NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Reportażu Młodego Pokolenia #15 Tomasz Grzywaczewski

16 grudnia 2021 | 18:00 - 20:00

Zapraszamy do udziału w spotkaniu w ramach Festiwalu Reportażu Młodego Pokolenia. Tym razem gościć będziemy Tomasza Grzywaczewskiego, autora książki WYMAZANA GRANICA. ŚLADAMI II RZECZPOSPOLITEJ (Wydawnictwo Czarne).
📘 Tomasz Grzywaczewski (ur. 1986) – reporter, pisarz i analityk specjalizujący się w sprawach Europy Środkowej i Wschodniej. Autor książek: „Wymazana granica”, „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”, „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” oraz „Przez dziki Wschód”. Dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Magellana dla autora najlepszej książki reportażowej, laureat Kryształowej Karty Polskiego Reportażu w kategorii nagroda publiczności oraz nominowany do nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR.
📘 O książce: Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników, uciekinierów i starców. Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.
To reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.
Spotkanie poprowadzi Leszek Jażdżewski, publicysta, politolog, współzałożyciel i redaktor naczelny czasopisma „Liberté!”, współtwórca Igrzysk Wolności.
📘 FESTIWAL REPORTAŻU MŁODEGO POKOLENIA – o co chodzi?
Wraz z zaprzyjaźnionym reporterem Bartoszem Józefiakiem postanowiliśmy zorganizować nietypowy festiwal literacki. To całoroczne wydarzenie poświęcone literaturze faktu. Co dwa tygodnie zapraszamy w nasze progi reporterki i reporterów teraz lub w ostatnich latach debiutujących na rynku wydawniczym. Rozmawiamy o najnowszych tytułach i wracamy do tych, z którymi czytelniczki i czytelnicy mieli okazję już się zapoznać. Pokazujemy różne oblicza polskiego reportażu.
📘 Zapraszamy do udziału w spotkaniu stacjonarnie w naszej księgarni. Nie przewidujemy transmisji spotkania, nie limitujemy miejsc. Obowiązują bilety w cenie 5 złotych lub zakup jednej z książek Tomasza Grzywaczewskiego w naszej księgarni. Do kupienia w księgarni bezpośrednio przed wydarzeniem (lub wcześniej). Obowiązują maseczki.
Spotkanie organizowane jest we współpracy z Wydawnictwem Czarnym. Patronat nad wydarzeniem objął Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Oddział w Łodzi.

Szczegóły

Data:
16 grudnia 2021
Godzina:
18:00 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Do Dzieła
Próchnika 3
Łódź, łódzkie Poland
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*