej Machiavellego? Jak Piłsudski rozumiał etos szlachecki i jak wpływało to na jego pojmowanie polityki? W końcu – czy spór Piłsudskiego i Dmowskiego o kształt polskości pozostaje aktualny?”

Dyskusja o tych dwóch książkach pozwoli raz jeszcze spojrzeć krytycznie na dorobek Piłsudskiego. Ile w jego dokonaniach było geniuszu, pracy, determinacji, a ile szczęścia? Jak ewoluowały jego poglądy? Jak oddzielić realne zasługi Piłsudskiego od legendy, którą świadomie kreował?

Rozmawiać będą:

Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, autor rozmów przeprowadzonych w książce „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura

Paweł Rzewuski – filozof i historyk. Doktorant Instytutu Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki „Filozofia Piłsudskiego”

Sebastian Adamkiewicz – historyk, pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik portalu histmag.org.

Patronat merytoryczny:

Muzeum Historii Polski.

Patronat medialny:

Dzieje.pl, Dom Literatury w Łodzi, TVP Kultura, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Liberté!, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Szczegóły

Data:
12 grudnia 2018
Godzina:
18:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Gdańska 13
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*