NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

 

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Urodziny Karla Dedeciusa. Prelekcja na dwa głosy

20 maja | 17:00 - 19:30

Biblioteka Wolność zaprasza na plac Wolności 4 na spotkanie, poświęcone życiu i twórczości Karla Dedeciusa.
Karl Dedecius urodził się 20 maja 1921 roku w Łodzi, w spolonizowanej rodzinie niemieckiej. Czas dzieciństwa spędzony w Łodzi i jej okolicach wspominał jako wzrastanie w poczuciu wolności i czystości, które dostarczały jego krwinkom i szarym komórkom pokarmu, starczającego – jak powiadał jako nobliwy już człowiek – po dziś dzień.
Karl Dedecius był jednym z najważniejszych tłumaczy literatury polskiej na język niemiecki oraz popularyzatorem literatury polskiej na Zachodzie. Literatura – tak jak wymarzył sobie Dedecius – stała się oknem, przez które jeden naród mógł spojrzeć drugiemu w oczy. Od 1959 roku wytrwale i z uporem przekładał najcenniejsze utwory literatury polskiej – krajowej i emigracyjnej, układał z nich antologie poezji i prozy, tłumaczył też polską eseistykę, publicystykę i satyrę, pisał eseje i wydawał własne książki w Polsce i w Niemczech. Przetłumaczył dzieła ok. 300 polskich pisarzy. Dzięki niemu nazwiska Różewicza, Szymborskiej, Herberta czy Leca są znane i cenione na całym świecie. Dziełem jego życia jest 7-tomowa, licząca kilkanaście tysięcy stron, Panorama literatury polskiej XX wieku.
O jego życiu i twórczości w rocznicę urodzin opowiedzą Natalia Królikowska i Martyna Quant – łodzianki, literaturoznawczynie.
Wstęp na wydarzenie jest oczywiście WOLNY!

Szczegóły

Data:
20 maja
Godzina:
17:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia 39 Wolność
Plac Wolności 4
Łódź, łódzkie Poland
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*