NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Prof. Bolesław W. Lewicki w Łódzkiej Alei Gwiazd

17 października 2019 | 11:00 - 12:00

17 października o godz. 11.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd na wysokości ul. Piotrkowskiej 70 zostanie odsłonięta gwiazda profesora Bolesława W. Lewickiego – teoretyka filmu, krytyka i pedagoga, twórcy filmoznawstwa jako niezależnej dyscypliny uniwersyteckiej w Polsce.

Fundatorami gwiazdy są: Uniwersytet Łódzki oraz Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT. Odsłonięcie zainauguruje 10. Festiwal Kamera Akcja 2019.

Spotkanie wspominkowe wokół postaci prof. Bolesława Lewickiego zostało zaplanowane na 11.30, bezpośrednio pod odsłonięciu gwiazdy. Odbędzie się w Klubie 77 i jest otwarte dla publiczności.

O godz. 15.00 w Muzeum Kinematografii będzie można zobaczyć film „Wiesz jak jest”. Także w Muzeum Kinematografii, w sobotę 19 października o godz. 11.10, odbędzie się pokaz etiud studenckich zrealizowanych pod opieką artystyczną Profesora, a w godz. 12:00-14:45 w Kino Szkoły Filmowej w Łodzi będzie można wziąć udział w warsztatach “Cięcie. Uwolnij umysł z Bolesławem Lewickim”.

Bolesław Włodzimierz Lewicki urodził się w 1908 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Był współzałożycielem Lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda, recenzentem w gazecie „Słowo Polskie” i w „Gazecie Lwowskiej”, nauczycielem w gimnazjum. Aktywnie zabiegał o wprowadzenie wiedzy o filmie do szkół; organizował lektoraty i pokazy filmowe dla nauczycieli.
Podczas II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych: Oświęcim, Gross-Rosen, Dachau, Flossenburg i Pottenstein.

Związany z łódzką Szkołą Filmową od samych jej początków, był najpierw wykładowcą Studium Filmowego Instytutu Filmowego w Łodzi (1947), potem w roku 1948 członkiem Komisji Organizacyjnej Wyższej Szkoły Filmowej, a następnie – w latach 1948-49 – wykładowcą Szkoły i członkiem jej Rady Głównej. Od roku 1950 pracował w Szkole na stałe, pełniąc funkcje dziekana Pionu Naukowo-Oświatowego, prodziekana Wydziału Reżyserii (1950-1964) oraz kierownika Katedry Teorii i Historii Filmu, a wreszcie rektora.

W 1959 roku związał się z Uniwersytetem Łódzkim; tu stworzył i prowadził Zakład Wiedzy o Filmie (obecnie Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej). W latach 1976–1981 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej. Był także m.in.: dyrektorem programowym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, współpracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, wiceprezesem Stowarzyszenia Filmu Naukowego i przewodniczącym Krajowej Rady Kin Studyjnych.

W 1988 roku Grzegorz Królikiewicz zrealizował poświęcony mu film pełnometrażowy pod tytułem „Wiesz jak jest”.

Szczegóły

Data:
17 października 2019
Godzina:
11:00 - 12:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Piotrkowska
Łódź, łódzkie Polska + Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*