NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kino-Ucho: Space is the Place

11 października 2018 | 19:00 - 20:30

◯ „Space is the Place” to filmowy eksperyment rozwijający album koncepcyjny Sun Ra o tym samym tytule. To miks gatunków blaxploitation i science fiction, połączenie zaangażowanej społecznie wypowiedzi z performensem muzycznym.

◯ W ramach cyklu “Kino-Ucho” eksplorujemy pogranicze filmu i muzyki, prezentując obrazy stworzone przez muzyków lub ściśle związane z tematem muzyki. Przed projekcją zapraszamy na wstęp Pawła Sołodkiego, a po filmie zachęcamy do udziału w otwartej dyskusji.

◯ “Space is the Place” reż. John Coney – film science fiction z nurtu Afrofuturist zrealizowany w 1972 roku. Autorem scenariusza jest Sun Ra. W latach 60. Sun Ra prowadził na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii kurs „The Black Man in the Cosmos”. Temat zwrócił uwagę producenta Jima Newmana i rozpoczęli współpracę. W filmie głównym bohaterem jest Sun Ra, pochodzący z Saturna. Orkiestra złożona z indywidualistów i outsiderów tworzy pod jego przewodnictwem muzykę zaliczaną głównie do awangardy jazzowej. Przez kilka lat podróżowali w kosmosie, na pokładzie statku napędzanego muzyką; w końcu udało im się zlokalizować planetę pozytywnych wibracji. Brzmienia na niej są zupełnie inne od tych na Ziemi. Ra postanawia więc wylądować w Oakland, w stanie California, by zabrać ze sobą tych przedstawicieli swojej rasy, którzy zagubili się w ziemskiej rzeczywistości. Następnie planuje założyć z nimi kolonię na nowej planecie.

◯ Sun Ra – amerykański kompozytor i muzyk jazzowy, poeta i filozof, znany z wizjonerskich koncepcji i ekscentrycznego stylu życia. Założyciel wytwórni muzycznej El Saturn Records, w której wydawał swoje albumy w bardzo niskich nakładach. Dyskografia Sun Ra liczy ponad sto albumów studyjnych. Autor koncepcji i scenariusza filmu „Space is the place”.

◯ Paweł Sołodki – filmoznawca, medioznawca, autor licznych artykułów i wystąpień dotyczących kina spoza głównego nurtu. Autor książki “Rubieże przyjemności. Seksualna niesubordynacja na obrzeżach amerykańskiej kinematografii”. Współredaktor jednej z pierwszych książek w Polsce poświęconych perspektywie queer w filmie: „O polityce ciała i pożądania w kulturze audiowizualnej”. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmu Queer „a million different loves!?”.

◯ Kino-Ucho | cykl wydarzeń filmowo-muzycznych – seria spotkań na styku dziedzin filmu i muzyki, organizowana przez Fundację Obszar Wspólny. W ramach cyklu zapraszamy na dwa koncerty plenerowe oraz pięć spotkań filmowych w formule Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

————————————————

HARMONOGRAM KINO-UCHO

25/09 – „Kuso”
4/10 – „I tak nie zależy nam na muzyce”
11/10 – „Space is the place”
18/10 – „The Ghost of Piramida”
23/10 – „Jesteśmy”

————————————————

Sfinansowano ze środków zadania Miejski Program Mikrograntów współfinansowanego ze środków Miasta Łodzi realizowanego przez Centrum OPUS

💸 Zachęcamy do wspierania Fundacji Obszar Wspólny przez portal Patronite, dzięki Wam będziemy mogli realizować więcej ciekawych inicjatyw kulturalnych https://patronite.pl/obszarwspolny

Szczegóły

Data:
11 października 2018
Czas:
19:00 - 20:30
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Casablanca Łódź
Podrzeczna 2
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map