NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

NIE-MIASTO / 3. Festiwal DetalFest w Łodzi

11 września 2021 - 18 września 2021

Zapraszamy na 3. edycję Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest
Spotykamy się w Łodzi w dniach 10-18.09. W centrum naszej uwagi znajdą się nie-miasta – wszystkie fenomeny, które możemy podziwiać poza metropoliami.
#DETALFEST
Celem wydarzenia jest popularyzacja zagadnień związanych z detalem architektonicznym, traktowanym możliwie szeroko – od ornamentacji architektury, przez symbolikę/ikonografię, po drobne elementy wykończenia zdradzające materiał/technologię wykonania.
#NIEMIASTA
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem przewodnim „Nie-miasta”; naszym celem jest zwrócenie uwagi zarówno na architekturę wernakularną, jak i rozmaite niespotykane w miastach formy humanizacji przestrzeni, a także na dziedzictwo środowiskowe (w rozumieniu przyrody w kontakcie z człowiekiem).
PROGRAM
W tym wydarzeniu przedstawiamy program PRELEKCJI FESTIWALOWYCH, zachęcamy też do obserwowania wydarzenia dotyczącego WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH.
‼️ Prelegenci 3. Festiwalu DetalFest ‼️
📍 BLOK: NIE-MIASTO
W centrum zainteresowania znalazły się nie-miasta – wsie, tereny rolnicze oraz przestrzenie, z których człowiek się wycofał.
Dorota Brauntsch – Domy bezdomne
dr Daria Jagiełło, Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – A co, jeśli nie detal? Percepcja i znaczenie historycznych młynów wodnych położonych w dorzeczu Bzury
dr inż. Kasper Jakubowski, Fundacja Dzieci w Naturę – Czwarta przyroda: „przez sztukę do natury”
Kamila Kulik – Inne ulice Piotrkowskie województwa łódzkiego
Aleksandra Lisiak – Remiza strażacka jako inkluzywny element przestrzeni
Izabela Redman-Zalewska, Marcin Zalewski, Fundacja Wybudowania – Głazy, szopy i lufciki. O kamiennym dziedzictwie ziemi lubawskiej
dr Olga Solarz – Między Bogiem a demonami. Co robią krzyże, rozety, gołąbki, wisienki, romby czy koguty nad wejściami i na ścianach domów wiejskich?
prof. Jarosław Szewczyk (Politechnika Białostocka) – Sztuka budowania z byle czego: o budynkach z gliny, chrustu, słomy, polan, starych garnków i nie tylko
Mariusz Wiśniewski, właściciel Domu Podcieniowego nr 6 w Żuławkach – „Mój dom to kapsuła czasu” – życie w XVIII wiecznym domu podcieniowym.
📍 BLOK: JEDNAK MIASTO
Dla „poszerzenia pola” rysowanego w ramach DetalFestu, udamy się również w podróż do mniejszych ośrodków – takich jak Białystok, Zgierz czy Dąbrowa Górnicza.
Paweł K. Krawczyk, prezes Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. – Drewniane domy zgierskich rzemieślników – piękno zaklęte w detalu
Maja Szwedzińska, Pałac Kultury Zagłębia – O Pałacu, czyli marzenie zastygłe w materii
Piotr Znaniecki, Skorupy-Białystok – Zostały Skorupy
📍 BLOK: PIĘKNO NIE-LUDZKIE
By dopełnić obrazu przestrzeni zajmiemy się także dziedzictwem naturalnym, włączając w obszar refleksji świat naszych nie-ludzkich sąsiadów.
