NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

 

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

Manufaktura – 4-6 marca

4 marca - 6 marca

Razem dla Ukrainy – zbiórka w Manufakturze

Chcąc okazać wsparcie społeczności ukraińskiej, Manufaktura uruchomiła zbiórkę specjalistycznych produktów, które wesprą nie tylko uchodźców, ale także żołnierzy i fundacje prozwierzęce. Punkt już działa i czeka na pierwszych darczyńców.

Koordynatorem akcji została łódzka Fundacja Fun & Drive, która będzie czuwać nad przebiegiem zbiórki. Lokal, do którego można przynosić dary znajduje się na parterze galerii handlowej, pomiędzy salonem Douglas a butikiem Solar. Punkt pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 12-19, a w soboty od 10 do 19.

Chcąc zapewnić jak najbardziej trafioną i specjalistyczną pomoc, Manufaktura prosi o przynoszenie produktów wyłącznie rzeczy z listy poniżej:

 • Apteczki pierwszej pomocy
 • Strzykawki, igły, rurki nosowo-gardłowe
 • Leki przeciwbólowe, np. Ketonal
 • Leki hemostatyczne
 • Leki przeciwbiegunkowe
 • Leki przeciwwymiotne
 • Moksyfloksacyna (antybiotyk!)
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas traneksamowy
 • Środki przeciw oparzeniowe
 • Płyny do dezynfekcji (w plastikowych butelkach)
 • Woda utleniona
 • Paracetamol
 • Jod, brylantowa zieleń
 • Opatrunki, bandaże hemostatyczne
 • Opaski uciskowe
 • Okulary taktyczne
 • Latarki (najlepiej na ładowarki)
 • Latarki czołowe
 • Baterie
 • Powerbanki
 • Termosy
 • Bielizna termoaktywna
 • Transportery dla małych zwierząt
 • Obroże i smycze dla psów, szelki dla kotów, podkłady, woreczki na odchody
 • Karma dla zwierząt dobrej jakości (o zawartości min. 60% mięsa)

 

Zbiórkę można także wesprzeć datkami pieniężnymi – przy wejściu do lokalu stoi urna Fundacji Fun&Drive. Pieniądze zebrane w ten sposób zostaną wykorzystane na zakup odzieży termoaktywnej i środków do higieny osobistej, które następnie trafią wprost na front, do ukraińskich żołnierzy. Produktami zwierzęcymi, wymienionymi na liście, zajmie się OTOZ Animals Łódź. Reszta rzeczy zostanie przekazana na zbiórkę prowadzoną przez Urząd Miasta Łodzi – do hali MOSIR.

Pomoc sąsiadom ze Wschodu okazuje też Polski Czerwony Krzyż – jego puszkę już można znaleźć przy Punkcie Informacji w Manufakturze, a w sobotę PCK będzie też zbierać żywność długoterminową i pieniądze do puszek przy linii kas Auchan w godzinach 10-19. Swojego wsparcia udziela też Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt – tam trwa zbiórka artykułów dziecięcych, czyli zabawek, jedzenia (słoiczki, kaszki itp.), środków higieny i pielęgnacji, pampersów i innych artykułów, które mogą przydać się maluchom w trudnych czasach.

Festiwal Owoców Morza w Tawernie

W marcu Tawerna Pepe Verde, słynąca ze śródziemnomorskich smaków, zaprasza łódzkich foodies na ucztę z owocami morza w roli głównej. Przez cały miesiąc smakosze będą mogli spróbować specjalnie przygotowanego menu ze świeżymi owocami morza i rybami.

Kucharze z Tawerny przygotowali trzy specjalne propozycje. Pierwsza z nich to carpaccio z ośmiornicy z kaparami, pomidorkami cherry, rukolą i sosem czosnkowo-cytrynowym z natk pietruszki i chili. Dostępne będą też langustynki, czyli krewetki argentyńskie na maśle z sokiem z cytryny i curry, podane na chrupiącej bruschettcie. Na większy głód – pieczona polędwica z ryby księżycowej ze szparagami, sosem maślanym z jajkiem, musztardą, octem balsamicznym i miodem. Na największych smakoszy czekać będzie zestaw degustacyjny z pairingiem win.

Festiwal w Tawernie potrwa od 1 do 31 marca z wyłączeniem weekendów.

Mammobus w Manufakturze

W najbliższą sobotę na rynku Manufaktury stacjonować będzie mammobus. W mobilnym punkcie chętne kobiety będą mogły wykonać badanie mammograficzne, które jest jednym z najskuteczniejszych w wykrywaniu zmian w piersiach.

Mammobus Salve Medica będzie stacjonował na rynku Manufaktury od godz. 12 do 18. Bezpłatne badanie mogą wykonać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii.

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, która pozwala na wczesne wykrycie zmian w piersiach, w tym także zmian tzw. bezobjawowych. Mammografia znacznie ułatwia diagnozowanie nowotworów, zwiększając tym samym szansę wyleczenia choroby. W trakcie badania piersi są odpowiednio pozycjonowane, a następnie uciskane, dzięki czemu możliwe jest otrzymanie zdjęcia wysokiej jakości. Odpowiedni ucisk zmniejsza także dawkę promieniowania, zapewniając pacjentce bezpieczeństwo i minimalizując skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po nadmiernym napromieniowaniu.

