NA SKRÓTY – REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN – REPERTUAR TEATRÓW – KALENDARZ SPORTOWCA – INFORMATOR KONCERTOWY
Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

- To wydarzenie minęło.
Manufaktura – 13-15 listopada
13 listopada 2020 - 15 listopada 2020
Jak pracuje Manufaktura?
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6.11.2020, w związku z epidemią Covid-19 w Polsce, do 29 listopada 2020 roku Manufaktura funkcjonować będzie w ograniczonym zakresie. Pracują m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony optyczne, salony prasowe i wiele punktów usługowych. Restauracje, zarówno na rynku jak i w Qulinarium, pracują w trybie na wynos lub z dowozem.
Od soboty Manufaktura funkcjonuje na nowych zasadach. Czynne są m.in. wszystkie sklepy spożywcze – zarówno hipermarket Auchan, ale także sklepy specjalistyczne: z produktami kuchni świata, z serami, z herbatą i kawą oraz oczywiście piekarnie. Pracuje sklep remontowo-budowlany Leroy Merlin, a także salony sieci telekomunikacyjnych.
Otwarte pozostają punkty usługowe, w których przeważającą działalność stanowią usługi: optyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, myjnia samochodowa, usługi krawieckie i ślusarskie, pralnia, centrum medyczne i poczta.
Większość restauracji – zarówno w strefie Qulinarium, jak i na rynku oferuje swoje dania w formie na wynos lub dowóz.
Pełna i aktualizowana na bieżąco lista otwartych sklepów i punktów usługowych jest dostępna na stronie www.manufaktura.com
Decyzję o ponownym przywróceniu działania centrum podejmą odpowiednie władze.
Warto pamiętać, że od poniedziałku do piątku w godz.10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów, co oznacza, że w wybranych sklepach mogą kupować jedynie osoby po 60. r. ż.
Biało-czerwony akcent na 11 listopada
W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, Manufaktura zmuszona była zrezygnować z organizacji tradycyjnego, corocznego Pikniku Niepodległościowego. Jednak patriotyczne akcenty pojawią się – po zmroku, na fasadach budynków Manufaktury.
Do ostatniej chwili ważyły się losy 10. edycji Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze. Niestety, nie udało się go zorganizować, ale Manufaktura nie zapomina o wielkim święcie patriotyzmu, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.
Dlatego po zmroku na biało-czerwono rozbłysną najbardziej charakterystyczne punkty w Manufakturze: brama główna od strony ul. Ogrodowej, prowadząca od niej do rynku Aleja Dobrego Smaku, a także budynek elektrowni, oraz fasada i wnętrze budynku galerii handlowej. Dodatkowo na bramie głównej pojawią się flagi Polski.
Przez cały dzień można oglądać plenerową wystawę poświęconą Szarym Szeregom (szczegóły poniżej).
O Szarych Szeregach w Manufakturze
Listopad to czas, w którym z zadumą wspominamy nie tylko naszych najbliższych, ale także ważne wydarzenia z historii. Wychodząc naprzeciw tym tradycjom, Manufaktura zaprasza na wystawę poświęconą działalności Szarych Szeregów, przygotowaną przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Na dziewięciu planszach będzie można prześledzić losy organizacji – strukturę, działalność, a także poznać jej najbardziej zasłużonych członków. Wystawę można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie w Alei Dobrego Smaku w Manufakturze (alejka przy restauracjach Galicja i Al Dente, wejście przez główną bramę przy ul. Ogrodowej)
We wrześniu 1939 roku przed Polakami stanęła zupełnie nowa, pełna grozy rzeczywistość, w której po klęsce kampanii wrześniowej, musieli nauczyć się żyć. Najróżniejsze społeczności, ruchy i organizacje dostosowywały się do nowych realiów. Sztuka ta bardzo dobrze udała się harcerzom skupionym w Związku Harcerstwa Polskiego. Zeszli oni do podziemia tworząc konspiracyjną organizację, która przybrała kryptonim „Szare Szeregi”.
