NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Oprowadzanie po wystawie czasowej Kawalerowicz – kolekcja

26 listopada | 14:00 - 15:30

26 listopada o godzinie 14:00 zapraszamy na specjalne oprowadzanie po wystawie czasowej Kawalerowicz – kolekcja, która została zrealizowana z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnego reżysera. Jest ona poświęcona nie tylko twórczości Kawalerowicza, ale i kulisom pracy muzealników.
Podczas wydarzenia wiedzą o ekspozycji podzieli się Paweł Hapka z Działu Edukacji i Kultury Filmowej. Następnie wyświetlimy arcydzieło polskiej szkoły filmowej: film Matka Joanna
od Aniołów Jerzego Kawalerowicza.
bilet: 15 zł do kupienia w kasie kina/muzeum lub online.
Matka Joanna od Aniołow, reż. Jerzy Kawalerowicz
Czarno-biały polski film fabularny z 1960 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, zrealizowany na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Bohaterem filmu jest jezuita Józef Suryn. Przybywa on do klasztoru na Smoleńszczyźnie celem wypędzenia złych duchów, które opętały tamtejsze zakonnice, wśród nich – tytułową matkę przełożoną.
Matka Joanna od Aniołów powstała w Zespole Filmowym „Kadr” pod kierownictwem artystycznym Tadeusza Konwickiego, który był współscenarzystą utworu. Konwicki i Kawalerowicz starali się dochować wierności pierwowzorowi literackiemu. Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Doceniano go za formę artystyczną (w tym za grę światłocieni), ale równocześnie odczytywano jako komentarz do ówczesnych stosunków pomiędzy władzą komunistyczną a Kościołem katolickim. W kręgach kościelnych film Kawalerowicza i Konwickiego wywołał oburzenie ze względu na rzekomo antyklerykalną treść.

Szczegóły

Data:
26 listopada
Godzina:
14:00 - 15:30
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Kinematografii
Plac Zwycięstwa 1
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia