NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

II wojna światowa – scenariusze alternatywne

6 września 2019 | 18:00 - 19:30

06 września 2019 r. (piątek), godz. 18.00 Dyskusja – II wojna światowa – scenariusze alternatywne Gdańska 13

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane:

II wojna światowa – scenariusze alternatywne

/// 6 września 2019 r. (piątek)
/// godz. 18:00
/// Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Czy II wojna światowa mogła potoczyć się inaczej? Jak po 80 latach od jej wybuchu oceniamy polskie zaangażowanie w ten konflikt. Czy istniała realna alternatywa by w 1939 roku Polska mogła wejść w alians z Hitlerem przeciw Stalinowi? Współcześnie w polskiej debacie historyczno-publicystycznej coraz mocniej pojawiają się tezy, że było to możliwe. Zwolennicy tej wizji podkreślają, że dzięki temu Polska mogła uniknąć doświadczenia ciężkiej okupacji i zniszczenia kraju. Co by się stało, gdyby sanacyjne władze podjęły taką decyzję? W dyskusji tej pozostaje jeszcze jedno pytanie – skoro II RP została pokonana przez podwójne uderzenie Niemiec hitlerowskich i Związku Radzieckiego – to czy polscy politycy postąpili właściwie pozostając w obozie antyhitlerowskim po wrześniu ’39? A może wszystkie te dywagacja to ahistoryczne i niezwykle szkodliwe dla współczesnej polskiej polityki historycznej – mrzonki? Jaki jest dla Polski całościowy bilans II wojny światowej? Czy wyciągnęliśmy właściwe wnioski z tego tragicznego i traumatycznego wydarzenia dla naszego narodu? W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy powrócić do tej dyskusji i do tych pytań. Zapraszamy!

Goście:

* dr Natalia Lemann – Literaturoznawczyni, Katedra Teorii Literatury Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, autorka książki „Historie alternatywne i steampunk w literaturze. Archipelagi badawczo-interpretacyjne”.
* red. Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel miesięcznika idei „Nowa Konfederacja”, w latach 2015-2017 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, politolog, publicysta i eseista.
* dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, prowadzący w Muzeum Powstania Warszawskiego cykl „Warszawa dwóch Powstań”, autor tomu rozmów „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”.

Prowadzenie: Maciej Trojanowski – dziennikarz, Radio Łódź, TVP3 Łódź.

Szczegóły

Data:
6 września 2019
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Gdańska 13
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.muzeumtradycji.pl/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*