NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Masterclass z tworzenia komiksów / warsztaty

5 stycznia 2020 | 11:00 - 12:00

Zapraszamy na cykl czterech warsztatów komiksowych, prowadzonych w każdy pierwszy weekend miesiąca, podczas trwania Wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów”. Profesjonaliści przeprowadzą uczestników przez proces powstawania komiksu: od konceptualizacji świata i bohaterów komiksowych (5-6 października), przez scenariusz ( 2-3 listopada), narrację i kompozycję kadrów (30 listopada-1 grudnia), po pracę z kolorem ( 4-5 stycznia 2020).

Warsztaty prowadzone będą z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi rysunkowych i skierowane są do dwóch grup wiekowych: 12-15 (niedziele) oraz 16+ (soboty). Udział w całym cyklu pozwoli uczestnikom na poznanie pełnego procesu tworzenia komiksu, nie wyklucza to jednak możliwości dołączenia jedynie do wybranych warsztatów z cyklu.

✅ Miejsce: Miejsce zbiórki pod kasami Planetarium na 10 min przed startem każdego warsztatu.
✅ Liczba uczestników/ warsztat: 15
✅ Bilety: 35 PLN/os., w październiku możliwość wykupu karnetu na 4 weekendy z cyklu – 110 PLN. Zakup biletu na wystawę nie jest konieczny do udziału w warsztatach.

Zakup biletów na zajęcia październikowe i karnety (zakup na kolejne spotkania będzie uruchamiany na początku każdego poprzedzającego miesiąca):
https://bilety.ec1lodz.pl/termin.html?d=5&idg=51&date_termin=2019-10-05
https://bilety.ec1lodz.pl/termin.html?d=5&idg=51&date_termin=2019-10-06

❗️ WARSZTAT 1 / Kreacja świata i projektowanie postaci
🔸 5 – 6 października 2019
🔸 5.10 (sob), godz. 14:00, grupa 16+
🔸 6.10 (ndz), godz. 11:00, grupa 12-15

Pierwszy warsztat z cyklu warsztatów komiksowych, poświęcony szeroko pojętej pracy konceptualnej, poprzedzającej proces tworzenia komiksów. Jak stworzyć wizję komiksowego świata? O czym warto pomyśleć, projektując komiksowego bohatera? Jak sprawić, by stworzony przez nas świat był spójny i żywy?

Prowadzący: Tomasz Grządziela, rysownik i scenarzysta komiksowy, laureat stypendium Gildii
Czas trwania: 3-4h (w tym jedna przerwa)

❗️ WARSZTAT 2 / Scenariusz
🔸 2 listopada (sob), godz. 14:00, grupa wiekowa 16+
🔸 3 listopada (ndz), godz. 11:00, grupa wiekowa 12-15

Komiksy superbohaterskie dawno już udowodniły, że są czymś znacznie więcej niż tylko popisowymi starciami, barwnymi trykotami i prezentacją spektakularnych supermocy. To też mądre, poruszające i po prostu świetnie opowiedziane historie. Nim jednak otrzymają one swoją warstwę graficzną, trzeba je wymyślić, uporządkować, a potem odpowiednio zapisać – trzeba stworzyć dla nich scenariusz. Czy praca nad nim powinna rozpocząć się od ogólnego pomysłu i zarysu fabuły? A może od znalezienia intrygującego obrazu i odpowiednio dramatycznego konfliktu? A może jeszcze inaczej – od oryginalnego głównego bohatera? Ot, komplet pytań każdego zabierającego się do pracy scenarzysty.
Na warsztatach scenariopisarskich spróbujemy odpowiedzieć sobie na powyższe pytania. Ponadto prześledzimy etapy pracy nad scenariuszem, dowiemy się, jakie są jego formy zapisu oraz stosowany w nim język. Warstwę teoretyczną uzupełnią liczne zadania praktyczne – będziemy wymyślać bohaterów, krótkie formy fabularne, tworzyć komiksowe plansze i opisywać ich panele. Całość powiązana zostanie oczywiście ściśle z uniwersum DC.

Prowadzący: Piotr Szulc, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, autor licznych scenariuszy do krótkich form komiksowych
Czas trwania: 2-3h (w tym dwie przerwy)

❗️ WARSZTAT 3 / Narracja i kompozycja kadrów
🔸 30 listopada (sob), godz. 14:00, grupa wiekowa 16+
🔸 1 grudnia (ndz), godz. 11:00, grupa wiekowa 12-15

Komiks to nie tylko rysunki i dymki – to złożona sztuka opowiadania za pomocą układu obrazów. Jakie znaczenie mają dla narracji kadry naszej opowieści? Jakich narzędzi oraz trików można użyć, by pokazać emocje, nastrój, świat i akcję w komiksie? Nawet świetnie napisana i pięknie narysowana historia straci sens, jeśli nie zadbamy o kadrowanie.

Prowadzący: Łukasz Kowalczuk, rysownik i scenarzysta komiksowy
Czas trwania: 3-4h (w tym jedna przerwa)

❗️ WARSZTAT 4 / Kolor w komiksie
🔸 4 stycznia 2020 (sob), godz. 14:00, grupa 16+
🔸 5 stycznia 2020 (ndz), godz. 11:00, grupa 12-15

O tym, że komiks nie kończy się na czarnym konturze i narracyjnych dymkach, doskonale wiedzę miłośnicy amerykańskiego komiksu superbohaterskiego. Nie wystarczy jednak nałożyć prostej barwnej plamy na rysunek – kolor w komiksie może pełnić funkcje nie tylko estetyczne, ale też nieść ze sobą ładunek emocjonalny czy zmieniać charakter sceny. Warsztaty, poprowadzone przez profesjonalnego twórcę komiksowego, pozwolą uczestnikom na poznanie nowych technik i sposobów wykorzystywania koloru w komiksie.

Prowadzący: TBA
Czas trwania: 3-4h (w tym jedna przerwa)

⚡️⚡️⚡️

https://bilety.ec1lodz.pl/
Wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów”
www.switsuperbohaterow.pl

📲 +48 42 600 61 00 wew. 1
📯 informacja@ec1lodz.pl

Szczegóły

Data:
5 stycznia 2020
Godzina:
11:00 - 12:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Centrum Nauki i Techniki EC-1
Targowa 1/3
Łodź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*