NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Manufaktura – 20-22 lipca

20 lipca 2018 - 22 lipca 2018

Bezpłatnie

Igrając z ogniem

Ogień, żar, iskry, feeria barw i nieograniczona wyobraźnia aktorów – tak można opisać to, co wydarzy się na rynku Manufaktury w najbliższy weekend. W sobotni wieczór na plaży odbędzie się Festiwal Ognia.

Już po raz szósty w Manufakturze będzie można zobaczyć aktorów teatru ognia z całej Polski. W tym roku przed łódzką publicznością wystąpią cztery grupy artystów, z których każda przygotowała wyjątkowe, oryginalne i niezwykłe widowisko. Festiwal rozpoczną tancerze ognia z Krakowa – Teatr Jednej Miny. Będzie można zobaczyć popisy na szczudłach i odbyć bajkową podróż u boku Vivy – małej dziewczynki, która niespodziewanie znalazła się w świecie ognia. Aktorzy zaprezentują swoje żonglerskie umiejętności, pokaz ubarwią kolorowe projekcje, bańki mydlane, lasery i obłoki dymu. Z kolei Bractwo Ognia „Spaleni” z Rybnika przeniesie widzów do fabryki. Spektakl „Fabryka Ognia” to najnowsza produkcja grupy, w której nie zabraknie deszczu iskier, kłębów dymu i plucia ogniem. Artyści wykorzystują elementy tańca z ogniem, żonglerki i gry świateł. Atmosfera na plaży Manufaktury będzie się zmieniać z każdym kolejnym spektaklem, organizatorzy zadbali o to, by repertuar zaproszonych teatrów był jak najbardziej zróżnicowany. Grupa Maori z Ciechanowa, która wystąpi jako trzecia, zabierze widzów do Miami lat 80. Publiczność może więc liczyć na wojny gangów, szybkie samochody, neony i kolorowe wybuchy. Na zakończenie wystąpi wielokrotnie nagradzana na konkursach fireshow grupa AzisLight, której członkowie pochodzą z Katowic, Wrocławia i Dąbrowy Górniczej. W spektaklu „Magia Ognia” nie zabraknie płonących sukien, hipnotyzujących kijów o trzech końcach, płonących, wirujących kwadratów i pirotechniki estradowej. Festiwal Ognia w Manufakturze to dwie godziny nieustannego, ognistego show, w którym można podziwiać niecodzienne umiejętności aktorów, tancerzy, kuglarzy i miotaczy ogniem z całego kraju. Festiwal odbędzie się w sobotę 21.07, początek o godzinie 21, wstęp wolny.

Program festiwalu:

21:00 – 21:10 – Rozpoczęcie festiwalu, animacje z udziałem szczudlarza

21:10 – 21:28 – Teatr Jednej Miny (Kraków)

21:40 – 21:55 – Bractwo Ognia „Spaleni” (Rybnik)

22:10 – 22:25 – Maori (Ciechanów)

22:40 – 22:57 – AzisLight (Dąbrowa Górnicza-Katowice-Wrocław)

22:57 – 23:00 – Podsumowanie, zakończenie festiwalu

 

Szalone Nożyczki – jak zdobyć wejściówki?

 

Jedną z atrakcji, jaką Manufaktura przygotowuje dla łodzian z okazji 595. Urodzin Miasta jest spektakl Teatru Powszechnego „Szalone Nożyczki”. Wejściówki na przedstawienie, które odbędzie się na rynku Manufaktury są bezpłatne, będzie je można odebrać 18 i 19.07.

Uwielbiany przez łodzian spektakl „Szalone Nożyczki” zostanie wystawiony w sobotę, 28 lipca, dwukrotnie: o godzinie 15 i 18. Miejsca na widowni, która powstanie w tym czasie na rynku, będą numerowane. Manufaktura rozda 850 bezpłatnych wejściówek. Będzie je można odbierać 18 i 19 lipca (środa i czwartek) o godzinie 18 obok punktu informacyjnego w galerii handlowej Manufaktury. Jedna osoba może otrzymać dwie wejściówki. Bilety będzie również dystrybuować Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Spektakl „Szalone nożyczki” zasłużył sobie na miano kultowego – jest jednym z najchętniej oglądanych łódzkich spektakli. To właśnie w Teatrze Powszechnym w Łodzi z inicjatywy dyrektor Ewy Pilawskiej odbyła się polska prapremiera „Szalonych Nożyczek”. Od 1999 roku spektakl nieprzerwanie prezentowany jest na Dużej Scenie tego teatru, został zagrany już ponad 1100 razy. Interaktywna formuła komedii powoduje, że jego fabuła nigdy nie jest taka sama, dlatego też wielu widzów ogląda spektakl wielokrotnie. Rekordzista obejrzał go 16 razy. Po prapremierze w Łodzi spektakl zyskał ogromną popularność, wiele teatrów – bazując na sukcesie spektaklu w Łodzi – włączyło go do swojego repertuaru. Prezentacja jednego z najbardziej lubianych przez łodzian spektaklu z pewnością będzie ważnym wydarzeniem artystycznym w ramach święta Łodzi i jego mieszkańców.

