NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kierkegaard – czytanie performatywne “Albo-Albo”

22 października 2020 | 19:30

Zajmujemy się Sørenem Kierkegaardem. Uważamy, że to szalenie ciekawy i wart czytania filozof. Był Duńczykiem, żył w latach 1813-1855. Jako twórca egzystencjalizmu proponował nowatorskie, niesubstancjalistyczne kategorie myślenia o człowieku – istocie, która nigdy nie “jest”, a zawsze “się staje”. Jego dwutomowe dzieło „Albo-Albo” nie jest ciężkim, akademickim wykładem abstrakcyjnej teorii, lecz znakomitą literaturą, która stara się nakreślić na przykładzie kilku bohaterów trzy stadia na drodze życia: estetyczne, etyczne i religijne.

Spotykamy się w każdy czwartek o godzinie 19:30 w Obszarze Wspólnym na Piotrkowskiej 111. Będziemy wspólnie czytać głośno tekst, próbować go zrozumieć, skomentować. Wszelkie głosy, również krytyczne, będą mile widziane jako zaczyn dyskusji.

Czytanie performatywne przewidujemy na co najmniej kilka miesięcy. Będzie to pierwsza część szerszego projektu stworzenia teatralnej inscenizacji na podstawie „Albo-Albo” w koprodukcji Teatru Szwalnia i Obszaru Wspólnego. Reżyserii podjął się Marcin Brzozowski, zaś kierownikiem literackim będzie Paweł Pieniążek. Obaj Panowie będą odwiedzać nasze spotkania, w toku których będzie powstawał scenariusz spektaklu. Zapraszamy tym samym do wspólnej pracy nad scenariuszem.

Projektem kierują:

Kierownictwo literackie, opieka merytoryczna: dr hab. Paweł Pieniążek –
profesor filozofii na Uniwersytecie Łódzkim, pracownik Katedry Filozofii Współczesnej. Zajmuje się współczesną filozofią, w tym przede wszystkim myślą Fryderyka Nietzschego i Sørena Kierkegaarda, filozofią egzystencjalną, problematyką wolności, zła, filozoficznymi aspektami nowoczesności i kultury nowoczesnej, francuskim poststrukturalizmem. Autor książek: „Brzozowski. Wokół kultury: inspiracje nietzscheańskie”; „Suwerenność a nowoczesność. Z dziejów poststrukturalistycznej recepcji myśli Nietzschego” oraz wielu artykułów poświęconych m.in. Nietzschemu, Rousseau, romantykom niemieckim, Schellingowi, Kierkegaardowi, Heideggerowi, szkole frankfurckiej, Foucaultowi; również popularnonaukowych esejów zamieszczonych w prasie kulturalnej. Tłumacz niemieckiej i francuskiej literatury filozoficznej, m.in. Nietzschego, Deleuze’a, Foucaulta, Badiou.

Reżyseria spektaklu, opieka nad powstawaniem scenariusza: dr hab. Marcin Brzozowski –
profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, aktor i reżyser, dyrektor Teatru Szwalnia w Łodzi. Autor wielu innowacyjnych programów z zakresu edukacji artystycznej i kulturowej realizowanych w ramach projektów ogólnopolskich oraz zadań publicznych; m.in.: Letnia Akademia Artystyczna, Szwalnia Kultury, Szwalnia Amatorów Teatru, Szwalnia czyta dzieciom. Inicjator i współtwórca festiwali i przeglądów: Festiwal Teatrów Alternatywnych Spotkania, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest, przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK, Dotknij Teatru. Wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą, m.in. dwukrotnie Grand Prix Łódzkich Spotkań Teatralnych, nagrodą na Festiwalu OFTJA we Wrocławiu, Nagrodą Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego za role filmowe, nagrodą dla najlepszego aktora za monodram “Clapham Junction” w Kurdyjskim Erbil.

Pomysł, prowadzenie spotkań, koordynacja merytoryczna, pisanie scenariusza: Filip Piestrzeniewicz –
współzałożyciel Fundacji Obszar Wspólny, zawodowy iluzjonista, współpracował m.in. z Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie i Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, półfinalista Mam talent!, bohater programu telewizyjnego pt. Magicy z ulicy, autor efektów iluzjonistycznych do wielu spektakli teatralnych, twórca autorskiego spektaklu pt. Przypadek Pierstrzeniewicza w Teatrze Szwalnia w Łodzi. Z wykształcenia magister filozofii (UŁ) i magister religioznawstwa (UJ). Zajmuje się m.in. metafizycznym pojęciem twórczości w perspektywie chrześcijańskiego egzystencjalizmu. Animator kultury, rzecznik prasowy i współorganizator corocznego Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Opactwie – Bach u Cystersów”, który odbywa się od 2011 roku w Wąchocku.

Wstęp: Wstęp: zamówić herbatę lub inny trunek 🙂

Szczegóły

Data:
22 października 2020
Czas:
19:30
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Obszar Wspólny
Piotrkowska 111
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*