NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Łukasz Patelczyk – luminescencje

30 sierpnia 2019 | 18:00 - 19:30

Łukasz
Patelczyk
luminescencje

Galeria Re:Medium

Piotrkowska 113

wernisaż: 30 sierpnia 2019, godz. 18.00

30.08.2019 – 29.09.2019

kuratorka: Adriana Michalska

Galeria Re:Medium pokaże najnowsze obrazy Łukasza Patelczyka, malarza pochodzącego z Wejherowa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który obecnie tworzy między Warszawą a Bydgoszczą. (…)

Można z całą pewnością powiedzieć, że malarstwo dla Patelczyka to o wiele więcej niż tylko obraz na płótnie. Malarz eksperymentuje ze skalą, fakturami. Monochromatyczne płótna uzupełnia nowymi realizacjami, w których z większą śmiałością wprowadza intensywną i żywą kolorystykę.

(…) Odwołując się do dwóch tradycji malarskiej reprezentacji: malarstwa przedstawiającego i abstrakcyjnego, wskazuje nowe, ciekawe kierunki poszukiwań twórczych, przez co jego prace są w stanie poruszyć odbiorcę i wzbudzać w nim silne emocje. Współczesny pejzaż stworzony przez Patelczyka wykracza poza ramy wypracowanych schematów – korzysta z nowych rozwiązań i otwiera się na niekonwencjonalne formy. Pejzaże w wydaniu tego artysty − zupełnie inne niż wszystkie – nie mają wiele wspólnego z odtwarzaniem na płótnie zaobserwowanej rzeczywistości, lecz stanowią jej transpozycję na abstrakcyjny język malarski. Pejzaż, będący w nich punktem wyjścia, dopełniony jest minimalistycznymi, kontemplacyjnymi, iluzyjnymi geometrycznymi kształtami. Złożona, dynamiczna struktura powtórzeń i przesunięć pozwala widzowi na rekonstrukcję motywu i stwarza nowe możliwości percepcji.

Nawiązując do tradycyjnej techniki malarstwa olejnego, artysta ma znaczną swobodę w doborze i mieszaniu farb, ma też możliwość wielokrotnego retuszowania obrazu poprzez nakładanie kolejnych warstw farby. Paleta barw zawężona jest do monochromatycznego zestawu, bo wtedy „obrazy mają większą siłę rażenia”, jak twierdzi artysta. Z tego względu kojarzony jest on przede wszystkim z pracami, których kolorystyka oscyluje wokół tonacji czerni i bieli. Nie stroni jednak od koloru; w swym dorobku ma również „barwne obrazy”, w których paleta wzbogacona jest o brązy i ciemne błękity. (…)

Geometryczne kształty, jak stwierdza malarz, można interpretować jako obecność człowieka, jego ingerencję w otoczenie, w naturę, ponieważ geometria może być tylko dziełem człowieka. Potęgują siłę oddziaływania obrazów. Elementy mają formę świecących neonów, które zostały przymocowane do podstawy (deski na krośnie). Stąd tytuł wystawy „Luminescencje”…

Adriana Michalska, fragmenty tekstu do katalogu wystawy

Łukasz Patelczyk (ur. 1986) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swoim malarstwie łączy ze sobą dwa porządki, klasyczny pejzaż wraz geometryczną abstrakcją. Artysta maluje równolegle kilka serii obrazów tj. Krajobraz ocenzurowany, Witchcraft, Passe-partout, Ancient, Aura. Uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 – nagroda specjalna – stypendium w Walencji oraz Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 – nagroda prasowa redakcji Notes Na 6 Tygodni. Jest także finalistą konkursów (XI Konkurs im. Eugeniusza Gepperta, Promocje, Świeża Krew, Perfekcjoniści – Międzynarodowy Konkurs Malarski Modessqe, Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne w Pieńkowie). Jego prace znaj¬dują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie i Bydgoszczy.

Szczegóły

Data:
30 sierpnia 2019
Godzina:
18:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Galeria Re:Medium
Piotrkowska 113
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*