Dała ona szansę harcerzom (między innymi znanym wielu Polakom bohaterom „Kamieni na Szaniec” -„Rudemu”, „Zośce” i „Alkowi”), na kontynuowanie swojej służby. Jednak za tym, że Szare Szeregi powstały i zapisały jedną z najpiękniejszych kart w dziejach harcerstwa stał konkretny człowiek Florian Marciniak, który stojąc przez ponad trzy i pół roku na czele Organizacji, perspektywicznym spojrzeniem, konsekwencją i trudem stworzył to czym były i czym przeszły do historii Szare Szeregi; stał się też jednym ze współtwórców Państwa Podziemnego. M.in. jego postać przybliżona została na wystawie, którą można oglądać w Manufakturze przez tydzień.
Restauracje w Manufakturze z wynosami i z dowozem
Obowiązujące nadal obostrzenia dla gastronomii powodują, że restauracje w Manufakturze działają tylko w formule na wynos i z dowozem.
Łódzcy smakosze tęsknią za wyjątkową atmosferą w restauracjach Manufaktury i przyjdzie im jeszcze chwilę poczekać na powrót do ulubionych lokali, ale mogą mieć chociaż namiastkę tego przeżycia u siebie w domu – zamawiając pyszne dania wprost pod drzwi. Większość restauracji w Manufakturze oferuje swoje dania z dostawą lub odbiorem osobistym.
Fani lokalnych smaków znajdą coś dla siebie w ofercie Szpulki i Bawełny, których właściciele założyli niedawno nową platformę do zamawiania jedzenia, lodzdelivery.pl. Wkrótce do serwisu mają także dołączyć inni restauratorzy.
Na chłodne jesienne wieczory polecają się rozgrzewające dania z Ameryki Południowej, które znaleźć można w restauracjach The Mexican i Papa Diego. Pierwsza z nich oferuje 20-procentowy rabat przy odbiorach osobistych, ale jedzenie można też zamówić poprzez aplikacje Glovo, Pyszne.pl, Glodny.pl. Papa Diego, oprócz opcji na wynos z odbiorem własnym, oferuje dowozy poprzez aplikacje Glovo, UberEats, Pyszne.pl i Glodny.pl
Jeśli w planach jest cheat-day, to z pomocą przyjdą popularne restauracje z Qulinarium – KFC, McDonald’s, czy Pasibus. Ulubione smakołyki możecie odbierać osobiście lub z dostawą poprzez popularne portale.
Przechodząc przez rynek Manufaktury można odebrać osobiście ulubione dania z Pizzy Hut, Bobby Burgera, czy Gorącej Pączkarni, jeśli przyjdzie ochota na coś słodkiego.
To tylko część oferty lokali gastronomicznych z Manufaktury. Pełna lista lokali, wraz ze specjalnymi ofertami, opcjami dostawy i numerami telefonów, jest dostępna na stronie www.manufaktura.com
„Fun and Drive” w Manufakturze z nowym ambasadorem!
Fundacja „Fun and Drive”, od kilku lat współpracująca z Manufakturą, właśnie przedstawiła swojego nowego ambasadora – został nim znany i lubiany dziennikarz i prezenter, Marcin Prokop.
„Ludzie z fundacji – podobnie jak ja – łączą pasję do motoryzacji z chęcią pomagania tym, którym los rozdał gorsze karty” – tak Marcin Prokop uzasadniał przyłączenie się do akcji. Razem z Fundacją dziennikarz będzie teraz zbierał pieniądze na zakup specjalistycznej karetki neonatologicznej, która trafi do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Nowy ambasador obiecał nie lada gratkę – osoba, która w listopadzie wpłaci najwięcej na konto zbiórki, będzie mogła skorzystać z „Prokop Taxi”: prezenter zawiezie ją luksusowym autem w wybrane miejsce na terenie Warszawy. W przyszłości akcja ma być rozszerzona także na inne miasta w Polsce.
Fundacja ma już w planach kolejne wydarzenia z udziałem ambasadora – m.in. wizytę w Manufakturze i wyścigi na torze Manufaktura Drift, z innym znanym wysokim mężczyzną. Zanim jednak do tego dojdzie, zbiórkę można wspierać poprzez bezpośrednie wpłaty na konto Fundacji lub poprzez zakupy na stoisku Fun and Drive w Manufakturze na 1. piętrze galerii, przed supermarketem Auchan. Darczyńcy będą mogli tam kupić m.in. motoryzacyjne gadżety do samochodu, a przy okazji obejrzą z bliska wyjątkowy samochód sportowy Opel Speedster, podstawiony przez przyjaciół Fundacji.