NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Łódzkie wykłady z poetyki – Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk – odwołane

12 marca | 17:00 - 18:00

Po Oldze Tokarczuk i Wiesławie Myśliwskim kolejnymi gośćmi Łódzkich wykładów z poetyki będą Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk.

W ramach tegorocznych Łódzkich wykładów z poetyki odbędą się trzy spotkania:
✅12 marca – wystąpienie Moniki Sznajderman pt. “W archiwum niepamięci”
✅2 kwietnia – wykład Andrzeja Stasiuka pt. “Pamięć – o pamięci historycznej i pamięci dzieciństwa, o pamięci zbiorowej i pamięci osobistej. I o utracie pamięci”
✅7 maja – rozmowa Moniki Sznajderman i Andrzeja Stasiuka nt. “Fakty i fikcje – czym jest pamięć w związku. Czym jest pamięć, na której budujemy nasze życie i nasze książki”.
Spotkania będą odbywały się w auli A1.

Monika Sznajderman – antropolożka kultury, pisarka, wydawca. Zajmuje się kulturą popularną i współczesną wyobraźnią religijną. Autorka książek: Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS (1994), Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej (1998), Błazen. Maski i metafory (2000). Współredaktorka antologii esejów, m.in.: Znikająca Europa (2006) oraz Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne, jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. W roku 2016 opublikowała wielokrotnie nagradzaną książkę Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna, a w 2019 roku – Pusty las, opowieść o przeszłości Beskidu Niskiego, w którym mieszka wraz z mężem, Andrzejem Stasiukiem, od ponad trzydziestu lat. Wyróżniona przez Fundację im. Jerzego Bonieckiego – Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa.

Andrzej Stasiuk – prozaik, eseista, poeta, dramaturg, publicysta. Na początku lat 80. był zaangażowany w pacyfistyczny Ruch Wolność i Pokój. W 1987 roku opuścił Warszawę i zamieszkał w Czarnem w Beskidzie Niskim, a następnie w pobliskim Wołowcu. Jest autorem książek prozatorskich, m.in.: Mury Hebronu (1992), Biały kruk (1995), Opowieści galicyjskie (1995), Dukla (1997), Dziewięć (1999), Jadąc do Babadag (2004), Fado (2006), Taksim (2009), Dziennik pisany później (2010), Grochów (2012), Wschód (2014), Kroniki beskidzkie i światowe (2018); dramatów, m.in.: Ciemny las; Noc, czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna; Czekając na Turka. Pisze eseje do „Tygodniku Powszechnym”. Laureat wielu nagród, m. in.: Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia. Został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Jego książki przetłumaczono na niemal wszystkie języki europejskie oraz język koreański. W 2018 roku ukazał się album muzyczny Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky, nagrany wspólnie z ukraińskim zespołem Haydamaky.

Szczegóły

Data:
12 marca
Czas:
17:00 - 18:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
Pomorska 171/173
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*