NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Manufaktura – 23-26 sierpnia

23 sierpnia 2019 - 26 sierpnia 2019

Finał Manu Summer Jazz Sundays

Ostatnia niedziela sierpnia (25.08) to również ostatni koncert tegorocznej 10. edycji Manu Summer Jazz Sundays. Podczas koncertu zamknięcia wystąpią Wojciech Myrczek i Paweł Tomaszewski.

Jubileuszowa edycja festiwalu należała do duetów, na scenie MSJS wystąpili: Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski, Wojciech Karolak & Paweł Serafiński a także Krzesimir Dębski i Krzysztof Ścierański. Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem frekwencji: na każdym z koncertów było ponad 300 osób. To dowód na to, że w Łodzi nie brakuje miłośników kultury wysokiej, a sierpniowe niedziele melomani rezerwują właśnie na artystyczne spotkania w Manufakturze.

Na zamknięcie festiwalu (25.08) zagrają wokalista Wojciech Myrczek i pianista Paweł Tomaszewski, którzy jako jedyni wcześniej nie występowali podczas MSJS. – Wisienka na torcie – mówi Tomasz Gołębiewski, organizator festiwalu. – Według magazynu Jazz Forum, Myrczek został uznany za najlepszego polskiego wokalistę jazzowego, poza tym będzie to koncert z dużym „wow” – zapowiada Gołębiewski. Siła tego duetu tkwi w przenikaniu się dwóch indywidualności, które emanują charyzmą, muzyczną pomysłowością i dbałością o każdy dźwiękowy szczegół. Muzycy przyjadą do Łodzi z nowy projektem Myrczek & Tomaszewski 2.1 – to nowa odsłona działającego od pięciu lat duetu. Po akustycznym albumie „Love Revisited” przyszedł czas na nowy projekt, który jest efektem poszukiwań, inspiracji i doświadczeń zebranych podczas ponad dwustu zagranych koncertów. Tym razem muzycy sięgają do brzmień elektronicznych, korzystają z syntezatorów i procesorów dźwięku, a za repertuarowy punkt wyjścia posłużyła artystom muzyka Herbiego Hancocka. Dopełnieniem projektu jest grający na elektronicznej perkusji Tomek Machański.

Wojciech Myrczek, czołowy wokalista jazzowy. Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Od czterech lat zajmuje pierwsze miejsce w ankiecie Jazz Top miesięcznika Jazz Forum w kategorii wokalista roku. Laureat I nagrody oraz nagrody publiczności na Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii w roku 2013.

Paweł Tomaszewski, pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, doktor habilitowany oraz wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Nagrał ponad 30 albumów studyjnych jako muzyk sesyjny. Jego pianistyka i twórczość charakteryzuje się łączeniem różnych stylów i tradycji muzycznych, a doskonała technika i warsztat stanowią punkt wyjścia dla kreatywnej myśli oraz swobodnej ekspresji.

Tomasz Machański to niekwestionowany wirtuoz zestawu perkusyjnego o dużym doświadczeniu scenicznym i studyjnym. Od kilku lat współpracuje z Wojtkiem Pilichowskim w zespole Pilichowski Band, wraz z którym zarejestrował płytę „Electro Step” (2016) oraz odbył wiele tras koncertowych po całym świecie.

Koncert odbędzie się w niedzielę o godzinie 17 na Małym Rynku Jazzowym w Manufakturze w Łodzi. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

Red Bull Skim It już po raz 8. w Manufakturze

To już tradycja, że sezon wakacyjny w Łodzi kończy się największymi zawodami skimboardowymi w kraju. Plaża Manufaktury aż na 5 dni zamienia się w surferską wioskę, na której powstaje trzydziestometrowy tor do ślizgania się na desce. W sobotę – ekscytujące zawody!

Red Bull Skim It zaczął się już w środę (21.08) i potrwa aż do niedzieli (25.08). Będą to nie tylko zawody – oprócz podziwiania ewolucji wykonywanych przez najlepszych riderów w Polsce, będzie można pod okiem instruktorów nauczyć się wykonywać pierwsze ślizgi. Atrakcje zaplanowano w godz 10:00 – 18:00. Zdecydowanie najbardziej widowiskowo będzie w sobotę (24.08), kiedy to zaplanowano finał zawodów Red Bull Skim It.