Jak przygotować się do badania? Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty – badanie nie wymaga dodatkowego przygotowania. Warto jednak zaznaczyć, że przed badaniem nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamów ani kremów.

Marzec z kulinarnymi wyzwaniami

Rusza kolejna edycja warsztatów kulinarnych dla dzieci. W marcowe niedziele młodzi kucharze-amatorzy będą mogli spróbować swoich sił m.in. w wypieku pizzy czy zwijaniu rolek sushi.

Pierwsze warsztaty odbędą się już w najbliższą niedzielę, 6 marca. Qulinarium zamieni się wtedy w strefę dla małych pizzaiolo. Dzieci stworzą kwiatowe pizze, z myślą o Dniu Kobiet. Partner wydarzenia, restauracja Al Dente Pasta & Prosecco Bar zapewni nie tylko najlepsze ciasto na pizzę, ale także warzywa, z których malcy będą tworzyć kwiatowe obrazy.

Przyszłe zajęcia zapowiadają się równie ciekawie: w programie sushi kawaii (13.03), jadalne figurki piesków w formie hot-dogów (20.02) czy słodkie i wytrwane przystawki z ciasta francuskiego (27.03).

Warsztaty odbędą się w dwóch turach – o godz. 12 i 14. Zapisy na warsztaty obowiązują drogą telefoniczną pod numerem: 698 213 862. Zapraszamy dzieci od 7 r.ż. samodzielnie, lub od 4. r.ż. – z opiekunem.  Należy podać imię i nazwisko dziecka oraz wybraną godzinę: 12 lub 14. Koszt warsztatów to 40 zł.

*W niedziele niehandlowe do Qulinarium można dostać się wejściem od strony rynku – przy zbiegu lokali Bierhalle i Kaukaz – od godz. 11.45.

Zniesienie limitu osób w sklepach

Od 1 marca zniesiona zostaje część obostrzeń covidowych. W Manufakturze przestaną obowiązywać limity osób w sklepach, restauracjach, miejscach kultury i części rozrywkowo-sportowej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 1 marca zniesiono limity osób w sklepach i restauracjach. Przepisy obejmują także strefę rozrywkowo-kulturalną Manufaktury. Nadal jednak obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Zachęcamy naszych Gości, by przestrzegali obowiązujących regulacji i wspólnie dbali o bezpieczeństwo siebie i najbliższych.

Oddaj krew, podziel się dobrem – krwiobus w Manufakturze

W ciągu najbliższych miesięcy na rynku Manufaktury regularnie będzie pojawiał się krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. W mobilnym punkcie można też przekazywać krew na rzecz Ukrainy – Centrum jednak apeluje, by do procesu podchodzić z rozwagą.

Ostatnie wizyty krwiobusa w Manufakturze cieszyły się bardzo dużą popularnością – jeszcze przed otwarciem rejestracji przed busem ustawiała się kolejna chętnych. Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, zarówno stacjonarne punkty poboru, jak i te mobilne, przeżywały prawdziwe oblężenie. Zryw łodzian pozwolił Centrum na pełne uzupełnienie braków w magazynie, ale pracownicy apelują, by do procesu podchodzić z rozwagą. Przed nami zapewne jeszcze kilka miesięcy intensywnej pomocy dla Ukraińców i musimy być na to przygotowani – to szczególnie ważne w kontekście oddawania krwi. Dlaczego? Tym cennym darem można się dzielić tylko z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego, czyli 2 miesięcy. Ci więc, którzy jeszcze nie oddali krwi, powinni zachować siły i zapał na przyszłe tygodnie, kiedy zapotrzebowanie na krew może znacząco wzrosnąć.

Honorowym dawcą krwi może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, waży ponad 50 kg i jest zdrowy – osoby przewlekle chore nie mogą oddawać krwi. Trzeba też pamiętać, że po zabiegach piercingu, tatuażu, akupunkturze, ciąży i okresie karmienia lub operacjach należy odczekać minimum 6 miesięcy.

Jak przygotować się do oddania krwi? Wystarczy kilka prostych kroków – dobry sen, lekkostrawne śniadanie i odpowiednie nawodnienie (minimum 2l).

Krwiobus w Manufakturze będzie stacjonował na rynku. Aby się zarejestrować, trzeba przyjść  do mobilnego punktu poboru w godzinach 12-15 i wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Po pozytywnej weryfikacji można już zostać dawcą i podzielić się tym wyjątkowym darem, jakim jest krew. Warto dodać, że pracownicy mobilnego punktu będą pracować na miejscu tak długo, aż zweryfikują wszystkich potencjalnych dawców. Jeśli chce się oddać krew z myślą o sytuacji na Ukrainie, wystarczy podać odpowiedni kod: U1.

Harmonogram stacjonowania krwiobusa w Manufakturze (rejestracja):

21.03 – poniedziałek, godz. 12-15

27.08 – sobota, godz. 12-15

06.12 – wtorek, godz. 12-15

Szczegóły

Początek:
4 marca
Koniec:
6 marca
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Manufaktura
Drewnowska 58
Łódź, łódzkie 91-002 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*