NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

MINY

7 lipca 2019 | 14:00 - 17:00

Zapraszamy Was do współtworzenia szlaku Min. Zapraszamy mieszkańców Księżego Młyna i wszystkich łodzian do udziału w happeningu malarskim i warsztatach artystycznych. Zapraszamy na nietypowy spacer po Księżym Młynie, podczas którego spojrzymy na historię z perspektywy emocji i odkryjemy nieoczywiste piękno świata, który za chwilę odejdzie w zapomnienie. Wspólnie otworzymy się na emocje i przełożymy je na plastyczne znaki, zanurzymy w nostalgiczną malowniczość miejsca dziwnie zawieszonego między przeszłością a przyszłością. Tego się nie da opisać, to trzeba poczuć, dlatego zapraszamy serdecznie do udziału w naszym projekcie.

Księży Młyn to dawne osiedle robotnicze wybudowane przez Karola Scheiblera w 2 poł. XIX w. To miejsce specyficzne na mapie Łodzi, pełne kontrastów, z fabrykancko–robotniczą historią w tle. Tu zaczęła się historia Łodzi przemysłowej, wiedzą o tym turyści odwiedzający ten urokliwy zakątek. Ciekawy to widok: grupki turystów pędzące zdyszane za przewodnikiem nie będące w stanie zapamiętać kolejnych suchych faktów i dat wykrzykiwanych przez głośnik! Równolegle toczy się codzienne życie, młodsi spieszą się do pracy, starsi prowadzą leniwe pogawędki, dzieci bawią się na trawie. Gdzieś suszy się pranie. W ten krajobraz powoli wpisują się artyści–organizują wydarzenia, w które coraz częściej angażują się mieszkańcy.

„Miny” są próbą spojrzenia na historyczną przeszłość miejsca z perspektywy ludzkich emocji. Zapisem tak pojmowanej historii będą obiekty powstałe na warsztatach monotypii i poezji haptycznej trwale zainstalowane w przestrzeni osiedla, tworząc punkty interaktywnego spaceru szlakiem „Min”. Za każdym z obiektów kryć będzie się jedna z historii mieszkańców osiedla możliwa do odczytania poprzez zeskanowanie kodu QR przekierowującego na stronę internetową projektu. Z kolei każdy użytkownik będzie mógł dołączyć swoją krótką historię i fotografię „Miny” na Instagramie, oznaczając post #projektminy lub wysyłając je do nas na maila. Tym sposobem projekt będzie miał równoległe życie w przestrzeni wirtualnej, a użytkownicy staną się współtwórcami mapy „Min”. Najbardziej oczywistym przejawem emocji jest mimika twarzy. W związku z tym środki wyrazu zawężone zostaną do tytułowych „Min”, czyli oczu i ust, by wydobyć z tych fragmentów ciała maksymalną ekspresję. Zdjęcia min będą wizualną bazą warsztatów graficznych, a zebrane opowieści mieszkańców osiedla o emocjach związanych z tym miejscem skorelowane zostaną z obrazem i posłużą za kanwę obiektów powstałych na warsztatach poezji haptycznej. Fascynująca jest historia fabrykantów i historia unikatowej w skali europejskiej architektury, ale pełne emocji historie zwykłych ludzi są równie wartościowe i nieodkryte. Małe, często intymne opowieści są mocno osadzone w historycznym kontekście miejsca z wielką historią w tle. Te dwa światy nieustannie przenikają się. Projekt wydobędzie te emocjonalne punkty przecięcia „wielkiego” z „małym”, „wysokiego” z „niskim”, „poważnego” z „zabawnym”, dlatego w ostatnim punkcie instalacji stanie realistyczna figura… goryla w złotym kolorze. Rzeźba czy antyrzeźba? A może nasz własny emocjonalny ślad w historii? Będzie to symboliczne miejsce do wykrzyczenia swoich emocji. Będzie nazywać się „Karol”. To na cześć Karola Scheiblera.

#sztukadlawszystkich #sztukaniegryzie #projektminy #szlakmin #przedzalniasztuki #miny

HARMONOGRAM:
16.06. (niedziela) 15:00 – 16:00 RZUCANIE W MINĘ – happening malarski / twórcze działania międzypokoleniowe / Koci Szlak na Księżym Młynie
30.06. (niedziela) 14:00 – 16:00 WARSZTATY GRAFICZNE / dorośli i młodzież
07.07. (niedziela) 14:00 – 16:00 WARSZTATY GRAFICZNE / dorośli i młodzież
03.08. (sobota) 14:00 – 16:00 WARSZTATY POEZJI HAPTYCZNEJ / dorośli i młodzież
10.08. (sobota) 14:00 – 16:00 WARSZTATY POEZJI HAPTYCZNEJ / dorośli i młodzież
15. 09. (niedziela) 14:00 – 15:30 SPACER SZLAKIEM MIN

udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny /
na warsztaty obowiązują zapisy / art.warsztaty@o2.pl
happening malarski bez zapisów

Projekt realizowany w okresie od kwietnia do września 2019 roku przez Przędzalnię Sztuki (Natalia Kalisz-Patelak, Ewa Żochowska) w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019 otrzymanego przez Natalię Kalisz-Patelak.

Szczegóły

Data:
7 lipca 2019
Godzina:
14:00 - 17:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Księży Młyn
Przędzalniana
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*