NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

 

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Manufaktura – 13-15 maja

13 maja - 15 maja

Manufaktura zaczyna najgorętszy czas w roku – i nie chodzi tylko o rosnące słupki temperatur, ale o sezon wydarzeń plenerowych, które przyciągają do tego wyjątkowego miejsca tysiące łodzian i turystów.

Najbliższe dni upłyną pod znakiem designu, nauki, działań charytatywnych, a także przygotowań do 16. urodzin Manufaktury, które zaplanowano na weekend 21-22 maja. Z kolei w ten weekend można bawić się (i uczyć!) także po zmroku – a to za sprawą Nocy Muzeów.
Szczegółowe informacje poniżej.

Urodzinowy design z najwyższej półki

Jak co roku, maj upływa w Manufakturze pod znakiem najlepszego designu. To oczywiście za sprawą Łódź Design Festival, który już dziś powraca z wystawą laureatów plebiscytu must have – jednego ze swoich flagowych projektów. W tym roku zarówno ŁDF, jak i Manufaktura świętują 16 urodziny, a przygotowana przez nich wystawa zaskoczy nie tylko nagrodzonymi projektami, ale też formą.

W rotundzie galerii handlowej Manufaktury można już oglądać wystawę laureatów plebiscytu must have, nagradzającego najlepsze polskie produkty. Organizowany od 2011 roku przez Łódź Design Festival konkurs ma upowszechniać dobre polskie wzornictwo, promować rodzimy biznes i krajowych projektantów. Przez 12 lat plebiscyt stał się marką samą w sobie i co roku coraz więcej artystów bierze w nim udział. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 425 produktów, a 76 z nich wyróżniono znakiem jakości must have przez Radę Ekspertów. Wśród nagrodzonych produktów znalazły się m.in. meble, ubrania, akcesoria modowe, gry, książki i wiele innych.
Tegoroczna edycja jest wyjątkowa także ze względu na szczególne urodzinowe połączenie: 16. urodziny Manufaktury i 16. edycję Łódź Design Festival. Urodzinowy wątek został wpleciony w aranżację wystawy, która przyjęła formę… tortu! Na mierzącej ponad 3 metry wysokości i 8 metrów szerokości instalacji, wyeksponowane zostało ponad 50 wyróżnionych w plebiscycie produktów. Wśród nich pojawiły się elementy ceramiki, biżuteria, lustra, oświetlenie, książki, ale także meble: sofy, krzesła, stoły i wiele innych.
Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbywa się pod hasłem „Re:generacja”. Organizatorzy zachęcają by wraz z nimi poszukiwać odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzymy się na początku trzeciej dekady XXI w. Na festiwalu zaprezentowane zostaną działania, które sprzyjają odbudowie nie tylko indywidualnej, ale i systemowej. Artyści i uczestnicy będą wspólni poszukiwać sposobów na zregenerowanie środowiska naturalnego, tkanki miejskiej, instytucji społecznych, ale przede wszystkim – nas samych.
Wystawę must have można oglądać do 28 maja w rotundzie galerii handlowej Manufaktury.
*Szczegółowa lista produktów, które znajdą się na wystawie dostępna na stronie: www.lodzdesign.com

