NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie z ornitologiem Jackiem Karczewskim na wystawie „Bownik. Podszerstek”

12 czerwca | 12:30 - 14:00

Spotkanie z ornitologiem Jackiem Karczewskim na wystawie „Bownik. Podszerstek”

12 czerwca (niedziela) godz. 12:30

 

„Kolory straconego czasu” Pawła Bownika to hipnotyzujące, abstrakcyjne obrazy, za którymi kryją się konkretne, choć już nieistniejące gatunki ptaków. Takich barw nie zobaczymy już w naturze, utrwalone zostały jedynie na fotografiach, wprawionych w obrotowy ruch przez artystę. Koło życia, koło śmierci. Kolory i towarzyszące im cienie. Wymieranie gatunków to zjawisko znane przyrodzie od początku jej istnienia. Jednak obecnie jesteśmy świadkami/sprawcami tzw. szóstego wymierania, które od poprzednich wyróżnia przyczyna – działalność człowieka.

Z Jackiem Karczewskim – ornitologiem, popularyzatorem przyrody i ekologiem – o znikaniu, zmianach, kolorach, dźwiękach i tajemnicach świata ptaków porozmawia Dorota Sztyler. Opowiemy o tych, które nadal są w naszym środowisku, przystosowawszy się do sąsiedztwa ludzi, oraz o tych, dla których okazało się to zbyt trudne. Przede wszystkim jednak porozmawiamy o tym, czy mamy jeszcze czas, by zahamować nadchodzącą katastrofę, a jeśli tak, to w jaki sposób?

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Bilety: 8 zł normalny | 6 zł ulgowy
Limit osób: 30

Bilety na wydarzenie do kupienia w kasie muzeum lub na stronie bilety.cmwl.pl

 

Jacek Karczewski – autor wielu artykułów prasowych publikowanych m.in. w „Gazecie Wyborczej” i audycji m.in. w TOK FM. Od lat, z powodzeniem, działa na rzecz ochrony przyrody. W jego dotychczasowej karierze można znaleźć wiele zawodów i zajęć. Przede wszystkim jednak, to doświadczony trener i konsultant w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i komunikacji społecznej. Z pierwszego wykształcenia psycholog. Studiował także ochronę przyrody i język francuski. Całym sercem oddany idei ochrony przyrody. Sam o sobie mówi, że ma „odlot na punkcie ptaków”. Kaszub, najprawdopodobniej urodzony w gęsim gnieździe – mimo że Pani Ania (jego mama) i oficjalne dokumenty temu przeczą. Ale to gęsi właśnie są jego ukochanymi ptakami. Znawca i pasjonat. Kiedy mówi o ptakach – rosną mu skrzydła, a czasami pojawiają się pióra we włosach… Jedyne czego brakuje mu do szczęścia, to „więcej czasu!”.

W 2019 r. ukazała się jego pierwsza książka „Jej Wysokość Gęś. Opowieści o ptakach”, a już w marcu 2020 r. pojawiła się kolejna „Noc Sów. Opowieści z lasu”, zaś w listopadzie 2021 r. „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”. Częsty gość programów i audycji radiowych poświęconych przyrodzie; autor licznych publikacji i artykułów (m.in. cyklu „Wakacje z ptakami” w Kwartalniku „Przekrój”) oraz większości wydawnictw Ptaków Polskich – stowarzyszenia, z którym związany jest od samego początku jako jego współzałożyciel i do niedawna wieloletni prezes zarządu. Pomysłodawca i główny copywriter większości realizowanych tam projektów oraz towarzyszących im kreacji artystycznych, w tym cieszących się dużym uznaniem kampanii społecznych. Wśród najbardziej charakterystycznych można wymienić Bądź na pTAK! i Ogród na pTAK, a także Noc Sów, Nie będzie ptaków – nie będzie śpiewania!, Ptak też człowiek. Niektóre z nich należą do największych proprzyrodniczych przedsięwzięć wdrażanych do tej pory w Polsce. Jacek współpracuje również z organizacjami spoza Polski, m.in. z brytyjskim Conservation Without Borders oraz WWT (Wildfowl & Wetlands Trust).

 

Dorota Sztyler – z wykształcenia kulturoznawczyni i kierowniczka produkcji filmów, z zamiłowania przyrodniczka. Kieruje Biblioteką Tuvim w Łodzi, a w wolnych chwilach obserwuje zwierzęta przy pomocy fotopułapek (@Traperki). Członkini Stowarzyszenia Z Szarym za Płotem, działającego na rzecz edukacji przyrodniczej i ochrony zwierząt.

 

Szczegóły

Data:
12 czerwca
Godzina:
12:30 - 14:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Piotrkowska 282
Łódź, łódzkie 93-034 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*