dr Mikołaj Golachowski, przyrodnik – Czy inne zwierzęta też się zachwycają? Nieludzkie poczucie estetyki
Małgorzata Gurowska i Agata Szydłowska – Pieszo, na rowerze, na skrzydłach. O budowaniu miasta ludzko-nie-ludzkiego
📢 Zapraszamy na dwa wprowadzające w tematykę edycji wykłady, przygotowane przez dyrektorkę Festiwalu, Marię Nowakowską:
22.07 – czw – 17.30 – DETAL REGION. Wszystko, co pragnęliście odkryć w regionie, ale baliście się, że nic tam nie dojeżdża. Część I. Biblioteka Tuvim, ul. Tuwima 46
26.08 – czw – 17.30 – DETAL REGION. Wszystko, co pragnęliście odkryć w regionie, ale baliście się, że nic tam nie dojeżdża. Część II. Biblioteka Tuvim, ul. Tuwima 46
HARMONOGRAM PRELEKCJI FESTIWALOWYCH
Miejsce: Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi
PIĄTEK 10.09 – 16.30-20.30
16.30 – oficjalne otwarcie Festiwalu DetalFest
17-20.30 – wystąpienia prelegentów (po ok. 1 h 15 min) oraz dyskusja
[1] prof. Jarosław Szewczyk (Politechnika Białostocka) – Sztuka budowania z byle czego: o budynkach z gliny, chrustu, słomy, polan, starych garnków i nie tylko
[2] Mariusz Wiśniewski, właściciel Domu Podcieniowego nr 6 w Żuławkach – „Mój dom to kapsuła czasu” – życie w XVIII wiecznym domu podcieniowym.
SOBOTA 11.09 – 11.00-20.00
11-15 – wystąpienia prelegentów (po ok. 1 h 15 min) oraz dyskusja
[3] dr inż. Kasper Jakubowski, Fundacja Dzieci w Naturę – Czwarta przyroda: „przez sztukę do natury”
[4] dr Daria Jagiełło, Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – A co, jeśli nie detal? Percepcja i znaczenie historycznych młynów wodnych położonych w dorzeczu Bzury
[5] Paweł K. Krawczyk, prezes Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. – Drewniane domy zgierskich rzemieślników
15-16.30 – przerwa obiadowa
16.30-20 – wystąpienia prelegentów (po ok. 1 h 15 min) oraz dyskusja
[6] Piotr Znaniecki, Skorupy-Białystok – Zostały Skorupy
[7] Aleksandra Lisiak – Remiza strażacka jako inkluzywny element przestrzeni
PIĄTEK 17.09 – 16.30-20.30
17-20.30 – wystąpienia prelegentek (po ok. 1 h 15 min) oraz dyskusja
[8] Maria Nowakowska – Nie-miasto, prowincja, wieś – czego uczą?
[9] Kamila Kulik – Inne ulice Piotrkowskie województwa łódzkiego
SOBOTA 18.09 – 11.00-20.00
11-15 – wystąpienia prelegentów (po ok. 1 h 15 min) oraz dyskusja
[10] Dorota Brauntsch – Domy bezdomne
[11] Izabela Redman-Zalewska, Marcin Zalewski, Fundacja Wybudowania – Głazy, szopy i lufciki. O kamiennym dziedzictwie ziemi lubawskiej
[12] Maja Szwedzińska, Pałac Kultury Zagłębia – O Pałacu, czyli marzenie zastygłe w materii
15-16.30 – przerwa obiadowa
16.30-20 – wystąpienia prelegentów (po ok. 1 h 15 min) oraz dyskusja
[13] dr Mikołaj Golachowski, przyrodnik – Czy inne zwierzęta też się zachwycają? Nieludzkie poczucie estetyki
[14] Małgorzata Gurowska i Agata Szydłowska – Pieszo, na rowerze, na skrzydłach. O budowaniu miasta ludzko-nie-ludzkiego
NIEDZIELA – 19.09 – 12.00 – wykład online
[15] dr Olga Solarz – Między Bogiem a demonami. Co robią krzyże, rozety, gołąbki, wisienki, romby czy koguty nad wejściami i na ścianach domów wiejskich?
____
Zadanie „Oblicza lokalnego dziedzictwa – od przyrody do cywilizacji i z powrotem” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.
PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH
I. OTWARTE SPACERY:
11.09.2021 – 12.00 – sobota – Łódzka rafa koralowa. Fosylia eratyczne Łodzi, czyli skąd w Łodzi wzięły się koralowce i jak je znaleźć. Spacer poszukiwawczy po kopani piasku przy ulicy Pomorskiej. Prowadząca: Maria Apoleika. Zbiórka: ul. Pomorska 338.
12.09.2021 – 12.00 – niedziela – Zielony potok na skraju miasta – spacer po osiedlu Grembach. Miasto raz na Grembach zaglądało, raz o nim zapominało. Sąsiadują tu ze sobą fabryka, kamienice, drewniane domy. Na niektórych ulicach wciąż są kocie łby, a na wszystko spogląda z oddali Centralny Szpital Kliniczny. Podczas spaceru będzie do nas docierać gwar miasta, ale tylko z oddali – Grembach wciąż miejscami wygląda nie-wielkomiejsko. Prowadząca: Kamila Kulik. Zbiórka: ul. Niciarniana przy stacji kolejowej (od strony ul. Nowogrodzkiej).
18.09.2021 – 12.00 – sobota – Skwer jest dziki, skwer jest zły? Spacer etnobotaniczny. Jaka jest przyrodnicza i kulturowa wartość dzikiej zieleni w mieście? Dlaczego jedni chcą ją chronić, a inni się jej boją? O tym wszystkim i nie tylko o tym w trakcie etnobotanicznego spaceru tropami miejskiej zieleni nieuporządkowanej. Prowadząca: Monika Stasiak. Zbiórka: róg ulic Konstytucyjnej i Małachowskiego.
19.09.2021 – 12.00 – niedziela – Poniemieckie osiedla w Łodzi na przykładzie osiedla przy ul. Ziołowej – „miasto w mieście” lub „wioska w mieście”? Niedocenione dziedzictwo, zielona enklawa czy skansen? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas spaceru wciąż mało znaną częścią łódzkiego osiedla Radogoszcz. Prowadząca: Joanna Kwiatkowska znana jako Niewidzialne Miasta / Theo wir fahren nach Lodz. Zbiórka: przystanek tramwajowy Zgierska/Świtezianki.
II. WYSTAWY FOTOGRAFII
Domy bezdomne – wystawa zdjęć Doroty Brauntsch
Miejsce: Centrum Kultury UŁ, ul. Skłodowskiej-Curie 11.
Czas trwania: 12.09-17.09.2021
Wernisaż: niedziela, 12.09, godz. 14.00.
Nestor łódzkich detalistów – wystawa zdjęć Jędrzeja Lukasa
Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, Filia Karolew, ul. Bratysławska 6a
Czas trwania: 14.09-01.10.2021
Wernisaż: wtorek, 14.09.2021, godz. 17
III. ZWIEDZANIE LAPIDARIUM DETALU –OBOWIĄZUJĄ ZAPISY MAILOWE, PROWADZONE OD 1.09.
Zapraszamy wszystkich ciekawych nowej przestrzeni ekspozycyjnej w Łodzi do zwiedzenia Lapidarium Detalu przy al. Kościuszki 19 w piątek, 17.09.2021 r. Grupy będą ruszać o równych godzinach: 10, 12, 14. Zwiedzanie potrwa ok. 1,5 h.
Zapisy – prowadzone 1.09 – na adres: biuro@detalwmiescie.pl
IV. WARSZTATY – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY MAILOWE, PROWADZONE OD 1.09.
1 i 2. Miasto do zjedzenia – DWIE GRUPY. Warsztaty rozpoznawania i przetwarzania dzikich roślin jadalnych. Pierwsza część warsztatów będzie polegać na nauce rozpoznawania gatunków roślin, które mogą posłużyć jako składniki potraw. Druga część warsztatów będzie typowo kulinarna – osoby uczestniczące w warsztatach nauczą się przetwórstwa dzikich roślin jadalnych. Prowadząca: Monika Stasiak.
Data i miejsce: niedziela, 12.09 (I grupa w godzinach 11-14, II grupa 14:30-17:30), lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.
