NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Łódzkie wątki: „Świdermajer po łódzku – o willi letniskowej z Rudy Pabianickiej”

26 listopada | 14:00 - 15:00

26.11.2022 r., godz. 14.00

Łódzkie wątki: „Świdermajer po łódzku – o willi letniskowej z Rudy Pabianickiej”

Łódź – miasto poprzemysłowe, niegdyś włókiennicze, dla wielu „Ziemia obiecana”, której nie udało przekształcić się w „Ziemię jałową”. Łódź to miasto pałaców i fabryk, ale także mody i filmu, wielokulturowości, sztuki nowoczesnej, secesji i modernizmu. Łódź to oczywiście ludzie – bohaterowie i bohaterki zapamiętani przez historię oraz łodzianie i łodzianki, którzy swoją ciężką, codzienną pracą i tak zwanym „zwykłym życiem” tworzyli to miasto. Zapraszamy na cykl wykładów o Łodzi, podczas których wspólnie rozwiązywać będziemy różne łódzkie wątki.

Willa letniskowa została przeniesiona do CMWŁ z ulicy Scaleniowej (tereny Rudy Pabianickiej), następnie poddano ją gruntowniej renowacji i przystosowano do celów muzealnych. Dziś jest otwarta dla publiczności, stanowi część Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej.

Jej bajkowy styl architektoniczny przypomina wille otwockie, budowane nad rzeką Świder, nazwany ironicznie przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „stylem świdermajer”. Jaka jest historia willi? Czyją była własnością i kto w niej mieszkał? Czym charakteryzuje się styl świdermajer? Jak wyglądała willa przed renowacją? Czy jest w Łodzi więcej takich budynków? Jakie były ich losy?

O willi letniskowej porozmawiamy z architektem Błażejem Ciarkowskim. Spotkanie z cyklu „Łódzkie wątki” prowadzić będzie Joanna Kocemba-Żebrowska – edukatorka Działu Edukacji.

Bilety: Normalny 8 zł | Ulgowy 6 zł
Limit osób: 25

dr Błażej Ciarkowski – architekt i historyk architektury. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi badania nad polską architekturą powojenną oraz relacjami architektury i polityki. Zaangażowany w działania związane z ochroną dziedzictwa modernizmu. Autor wielu książek na temat łódzkiej architektury: „Łódź, która nie powstała”, „Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u”, „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku” (wspólnie z Krzysztofem Stefańskim), „Łódź. Ilustrowany atlas architektury” (wspólnie z Anną Ciarkowską).

Szczegóły

Data:
26 listopada
Godzina:
14:00 - 15:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Piotrkowska 282
Łódź, łódzkie 93-034 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia