NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Niezwykły świat przedwojennego futbolu – spotkanie z autorem

4 września 2019 | 18:00 - 19:00

Księgarnia Odkrywcy i portal Retro Futbol – historia piłki nożnej mają przyjemność zaprosić na spotkanie z Remigiuszem Piotrowskim, autorem książki “Niezwykły świat przedwojennego futbolu”.

Remigiusz Piotrowski – dziennikarz i pisarz, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Przez kilka lat zajmował się dziennikarstwem internetowym związanym z piłką nożną i historią pierwszej połowy XX wieku. Zadebiutował w 2014 roku wydaną przez PWN książką “Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone”. W tym samym roku ukazała się inna jego publikacja, “Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse”. Kolejna książka, “Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia” (2015) otrzymała nominację w kategorii Najlepsza Książka Historyczna Roku w konkursie TVP i Polskiego Radia. W 2015 roku Remigiusz Piotrowski opublikował tom “Artyści w okupowanej Polsce”, w 2016 r. – “Absurdy i kurioza przedwojennej Polski, a w 2018 r. – “Zamach na II RP. Elity na celowniku” oraz “110 ŁKS. 110 meczów na 110 – lecie Łódzkiego Klubu Sportowego”.

W sierpniu 2019 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukaże się jego kolejna książka
“Niezwykły świat przedwojennego futbolu”.

– Dlaczego kluby nie mogły płacić piłkarzom?
– Ile kosztowało „ustawienie” meczu w II RP?
– Jak wyglądał trening przedwojennej drużyny?
– Dlaczego rabin przerwał mecz?

„Na stadionie sportowym 20 000 ludzi wrzeszczy, denerwuje się, rzuca czapkami, demonstruje… Ze wszystkich stron Polski nerwowe telefony: wygrali czy skapitulowali?”

Książka przybliża barwny świat przedwojennego futbolu. Świat pełen sprzeczności, w którym po boiskach biegali robotnicy i inteligenci, a choć żaden z nich nie mógł na piłce zarabiać, na boku dorabiało na niej wielu. To wtedy działacze świecili przykładem a po cichu część z nich snuła misterne intrygi; gwiazdy rozbudzały wyobraźnię tłumów, by po chwili okładać się pięściami po głowach, a eleganccy dżentelmeni w kapeluszach rozprawiali na trybunach o sztuce i… lżyli do utraty tchu sędziego-kalosza. To w końcu świat idealistów, romantyków i niepokornych pionierów. Pełen pasji, humoru. Dziwny i intrygujący.

Autor opowiada nam historię o tym, co jedli przedwojenni piłkarze, jak podróżowali, co im spędzało sen z powiek. Wspomina o największych skandalach, zajadłych polemikach, klubowych animozjach, osobliwych przesądach, piłkarskich zwyczajach, nadziejach, radościach i rozczarowaniach. Odkrywa słodko-gorzkie realia tego, czym był futbol w II RP, a czym niekiedy bywał i czy nadal coś nas z nim łączy.

Spotkanie odbędzie się 4 września 2019 roku (środa) o godzinie 18 w Księgarni Odkrywcy w Łodzi przy ulicy Narutowicza 46. Wstęp bezpłatny. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki i otrzymania podpisu autora.
Zapraszamy!

Szczegóły

Data:
4 września 2019
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Księgarnia Odkrywcy
Narutowicza 46
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*