NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lidia Zonn-Karabasz w Łódzkiej Alei Gwiazd

17 maja | 16:30 - 17:00

⭐ Już w maju łódzka Aleja Gwiazd wzbogaci się o 89. gwiazdę, wybitnej montażystki Lidii Zonn-Karabasz.
⭐ Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie gwiazdy:
📅 17 maja
🕐 godz. 16.30
📍 ul. Piotrkowska 71
___________________________________________________________________________
„Lidia Zonn jest współtwórczynią wszystkich filmów, które zmontowała. Taką ma pasję i osobowość” – mówił o tej wyjątkowej twórczyni filmowej 🎥 reżyser Marcel Łoziński.
Lidia Zonn-Karabasz rozpoczęła studia na wydziale reżyserii na 🎞️ Polskiej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, jednak już w trakcie studiów zaczęła asystować przy montażu filmów. Tak narodziła się jej fascynacja, z której, po stworzeniu debiutanckiej etiudy „Wesołe miasteczko”, postanowiła uczynić swoją profesję i zdobyła posadę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Od 1968 roku jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
___________________________________________________________________________
W latach 50. i 60. współpracowała z Kazimierzem Karabaszem, Januszem Majewskim, Władysławem Ślesickim, Danutą Halladin, Andrzejem Brzozowskim i Ireną Kamieńską, natomiast w latach 70. z Krzysztofem Kieślowskim, Marcelem Łozińskim i Tomaszem Zygadło.
To ona odpowiadała za uderzające złożenia obrazów i dźwięków w legendarnych dziś dokumentach: „Szpitalu”, „Siedmiu kobietach w różnym wieku”, „Wizycie”, „Dworcu”, „Płyną trawy”, „Z punktu widzenia nocnego portiera”, „Przy torze kolejowym”, „Żeby nie bolało”. Montowała też filmy fabularne („Lokis. Rękopis profesora Wittembacha” Janusza Majewskiego, „Personel” Krzysztofa Kieślowskiego, „Cień już niedaleko” Kazimierza Karabasza), jednocześnie pisząc scenariusze i podejmując się reżyserii.
___________________________________________________________________________
Do pracy Lidia Zonn-Karabasz podchodzi z pełnym zaangażowaniem, a w swojej karierze szczególnie upodobała sobie dokument: „Do fabuł podchodzę z rezerwą, bo tu scenopis z góry narzuca konstrukcję filmu. Dokument otwiera się na wszystko, co przynosi życie, a kształt osiąga w montażowni”.
Swoim długoletnim doświadczeniem chętnie dzieli się z młodymi filmowcami – jest profesorem sztuki filmowej, wykształciła kilka pokoleń montażystów oraz była zaangażowana w powstanie Zaocznego Wyższego Zawodowego Studium Montażu, które z czasem zostało przekształcone w stacjonarne studia na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi.
Za swój wkład w rozwój polskiej kinematografii była wielokrotnie nagradzana – w 2012 r. otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii, w 2013 r. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
___________________________________________________________________________
Po uroczystości zapraszamy na spotkanie otwarte z Lidią Zonn-Karabasz w Sali Kinowej w Rektoracie Szkoły Filmowej w Łodzi, przy ul. Targowej 61/63 o godzinie 17.30.
___________________________________________________________________________
Gwiazda Lidii Zonn-Karabasz została ufundowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi

Szczegóły

Data:
17 maja
Godzina:
16:30 - 17:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Piotrkowska
Piotrkowska
Łódź, Poland
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*