NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nabytki Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w roku 2019

24 października 2019 | 17:00 - 18:00

Roma
Hałat
Grzegorz
Sztwiertnia

Galeria Chimera

ul. Wólczańska 31

wernisaż: 24 października 2019, godz. 17.00

24.10.2019 – 17.11.2019

NABYTKI MIEJSKIEJ GALERII SZTUKI W ŁODZI W ROKU 2019

Wystawa zorganizowana w Galerii Chimera prezentuje dzieła zakupione przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w 2019 roku dzięki grantowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji Urzędu Miasta Łodzi.

W Galerii Chimera eksponowane będą m.in. dwie nowo zakupione prace Romy Hałat z cyklu Triady. Zaprezentujemy także obraz artystki, podarowany Galerii przez Profesora Aleksandra Hałata w roku ubiegłym oraz starsze, znajdujące się w naszych zbiorach dzieła Pani Profesor.

Roma Hałat rozpoczęła nowy cykl prac noszący wspólny tytuł Triady w 1985 roku. To dzieła wielowątkowe, złożone formalnie, głębokie intelektualnie i emocjonalnie. Składają się na rodzaj Księgi, pełnej odniesień do rozmaitych kontekstów kulturowych, oraz osobistych, wyrażonych w sposób kaligraficzny, refleksji na temat świata i życia. Unikalna, niemal magiczna, bardzo atrakcyjna wizualne forma kryje tajemnice, które widz próbuje odczytać, przedzierając się przez kolejne warstwy dzieła.

Dwa duże obrazy Grzegorza Sztwiertni z cyklu Diplokokki podejmują temat ciągłości w sztuce i nawiązań artystów do dokonań innych twórców. Podobieństwo idei i praktyk może manifestować chęć przynależności do określonego kręgu poszukiwań twórczych, ale także potrzebę pokonania odczucia osamotnienia artysty. Obok prac krakowskiego twórcy pokażemy dzieła Henryka Stażewskiego i Ryszarda Winiarskiego, z których cytaty odnajdziemy w obrazach Grzegorza Sztwiertni.

Nasze ostatnie zakupy wpisują się w program działania Galerii, który zakłada rozszerzanie kolekcji o wybitne dzieła, w tym prace twórców ze środowiska łódzkiego, które prowokują do dyskusji nad kondycją sztuki współczesnej. Kupione dzięki dotacjom prace w logiczny sposób uzupełniają posiadane przez nas zbiory, korespondując formalnie i problemowo z pracami już znajdującymi się w stałej kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Szczegóły

Data:
24 października 2019
Godzina:
17:00 - 18:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Galeria Willa
Wólczańska 31
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*