NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Łodzianki (nie)znane: Alicja Dorabialska

14 października | 17:30 - 19:30

Łodzianki (nie)znane: Alicja Dorabialska

14 października 2022
17:30:00

Prowadzenie: Ewa Kamińska-Bużałek, Izabela Olejnik

Współorganizator: Łódzki Szlak Kobiet

Koszt: 7 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy)

Droga kobiet do edukacji na wyższych uczelniach była najeżona przeszkodami. Z dzisiejszej perspektywy niełatwo wyobrazić sobie wyzwania, jakim musiały stawić czoła pierwsze kandydatki na studia i studentki. Jeszcze trudniejsza była sytuacja kobiet, które chciały poświęcić się karierze naukowej i pracować na uczelni. Dziś widzimy, że argumenty przeciwko zaangażowaniu kobiet w naukę były pozbawione racjonalnych podstaw. W zdecydowanej mierze opierały się na emocjach i w zasadzie miały jeden cel: obrażać i dyskryminować kobiety oraz umniejszać ich osiągnięcia.

Z podobnym traktowaniem spotkała się Alicja Dorabialska, gdy w 1932 roku na Politechnice Lwowskiej wysunięto jej kandydaturę na kierownika Katedry Chemii Fizycznej. Na posiedzeniu senatu uczelni zawrzało, a z ust jednego z profesorów padły słowa: „Wprowadzenie kobiety na uczelnię jest niedopuszczalnym obniżeniem poziomu i powagi politechniki”. Sprawa ciągnęła się przez lata, a dyskusje na ten temat sięgały najwyższego szczebla władz państwowych. Dopiero gdy aprobatę dla awansu Alicji Dorabialskiej wyraził sam marszałek Józef Piłsudski, jej nominacja na kierownika katedry została podpisana.

W czasie prelekcji opowiemy o życiu i dokonaniach Alicji Dorabialskiej, pierwszej w Polsce kobiecie z tytułem profesora uczelni technicznej oraz współzałożycielce Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Przybliżymy także krótko historię zmagań kobiet o prawo do edukacji w Polsce.

Szczegóły

Data:
14 października
Godzina:
17:30 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Miasta Łodzi
Ogrodowa 15
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*