To jedyna taka w kraju i na świecie rywalizacja, gdzie o zwycięstwie decyduje spryt, wytrzymałość oraz wszechstronne umiejętności pływania. Ich formuła opiera się na pojedynkach “1 na 1”, w których bierze udział trzech najlepszych zawodników. Przystępują oni do walki w formule “SKATE” dobrze znanej pasjonatom deskorolki. Wodna odmiana popularnej gry jest nieco dłuższa, ponieważ zawodnicy losują rodzaj przeszkody oraz to z kim będą konkurować. Zawodnik rzuca przeciwnikowi wyzwanie w postaci triku, który tamten musi powtórzyć. Jeśli mu się nie uda, dostaje kolejno litery z nazwy zawodów “SKIM IT”. Pierwszy zawodnik, który uzbiera pełne hasło odpada.

Oczywiście również dziewczyny będą zmagać się na wodnym torze – w poprzednich edycjach imprezy pokazały, że nie brak im ani umiejętności, ani sprytu i woli walki.

Nie tylko profesjonaliści pokazują swoje umiejętności. W zawodach startować mogą także amatorzy. Każdy z nich walczy o nagrody rzeczowe, pieniężne łącznej wartości kilku tysięcy złotych oraz tytuł najlepszego skimboardzisty w kraju.

Zawody to świetna okazja by pożegnać lato w prawdziwie surferskim stylu, popływać, poznać nowych znajomych, zaplanować kolejne niezapomniane akcje i sportowe wyjazdy.

Nagrody zapewniają: Red Bull, VHS – Village Head Snowboard, Black Dots Streetwear, Gagaboo, Jungmob Pakalolo Skimboards, TrickBoard, Saltos, Galante Towary & Sznur Wiór.

Harmonogram sobotnich zawodów:

10:00-11:45 Trening / Rejestracja

12:00-12:50 Eliminacje w kategorii Amatorzy

12:55-13:50 Eliminacje w kategorii Profesjonaliści

14:00-14:15 Rozgrzewka Kobiet

14:20-14:40 Finały w kategorii Amatorzy

14:50-15:30 Półfinały w kategorii Profesjonaliści

15:35-15:55 Finały w kategorii Kobiet

16:00-17:00 Finały Red Bull Skim It

17:00-18:00 Rozdanie nagród, oficjalne zakończenie zawodów

 

 

Gigantyczna moneta na rynku Manufaktury, czyli „Dzieje złotego”

W środę (21.08) na rynku Manufaktury stanęła nietypowa konstrukcja przypominająca… ogromną monetę. To wyjątkowa ekspozycja wystawy „Dzieje złotego”, organizowanej przez Narodowy Bank Polski z okazji stulecia wprowadzenia złotego jako oficjalnej polskiej waluty.  Dokonał się tym samym kolejny akt przywracania w pełni niepodległego państwa.

Wystawa „Dzieje złotego” prezentuje historię polskiej waluty od XVI do XX wieku, jednocześnie ukazując zawiłe losy pieniądza na ziemiach polskich. Geneza złotego sięga końca XV wieku, kiedy ustanowiono tę nazwę dla jednostki obrachunkowej. Ówczesny złoty służył do określania cen towarów, usług oraz wartości innych walut.

Jak ciekawie zaprezentować historię pieniędzy w Polsce? Pomysłodawcom z NBP zdecydowanie się to udało: na rynku pojawi się okrągła konstrukcja przypominająca monetę: ściany mają charakterystyczne „ząbki”, a dach zdobi orzeł, dokładnie taki, jak na awersie polskich monet. Wewnątrz jest równie oryginalnie. Zastosowana w kompozycji wystawy oś czasu, podzielona kamieniami milowymi, prezentuje najważniejsze wydarzenia polityczne i gospodarcze wpływające w danym okresie bezpośrednio lub pośrednio na kondycję pieniądza. Zmienne losy polskiej waluty pokazują, jak ważny jest dla rozwoju państwa niezależny bank centralny prowadzący rozważną politykę monetarną, której celem jest dbałość o wartość złotego.

Wystawę na rynku Manufaktury, przy budynku dawnej elektrowni, będzie można oglądać do 25 września. Łódź jest kolejnym przystankiem w ogólnopolskiej strasie wystawy, która przez cały rok prezentowana jest w największych miastach w naszym kraju.

Urodziny Izraela Poznańskiego

Muzeum Fabryki w Manufakturze zaprasza na 186. urodziny Izraela Poznańskiego.  Już w niedzielę (25.08) zaplanowano mnóstwo wydarzeń, przybliżających zarówno postać fabrykanta, jak i historię Manufaktury.

W samo południe rozpocznie się spacer z Leonią po fabryce – w tym wejście do Muzeum Fabryki i Muzeum Miasta Łodzi. Drugą turę zaplanowano o godz. 15. Na spacery obowiązują zapisy u naszych przewodników pod numerem:42 664 92 93 (maksymalna wielkość grupy spacerowej to 30 osób).