Noc Muzeów powraca po pandemicznej przerwie

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, powraca uwielbiana przez łodzian Noc Muzeów. W sobotnią (14.05) noc łódzkie muzea znów wypełnią się gwarem gości. Nie inaczej będzie w placówkach muzealnych na terenie Manufaktury. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Muzeum Fabryki w Manufakturze zaprasza na premierę wyjątkowego zabytku z czasów świetności zakładów Poznańskiego – pochodzącej z dwudziestolecia międzywojennego księgi wzorów. Dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Łodzi, przechowywana dotąd w magazynach, teraz unikatowa księga zostanie pokazana zwiedzającym. Do tej pory wzory zapisane w dokumencie znane były szerszej widowni tylko ze zdjęć lub skanów. Wspaniale zachowany autentyczny obiekt będzie nie lada gratką w dobie dominacji mediów wirtualnych.
Premiera będzie miała miejsce o godz. 18, wraz z rozpoczęciem Nocy Muzeów. Pracownicy placówki zapraszają do wnętrz dawnej wykończalni – gdzie pracujące krosna dopełnią to „fabryczne” przeżycie. Oczywiście, w trakcie Nocy dostępna będzie także wystawa stała, która prezentuje historię rodziny Poznańskich i ich fabryki ze szczególnym uwzględnieniem procesu produkcji.
Muzeum Miasta Łodzi otworzy swoje drzwi dla zwiedzających także o godz. 18, a ostatnie wejście będzie możliwe o północy. Dzięki temu Goście będą mogli spokojnie przemierzyć całą zaplanowaną trasę. W Pałacu rodziny Poznańskich będzie można zobaczyć: reprezentacyjne i mieszkalne pomieszczenia pałacowe, w tym spektakularne Sale Lustrzaną i Jadalną oraz, udostępnioną po raz pierwszy po zmierzchu, multimedialną wystawę „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”. Ponadto, z okazji Roku Romana Modzelewskiego, zwiedzający będą mogli zasiąść w kultowym fotelu RM58 i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z designerem.
Z kolei w ms2 przy ul. Ogrodowej czekać będzie podróż po „Atlasie nowoczesności”, podczas której zwiedzający będą mogli wyznaczyć nowe ścieżki pośród meandrów współczesności. Pracownicy sięgną do źródeł wystawy, opartej na „Atlasie Mnemosyne” – najsłynniejszym dziele niemieckiego historyka sztuki Aby Warburga. Korzystając z jego metody badawczej, wspólnie z Gośćmi stworzą wizualne mapy skojarzeń. Dodatkowo, o godz. 19 i 20.30 odbędą się oprowadzania po wystawie „Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii”. Wstęp wynosi 1 zł.
*Zwiedzanie wystaw w ramach Nocy Muzeów we wszystkich placówkach jest bezpłatne. Noc Muzeów potrwa od godz. 18 do 1 w nocy.

Wrzuć butelkę – odbierz ManuLiterkę!

Manufaktura kontynuuje proekologiczne działania. Właśnie rusza akcja, w której w zamian za recykling plastikowych butelek można zdobyć pluszowe ManuLiterki, czyli autorskie maskotki sygnowane metką Manufaktury.

Aby zdobyć urocze gadżety, trzeba wrzucić czyste, plastikowe butelki do butelkomatu przy sklepie Van Graaf na parterze galerii handlowej Manufaktury. Automat przyjmuje butelki o pojemności: 0,33l, 0,5l, 0,6l, 1l, 1,5l, 2l, a nakrętki do butelek należy wrzucić do urny stojącej obok maszyny. W zamian za butelkę maszyna wyda bilet z potwierdzeniem i podsumowaniem punktacji. 1 butelka to 1 punkt, a 10 uzbieranych punktów pozwala odebrać ManuLiterkę. Jak to zrobić? Należy udać się do szatni Manufaktury na parterze, obok Leroy Merlin i przedstawić zebrane paragony. To idealna okazja, by łącząc przyjemne z pożytecznym, pomóc ograniczać zużycie jednorazowego plastiku. Popularne butelki PET z powodzeniem mogą być poddawane recyklingowi. To ważny proces nie tylko ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych, który pozwala na oszczędzanie naturalnych zasobów planety. Manufaktura zachęca, by podejmować małe, ale świadome kroki i razem dbać o dobrostan lokalnego środowiska.
*Akcja trwa do 11 czerwca.

MotoSerce znów w Manufakturze

W sobotę, 14 maja, na rynek Manufaktury powrócą motocykliści zrzeszeni przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. To wszystko w ramach MotoSerca, czyli cyklicznej akcji, w trakcie której zbierana jest krew dla dzieci poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Motoaktywistów spotkacie na rynku od strony ul. Zachodniej.

Łódzki finał akcji w Manufakturze to już tradycja! Od 12 lat motocykliści każdej wiosny pojawiają się na rynku Manufaktury na swoich niesamowitych maszynach – choppery, cruisery, motocykle wyścigowe, turystyczne, a także zcustomizowane eksponaty pokazowe i dwa wozy strażackie – to wszystko można będzie oglądać także w najbliższą sobotę, od godz. 10 do 18.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, właściciele tych super maszyn mają nadzieję wrócić w wielkim stylu: – Przygotowaliśmy super atrakcje dla łodzian. Pojawią się jednoślady ze stajni Liberty Motors, a wraz z nimi oczywiście jazdy testowe. Do tego motocykle wyścigowe Racing Team i kilka custom pokazowych maszyn, które są dopracowane w każdym szczególe – tłumaczy Sławomir „Julek” Julski z Klubu Berserkers, organizator Motoserca. Polski Czerwony Krzyż, współorganizator akcji, przez cały dzień zaprasza na lekcje pierwszej pomocy. Szybka pomoc po wypadku na drodze jest kluczowa, a podjęcie resuscytacji zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie nawet o 90%! Nie zabraknie też wątku muzycznego – na scenie w Whiskey in the Jar posłuchacie zespołu Elastyczny Bandaż, który zagra na finał imprezy, o godzinie 16.
W ubiegłych latach akcja cieszyła się niezwykłą popularnością, a do ambulansów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ustawiały się kolejki. Ostatnia edycja zakończyła się imponującym wynikiem prawie 40 litrów krwi – bezcennego daru. Teraz jest szansa na pobicie rekordu, ale należy pamiętać, że honorowym dawcą krwi może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, waży ponad 50kg i jest zdrowy. Po zabiegach piercingu, tatuażu, akupunkturze, ciąży i okresie karmienia piersią lub operacjach należy odczekać minimum 6 miesięcy.
Jak przygotować się do oddania krwi? Wystarczy kilka prostych kroków – dobry sen, lekkostrawne śniadanie i odpowiednie nawodnienie – minimum 2l. Aby się zarejestrować trzeba przyjść do mobilnego punktu poboru i wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Po pozytywnej weryfikacji można zostać dawcą i podzielić się tym wyjątkowym darem, jakim jest krew.

