NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kobro/Stryjeńska.W imię sztuki

21 listopada 2018 | 17:30 - 18:30

21 listopada (środa) / 17.30 / oprowadzanie kuratorskie po wystawie MATRIARCHaRT.
18.30 / czytanie performatywne Kolektywu Szechiny
Galeria Kobro (I piętro, budynek główny ASP, ul. Wojska Polskiego 121) / wstęp wolny.

Galeria Kobro i Kolektyw Szechiny zapraszają na czytanie performatywne „Kobro / Stryjeńska. W imię sztuki”. W ramach wystawy MATRIARCHaRT czytamy tekst poświęcony artystkom, dla których malarstwo i rzeźba były nie tylko sztuką, ale i sensem życia: Zofii Stryjeńskiej i Katarzynie Kobro.

Scenariusz czytania powstał w oparciu o książkę Małgorzaty Czyńskiej „Kobro. Skok w przestrzeń” i książkę Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali” (wydawnictwo Czarne).

„Katarzyna Kobro zdejmuje wilgotną szmatę z glinianej rzeźby i bierze się do pracy – modeluje nagą kobiecą postać. Czy portretuje siebie? W aktach z dwudziestolecia międzywojennego, w ułożeniu ciała widać jej pozy, jej gesty (…). Dlaczego postacie te nie mają twarzy? Czyżby Kobro zdawała sobie sprawę z istnienia kobiety poprzez milczenie, nieoznaczalność?”.

„Zosia (…) ścięła włosy i w ubraniu swego brata Tadeusza, w tajemnicy wyruszyła na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W portfelu miała kilkadziesiąt marek. W walizce dokumenty brata. Zofia w pamiętniku przyznaje, że wybrała akademię w Monachium, bo „uznawano tę uczelnię za najtrudniejszą i najlepszą”.

***
Katarzyna Kobro i Zofia Stryjeńska żyły barwnie. Tworzyły z pasją, choć ich sztuka powstawała w niełatwych warunkach. Trudno nie myśleć z żalem o rzeźbach Kobro wykorzystanych na opał i pracach Stryjeńskiej zniszczonych w trakcie małżeńskich kłótni.

Być artystą oznacza często: iść pod prąd. Bez kompromisów. A być artystką? Jaką cenę przychodziło kobietom płacić za realizowanie swoich pasji? Jak tworzyły i myślały o sztuce? I wreszcie – jak zmagały się z losem, który wpychał je w – nie zawsze chciane – typowo kobiece role: matki, żywicielki, zdradzanej i ignorowanej żony, ofiary brutalnej przemocy?

***
Scenariusz oparty na biografiach artystek przeczyta Kolektyw Szechiny – nieformalna grupa łodzianek z różnych środowisk, które łączy przekonanie, że warto promować literaturę pisaną przez kobiety, organizować spotkania z pisarkami i dyskusje wokół ich książek. Co roku w dorobku Szechin pojawiają się teksty jednego lub dwóch nowych czytań, na które zazwyczaj zapraszamy autorki tekstu, według którego powstał scenariusz.

Czytania zapoczątkowały „Monologi waginy” Eve Ensler, a w kolejnych latach – z udziałem pisarek – czytałyśmy utwory Sylwii Chutnik, Joanny Bator, Olgi Tokarczuk, Angeliki Kuźniak i Małgorzaty Czyńskiej, Małgorzaty Rejmer, biografię Ireny Tuwim oraz listy i biografię Aliny Szapocznikow na podstawie opracowania Katarzyny Szotkowskiej-Beylin i biografii Marka Beylina. W czerwcu czytałyśmy tekst „Nikt nie wierzy, że staje się już” poświęcony prawom reprodukcyjnym kobiet na Kongresie Kobiet w Łodzi.

Szczegóły

Data:
21 listopada 2018
Godzina:
17:30 - 18:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Wojska Polskiego 121
Łódź, łódzkie 91-726 Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*