Rodziny będą mogły wziąć udział w specjalnej grze terenowej. -Wystarczy przyjść do Muzeum Fabryki po pakiet z zadaniami i wyruszyć na wyjątkowy spacer po rynku Manufaktury – tłumaczy Zbigniew Szymański z Muzeum Fabryki.

Dla najmłodszy gości zaplanowano gry i animacje na terenie Muzeum Fabryki prowadzone przez samego jubilata Izraela Poznańskiego.

Wszystkie atrakcje tego dnia są dostępne w cenie urodzinowego biletu wstępu do muzeum fabryki: 6 zł.

Czy nie wysypiesz popcornu?

Kino Cinema City zaprasza do rotundy galerii handlowej Manufaktury, gdzie przez cały weekend stać będzie słynny, ruchomy fotel z sali 4DX. Śmiałkowie zmierzą się z nietypowym zadaniem… Czekają nagrody: vouchery na popcorn i bilety do kina.

4DX Challenge to wakacyjna akcja kina Cinema City. – Dajemy zawodnikom proste zadanie: jak najdłużej utrzymać w ręce popcorn, siedząc na ruchomym fotelu kinowym, z wiatrem we włosach – mówi Małgorzata Sędzińska z Cinema City w Łodzi. Każdy śmiałek za próbę podjęcia wyzwania otrzyma voucher na mały darmowy popcorn, a najlepsi wygrają bilety do sali 4DX (która oprócz ruchomych foteli ma takie efekty jak wiatr, woda, światło, zapach czy mgła).

Wyzwanie można podjąć od piątku do niedzieli (23-26.08) w rotundzie galerii handlowej. W zabawie mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak i dzieci – mechanizm ma różne stopnie trudności.

Zagrają na… rogach alpejskich. „The Alphorn Academy of Switzerland” w Manufakturze

Na rynku Manufaktury wielokrotnie występowały orkiestry dęte, byli muzycy folkowi, a nawet dudziarze… W najbliższy poniedziałek 26.08. goście Manufaktury usłyszą… rogi alpejskie. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi „The Alphorn Academy of Switzerland” w Manufakturze.

Bardzo widowiskowy występ na ogromnych, tradycyjnych rogach alpejskich rozpocznie się o godz. 14. Wydarzenie ma związek z obchodami stulecia nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską a Szwajcarią.

Róg alpejski to drewniany instrument muzyczny z grupy aerofonów ustnikowych, tradycyjnie używany przez pasterzy w Alpach ze względu na donośność dźwięku do komunikacji na odległość. Instrument o długości nawet 4 metrów (!) ma kształt prostej lub zawiniętej rury z ustnikiem. Podobne instrumenty są spotykane w innych krajach o górzystym ukształtowaniu terenu.

 

Koniec lata w restauracjach w Manufakturze

Ostatnie dni wakacji to świetna okazja, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Zwłaszcza, że restauracje w Manufakturze szykują na weekend wyjątkowe wydarzenia.

Już w piątek (23.08) od godz.18 restauracja bałkańska Bubamara zaprasza na idealny, wakacyjny wieczór w swoim klimatycznym ogródku nieopodal głównej bramy do Manufaktury i pałacu Poznańskiego. Będzie coś dla ciała i dla ducha: zagra zespół Sin Trinity, a na gości czekać będą smakołyki z gorącego grilla i zimne bąbelki w szkle: będzie Prosecco na butelki, kieliszki i karafki, a przede wszystkim nowe koktajle na bazie musującego wina ze smakowymi syropami i świeżymi owocami.  Każdy znajdzie coś dla siebie, bo na ruszcie będą przygotowywane soczyste mięsa i aromatyczne warzywa.

Z kolei w następny piątek – 30.08, pierwsze urodziny będzie obchodziła restauracja Lavash. Dokładnie rok temu pojawiła się na rynku i natychmiast zdobyła serca i podniebienia gości Manufaktury. Aromatyczne chinkali, baranina z pieca tonir, żeberka z grilla i inne smakołyki kuchni ormiańskiej, a do tego gościnność i oryginalny wystrój – to składowe tego niewątpliwego sukcesu.

Z okazji urodzin, Lavash zaprasza na wielką, grillową ucztę: będą smakołyki z rusztu i pieca tonir. Od godz. 19 zaplanowano koncert, a także mnóstwo konkursów z nagrodami. Na finał – oczywiście tort i toast szampanem.

Szczegóły

Start:
23 sierpnia 2019
Koniec:
26 sierpnia 2019
Wydarzenie kategorie:
,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Manufaktura
Drewnowska 58
Łódź, łódzkie 91-002 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.manufaktura.com/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*