3. Jak zbudować miasto dla ludzi i nie-ludzi – warsztaty międzypokoleniowe. Jeśli spis powszechny obejmowałby wszystkie gatunki, a nie tylko człowieka, okazałoby się, że w naszych miastach stanowimy mniejszość. Tymczasem cała infrastruktura, budynki, przedmioty tworzone są z myślą o tylko jednym gatunku. Teoretycy praw zwierząt, Sue Donaldson i Will Kymlicka zadają pytanie: „Jakie są ich [zwierząt] pomysły na wygodne łóżko, dostępne metro, funkcjonalne schody, wesołe miasteczko, drzwi otwierane bez użycia rąk, bezstresową pielęgnację kopyt lub podawanie szczepionek?” i sugerują, że powinniśmy projektować razem z innymi zwierzętami, korzystając z ich wiedzy i marzeń. Podczas wykładu i międzypokoleniowego warsztatu zastanowimy się, jak zbudować miasto dla ludzi i nie-ludzi. Prowadzące: Małgorzata Gurowska i Agata Szydłowska.
Data i miejsce: sobota, 18.09, 12-15, lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.
4. Ceramiczne obrazy — warsztaty mozaiki artystycznej. Podczas warsztatów każdy z uczestników stworzy swój własny obraz w technice mozaiki artystycznej. Inspiracją do prac będą modernistyczne mozaiki zdobiące przestrzeń miejską polskich miast. Po zapoznaniu się z przykładami dekoracji z okresu PRL-u uczestnicy spróbują wnieść iskrę monumentalnych dzieł do własnych mozaik. W toku warsztatów uczestnicy poznają techniki cięcia i łamania płytek ceramicznych, dowiedzą się jak projektować mozaiki i poznają technologiczną specyfikę tej techniki. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać swoją pracę ze sobą. Prowadząca: Paulina Grabiec. Warsztaty podzielone są na dwa dni: dzień pierwszy (piątek) — przygotowanie i przyklejenie mozaiki (3,5 h), dzień drugi (sobota) — fugowanie mozaiki (1 h).
Data i miejsce: 17.09 – godz. 16:30-20, 18.09 – godz. 12-13, lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.
5. Warsztaty dla dzieci – własne sztukaterie – rośliny
Podczas warsztatów dzieci będą miały okazje obejrzeć najpiękniejsze łódzkie sztukaterie. Porozmawiamy o symbolice roślin i spróbujemy zaprojektować własną dekorację. Następnie zanurzymy dłonie w masie solnej i przystąpimy do realizacji dzieła. Prowadząca: Karolina Kołodziej.
Data i miejsce: 17.09 – godz. 17-20 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.
6. Warsztaty dla dzieci – własne sztukaterie – zwierzęta Podczas warsztatów obejrzymy dekoracje łódzkich budynków użyteczności publicznej. Zastanowimy się nad symboliką zwierzęcą i spróbujemy zaprojektować własne budynki z kartonów, a następnie ozdobić je w nieszablonowy sposób. Prowadząca: Karolina Kołodziej.
Data i miejsce: 18.09 – godz. 11-13.30 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.
7. Warsztaty dla dzieci – piękno wiejskiej chaty A może macie ochotę przenieść się poza miasto? Wycinankami i kwiatami z bibuły ozdobimy nasze wymyślone wiejskie chaty. Prowadząca: Karolina Kołodziej.
Data i miejsce: 18.09 – godz. 16.30-19.00 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.
Zapisy na warsztaty przyjmowane są od 1.09. na adres: biuro@detalwmiescie.pl.
Obserwuj festiwalowe media
www.detalwmiescie.pl
[FB] detalwmiescie [IG] detalwmiescie
Kontakt w sprawie Festiwalu DetalFest
biuro@detalwmiescie.pl
____
Zadanie „Oblicza lokalnego dziedzictwa – od przyrody do cywilizacji i z powrotem” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Szczegóły

Start:
11 września 2021
Koniec:
18 września 2021
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Łódź – różne miejsca

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*