W Manufakturze udowadniają, że nauka i sztuka jest przygodą życia

W Łodzi trwa XXI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: „Nauka i sztuka przygodą życia”. W sobotę i niedzielę (15-16.maja) na Rynku Włókniarek Łódzkich podczas Festynu Nauki można będzie podziwiać ekscytujące eksperymenty, podglądać pokazy, obserwować egzotyczne zwierzęta i wziąć udział w kilkudziesięciu innych wydarzeniach ze wszystkich dziedzin nauki!

Wielkie święto popularyzatorów nauki wraca do Manufaktury po pandemicznej przerwie i z nową nazwą – Festyn Nauki. Oczywiście oferuje niezapomniane przeżycia naukowe i świetną zabawę!
W namiocie na rynku Manufaktury swoje stanowiska rozstawią studenci, członkowie kół naukowych i przedstawiciele łódzkich uczelni. Przez cały tydzień będzie działo się naprawdę wiele!
Jak w poprzednich latach z pewnością mnóstwo emocji wywołają roboty, stworzone przez Koła SKaNeR – w tym zaprezentowane zostaną roboty edukacyjne, poszukiwawczo-ratunkowe, drony oraz roboty wspomagające rehabilitację. Wykorzystują silniki krokowe, żyroskopy elektroniczne i mikrokontrolery, potrafią balansować, a nawet poruszać się na powierzchniach kulistych takich jak np. piłka.
Nie zabraknie oczywiście dwóch pojazdów solarnych, które co roku zdobywają nagrody w konkursach prędkości na całym świecie.

Festyn naukowy

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się pokazy i warsztaty w ramach akcji” Od włókna do papieru” – będzie można obserwować m.in. tworzenie form do druku wypukłego, dowiedzieć się jak powstaje papier farbowany na wodzie, a także w jakich okolicznościach sprawdzi się sitodruk. Chętni będą mogli wziąć udział w miniwarsztatach tworzenia papieru czerpanego, a także podejrzeć włókna papieru pod mikroskopem.
Będzie można także zadbać o własne zdrowie: na pikniku przeprowadzany będzie test funkcjonalny FMS (Functional Movement Screen). Test ten składa się z 7 prób i w sposób kompleksowy ocenia jakość wzorców ruchowych (identyfikuje ograniczenia i asymetrie ruchowe).
Oczywiście nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych: przy stanowisku Koła Naukowego Momencik powstała strefa układania cegiełek, a także wystawa zbudowanych konstrukcji konkursowych. Będzie można też pobawić się klockami konstrukcyjnymi tensegrity.
Dodatkowo na dzieciaki czekają gry z całego świata, a studenci opowiedzą, w co bawią się dzieci na różnych kontynentach. Najmłodsi dowiedzą się też jak założyć domowy ogródek, nawet na najmniejszym balkonie.

Wiosna to najlepszy czas na skontrolowanie swojego zdrowia

W sobotę (14.05) w Manufakturze w godz. 10-18 studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zrzeszeni w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, zapraszają na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Zdrowie pod Kontrolą.

