Biblioteka Wolność zaprasza na plac Wolności 4 na spotkanie, poświęcone życiu i twórczości Karla Dedeciusa.
Karl Dedecius urodził się 20 maja 1921 roku w Łodzi, w spolonizowanej rodzinie niemieckiej. Czas dzieciństwa spędzony w Łodzi i jej okolicach wspominał jako wzrastanie w poczuciu wolności i czystości, które dostarczały jego krwinkom i szarym komórkom pokarmu, starczającego – jak powiadał jako nobliwy już człowiek – po dziś dzień.
Karl Dedecius był jednym z najważniejszych tłumaczy literatury polskiej na język niemiecki oraz popularyzatorem literatury polskiej na Zachodzie. Literatura – tak jak wymarzył sobie Dedecius – stała się oknem, przez które jeden naród mógł spojrzeć drugiemu w oczy. Od 1959 roku wytrwale i z uporem przekładał najcenniejsze utwory literatury polskiej – krajowej i emigracyjnej, układał z nich antologie poezji i prozy, tłumaczył też polską eseistykę, publicystykę i satyrę, pisał eseje i wydawał własne książki w Polsce i w Niemczech. Przetłumaczył dzieła ok. 300 polskich pisarzy. Dzięki niemu nazwiska Różewicza, Szymborskiej, Herberta czy Leca są znane i cenione na całym świecie. Dziełem jego życia jest 7-tomowa, licząca kilkanaście tysięcy stron, Panorama literatury polskiej XX wieku.
O jego życiu i twórczości w rocznicę urodzin opowiedzą Natalia Królikowska i Martyna Quant – łodzianki, literaturoznawczynie.
Wstęp na wydarzenie jest oczywiście WOLNY!