NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Piknik Wolności w Łodzi

2 czerwca 2019 | 11:00 - 17:00

Wspomnienia sprzed 30-lat, rozmowy o wolności, a także atrakcje, konkursy
i zabawy dla najmłodszych – to łódzka propozycja obchodów 30. rocznicy wolnych wyborów 4 Czerwca 1989 r.
2 czerwca, w godz. 11.00-17.00 w pasażu Rubinsteina odbędzie się piknik,
w którym weźmie udział wiele łódzkich organizacji pozarządowych, zajmujących się na co dzień ochroną praw konstytucyjnych, obywatelskich
i podstawowych wolności i edukacją o demokracji.

Zaplanowanych jest wiele atrakcji dla uczestników w różnym wieku. Przez cały dzień odbywać się będą konkursy z nagrodami m.in. konkurs z wiedzy o 4 Czerwca oraz konkurs plastyczny „Moja wolna Łódź”. Organizatorzy zapraszają także do udziału
w rodzinnej grze miejskiej. Na najmłodszych czeka malowanie, rysowanie, gry
i zabawy, na trochę starszych – strefa leżakowania.
Na scenie wystąpią artyści – Elżbieta Adamiak, Lucjan Wesołowski oraz młodzież
z łódzkich domów kultury. Zaplanowana jest wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego oraz wystawa druków opozycji antykomunistycznej przygotowana przez członków Klubu Pozytywnej Wyobraźni.
Wydarzenie organizowane jest już po raz kolejny przez Fundację Łódzka Arka Demokracji, Komitet Obrony Demokracji – region łódzki oraz Stowarzyszenie Klub Pozytywnej Wyobraźni. Udział w Pikniku weźmie także Stowarzyszenie 4 Czerwca, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Partnerami wydarzenia są: Gazeta Wyborcza, Miasto Ł, Liberte! Na pikniku obecni będą także radni Rady Miejskiej w Łodzi oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej– będzie można z nimi porozmawiać w specjalnie do tego przeznaczonym namiocie.

Oferta Miasta Łodzi
Miasto Łódź odtworzy atmosferę ostatnich lat na łódzkiej i polskiej drodze do wolności. Zobaczymy grupę rekonstrukcji Milicji Obywatelskiej oraz klasę szkolną,
w której dzieci przymierzyć będą mogły, historyczne już, granatowe fartuszki oraz wziąć udział w lekcji kaligrafii. Ofertę przygotowała Agencja Artystyczna „Retro Pasje”, która bada, konsultuje i odtwarza stylistykę czasów PRL na planach filmowych i w ramach wielu przedsięwzięć dotyczących lat 80. W Łodzi przygotuje także wystawę strojów z czasu przełomów – codziennych oraz wieczorowych.
Nie będą to uproszczone stylizacje filmowe, ale jak najbardziej prawdziwe stroje, widywane na ulicach polskich miast. Na manekinach zobaczymy m.in. futro
z rękawem „nietoperza”, apaszkę turecką ze złotą nitką, czapkę z lisa, a także typowy strój męski z początku lat 90, zestawiony z ubiorów ze stadionu X-lecia
z tamtego okresu. Wszystko by przypomnieć, w jaki sposób Polacy starali się ubarwić swoje życie w trudnej rzeczywistości schyłku PRL i początkach kapitalizmu.
W pikniku wezmą też udział przedstawiciele Muzeum Życia w PRL z Warszawy, którzy rekonstruować będą lokal wyborczy z lat 80., a także animować proste zabawy, nawiązujące do stylistyki lat 80.
Na miejskich stanowiskach zobaczymy też gadżety z lat 80, wyciągnięte „ze strychu” gry, zabawki, płyty, pocztówki, opakowania po słodyczach, ozdoby do włosów oraz gazety i komiksy. Dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi pokazane zostaną także plakaty z popularnych filmów z lat 80 i wczesnych 90. „Ucieczka z kina Wolność”, „Kingsajz” czy „Indiana Jones i ostatnia krucjata”.
Nie zabraknie „smaków” PRL, czyli typowych dla schyłku minionej epoki andrutów, waty cukrowej oraz wody ze stylizowanego saturatora. Mówiąc o smakach warto przypomnieć o akcji Menu Wolności wymyślonej przez dziennikarkę kulinarną Katarzynę Bosacką. w pasażu Rubinsteina rozdanych zostanie 1989 kultowych lodów Bambino. Łódzcy restauratorzy we wszystkich lokalach uczestniczących w akcji podawać będą tradycyjne łódzkie dania np. knedle z truskawkami i młodą kapustą.
Łódzka droga do wolności
Miasto przypomni również, jak wyglądała łódzka droga do wolności w schyłku PRL. Odtworzone zostaną happeningi m.in. Pomarańczowej Alternatywy, które odbywały się na ulicy Piotrkowskiej w latach 1987-1990, m.in. „Galopującą Inflację”. Happeningi mogą być odtworzone dzięki współpracy z grupą rekonstrukcji historycznej milicji oraz dzięki zaangażowaniu byłych „krasnoludków”, którzy dziś są często bardzo znanymi dziennikarzami i artystami łódzkimi.
Pokazane zostaną także zdjęcia ze słynnego głodowego marszu łódzkich włókniarek z 1981 r., pochodzące z zasobów Europejskiego Centrum Solidarności.
Do programu przyłącza się również Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Pokaże fragmenty wystawy „4 czerwca 1989 – wybraliśmy Wolność”, którą w całości oglądać będzie można w dniach 31 maja – 13 listopada, w siedzibie muzeum przy ul. Gdańskiej 13. Wśród eksponatów zobaczymy m.in. …sweter Lecha Wałęsy,
w którym podpisywał porozumienia sierpniowe, ornat Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 1987 roku, a także plakaty i materiały wyborcze z czerwca 1989.
Łódź pamięta też o samym dniu rocznicy. 4 czerwca 2019 r. w Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, na zieleńcu przed Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, odbędzie się odsłonięcie rzeźby autorstwa Jacka Wesołowskiego. Artysty konceptualnego, związanego z Łodzią, mieszkającego w Berlinie.

Szczegóły

Data:
2 czerwca 2019
Godzina:
11:00 - 17:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Pasaż Rubinsteina
Pasaż Rubinsteina
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*