“Zdrowie pod Kontrolą” jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym dwa razy do roku, które po trzech edycjach on-line powróciło stacjonarnie do budynku galerii handlowej. Podczas sobotniej wizyty w Manufakturze, będzie można sprawdzić poziom ciśnienia tętniczego, przygodnego stężenia glukozy we krwi czy zawartości wody i tkanki tłuszczowej w organizmie.
Nie zabraknie porad dotyczących prawidłowego odżywiania, wykonywania samobadania piersi i jąder, a także udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo będzie możliwa rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku, a także możliwość oddania krwi.
Organizatorzy pamiętają również o naszych najmłodszych – dzięki “Szpitalowi Pluszowego Misia” dzieci będą miały okazję wcielić się w lekarzy i zadbać o zdrowie swoich ukochanych pluszaków.
Stoisko znajdzie się przy wejściu głównym do budynku galerii handlowej Manufaktury.
Wydarzenie organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Jest to działającą od 1956 roku największa organizacja, zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy z wyższych uczelni medycznych z całej Polski. Jest częścią międzynarodowej federacji stowarzyszeń studentów medycyny IFMSA, która zrzesza ponad 1 000 000 młodych osób na całym świecie.

Mali kucharze łączcie się! Majowe warsztaty kulinarne dla najmłodszych

Kulinarne warsztaty dla dzieci upłyną pod znakiem dobrej zabawy i dużej dawki kreatywności. Niedzielne majowe popołudnia należeć będą do małych szefów, którzy przejmą Qulinarium. Co czeka na maluchy w najbliższym miesiącu?

Kulinarne warsztaty to już znany i lubiany punkt w kalendarium atrakcji dla najmłodszych w Manufakturze. Dzięki nim mali adepci sztuki kulinarnej rozwijają tzw. małą motorykę, uczą się samodzielności i czerpią garściami z bogatego świata gastronomii.
Na 8 maja zaplanowano zajęcia pt. „Wodne głębiny”. Dzieci wykonają na nich przystawki inspirowane wodnymi stworkami, glonami czy rafami koralowymi. Ośmiornica z parówki? To możliwe!
Tydzień później, 15 maja razem wykrzyczymy: I SCREAM FOR ICE CREAM! Z pomocą animatorów malcy stworzą lody z… owoców! Nie zabraknie oczywiście znanych i lubianych elementów dekoracji: lukru, kolorowej posypki czy czekolady.
22 maja coś rodem z programów telewizyjnych, czyli Cake Pops! Każdy szanujący się cukiernik musi umieć stworzyć te przysmaki w postaci ciasteczkowych lizaków. Te modne lizaki szturmem podbijają social media.
Jako ostatnie zaplanowano warsztaty ze zdrowego fast food’u. Frytki z jabłka, sałata z kiwi – dzieci przygotują własny fast posiłek ze zdrowych owoców.
Warsztaty odbędą się w dwóch turach – o godz. 12 i 14. Zapisy na warsztaty obowiązują drogą telefoniczną pod numerem: 698 213 862. Zapraszamy dzieci od 7 r.ż. samodzielnie, lub od 4. r.ż. – z opiekunem.  Należy podać imię i nazwisko dziecka oraz wybraną godzinę: 12 lub 14. Koszt warsztatów to 40 zł.

* W niedziele niehandlowe do Qulinarium można dostać się wejściem od strony rynku – przy zbiegu lokali Bierhalle i Kaukaz – od godz. 11.45.

Włoskie smaki na wyciągnięcie ręki

To ostatnie dni na odwiedzenie uwielbianego przez łodzian włoskiego jarmarku Fiere del Gusto&buon Gusto. Fani śródziemnomorskiej kuchni znajdą tu produkty z małych, rodzinnych zakładów z kilku regionów Italii.

Na łódzkich foodies czeka m.in. szeroki wybór makaronów, oryginalne włoskie sery, klasyczne i smakowe oliwy, a także inne smakołyki, które pozwolą przenieść się do pełnych słońca Włoch. Smakosze mogą zaopatrzyć się tu w podstawowe składniki włoskiej kuchni, takie jak mozzarella, parmezan, ale także smakowitą szynkę parmeńską, wołową bresaolę czy spotykaną często w panini włoską mortadellę.
Jarmarczne stoiska są też pełne słodkości. Kupicie tu np. sycylijskie cannoli, zarówno w klasycznej wersji, jak i „na bogato”: z pistacjami czy orzechami włoskimi. Nie zabraknie też kremowego, kawowego tiramisu czy popularnych słodyczy do kawy, cantuccini. Ci, którzy chcieliby coś własnoręcznie upiec, mogą zaopatrzyć się w oryginalne składniki, które dopieszczą każdy deser, m.in. pastę z pistacji, włoski lemon curd czy masła z orzechów.
Włoski jarmark na rynku Manufaktury potrwa do 15 maja. Jest czynny codzienne od 10 do 20.

Szczegóły

Początek:
13 maja
Koniec:
15 maja
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Manufaktura
Drewnowska 58
Łódź, łódzkie 91-002 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*