NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spacer śladami kobiet z Widzewa i Grembachu

10 lipca | 11:00 - 13:00

W niedzielę 10 lipca o godz. 11.00 Łódzki Szlak Kobiet zaprasza na spacer śladami kobiet z Widzewa i Grembachu.
Zbiórka: na rogu ul. Suchej i al. Piłsudskiego (przystanek MPK Piłsudskiego-Sarnia)
Prowadzenie spaceru: Ewa Kamińska-Bużałek, Marta Zdanowska
Na spacerze opowiemy Wam m.in. o robotnicach z Widzewskiej Manufaktury, czyli fabryki bawełnianej Towarzystwa Akcyjnego „Heinzel i Kunitzer”, które miały odwagę strajkować, by wywalczyć lepsze warunki pracy, potrafiły też wyrzucić za bramę znienawidzonego dyrektora, który znany był z mobbingowych zachowań wobec robotnic. Warto pamiętać, że Widzewska Manufaktura słynęła z protestów i strajków już od 1892 roku (Buntu Łódzkiego), a szczególnie mocno zapisał się strajk z 1905 roku, dzięki któremu Widzew zaczęto nazywać Czerwonym Widzewem.
W trakcie spaceru przypomnimy postacie związane z widzewskimi fabrykami, m.in. Teklę Borowiak, robotnicę, działaczkę i organizatorkę strajków oraz Michalinę Tatarkównę-Majkowską, która zaczęła pracę na przędzalni jako 14-latka, by wreszcie zostać posłanką oraz sekretarzem Komitetu Łódzkiego i walczyć o standardy życia robotnic (m.in. budowę bloków z łazienkami i bieżącą wodą).
Opowiemy jak żyły na co dzień kobiety na terenie dawnej fabrycznej osady Widzew, jak mieszkało się w domkach kunitzerowskich, jakie sprytne zasady zastosowano w konsumie (sklepie fabrycznym) i dlaczego kobiety wolały pracować „u Anglików na Niciarce” (w fabryce nici do szycia, haftu i cerowania) niż u Kuniztera i Kona. Pokażemy budownictwo i elementy małej infrastruktury, które zachowały się po dziś dzień na Grembachu i odzwierciedlają warunki życia w ówczesnym czasie. Przypomnimy o kontekstach historycznych i obyczajowych miejsca oraz o zasadach życia w mikrospołeczności fabrycznej.
___________________
Zadanie „Łodzianki. Czasoprzestrzeń” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia spaceru/spotkania na Polski Język Migowy, prosimy o kontakt min. dwa tygodnie przed wydarzeniem.
Autorką identyfikacji wizualnej projektu jest Magdalena Krzywkowska.

Szczegóły

Data:
10 lipca
Godzina:
11:00 - 13:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Łódź – różne miejsca

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*