 

 

Jazzowe niedziele w Manufakturze

Zbliża się dziewiąta edycja festiwalu Manu Summer Jazz Sundays. W każdą niedzielę sierpnia na rynku Manufaktury będzie można posłuchać najlepszych muzyków jazzowych. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem LodzerJazz&CO.

Dziewiąta już edycja Manu Summer Jazz Sundays będzie miała wyjątkową, łódzką twarz. Usłyszymy łódzkich jazzmanów w nietypowych i nieoczywistych zestawieniach. Podczas pierwszego z czterech sierpniowych, niedzielnych koncertów (5.08) wystąpią: Kuba Raczyński Quartet & Rafał Stepień czyli Sax & Synthesizer. Kuba Raczyński to saksofonista po katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, który może się poszczycić Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana. Z kolei Rafał Stępień to pianista, kompozytor, producent i aranżer. Kolejna niedziela (12.08) upłynie pod znakiem Sax & Bas, na scenie spotkają się bowiem Michał Kobojek Quartet i Krzysztof Ścierański. Michał Kobojek to pochodzący z Łodzi saksofonista i kompozytor, który czuje się doskonale zarówno w smooth jazzie, fusion, funky, jak i latynoamerykańskich brzmieniach. Krzysztof Ścierański jest od lat uznawany za jednego z najlepszych polskich basistów jazzowych, choć w swoich muzycznych poszukiwaniach nigdy nie ograniczał się tylko do jazzu. Trzecia niedziela festiwalu będzie należeć do Radka Bolewskiego i Maćka Tubisa. Obaj są nie tylko absolwentami, ale także wykładowcami łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Ostatni weekend sierpnia to występ Pawła Serafińskiego i Wojciecha Karolaka – spotkają się zatem Hammond & Hammond. A będzie to spotkanie największych organistów w kraju, docenianych wielokrotnie na światowej arenie jazzu.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 17. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

Najstarszy łódzki dokument – zobacz go na własne oczy

Najstarszy dotyczący Łodzi dokument będzie można zobaczyć w Muzeum Fabryki w Manufakturze. To przywilej renowacyjny dla Łodzi wydany przez króla Władysława Jagiełłę. Ze względu na wielką wartość historyczną znaleziska dokument będzie pokazywany publicznie tylko przez jeden dzień.

Dokument został wydany dla Łodzi przez króla Władysława Jagiełłę na zamku w Kole w 1433 roku – mówi Krzysztof Laszkiewicz, który odnalazł dokument. – Na prośbę ówczesnego właściciela miasta, biskupa włocławskiego Jana Szafrańca, król wydał powtórnie (pierwszy raz w 1423 roku) dokument lokacyjny dla Łodzi. Dokument zaginął po 1918 roku, po tym jak został ujawniony przez księdza Stanisława Muznerowskiego i opublikowany w „Przyczynkach do monografii Łodzi”. Odnalezieniu dokumentu towarzyszą tajemnicze okoliczności. Jego odkrywca, Krzysztof Laszkiewicz, nie chce zdradzać szczegółów przed oficjalnym okazaniem dokumentu. Wszystkiego o tym, jak doszło do odnalezienia pisma i kto jest jego właścicielem, będzie się można dowiedzieć podczas prelekcji, którą zaplanowano na piątek, 27 lipca na godzinę 18. Dokument będzie można oglądać w Muzeum Fabryki w Manufakturze tylko przez jeden dzień – 27.07 w godzinach: 11:30 – 17:30 i 19:00 – 22:00.

Szczegóły

Początek:
20 lipca 2018
Koniec:
22 lipca 2018
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Manufaktura
Drewnowska 58
Łódź, łódzkie 91-002 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*