NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Gorączka” w Muzeum – seans plenerowy na więziennym dziedzińcu

22 czerwca 2018 | 21:00 - 23:30

Bezpłatnie

„Gorączka” w Muzeum
– bezpłatny seans plenerowy na dziedzińcu dawnego więzienia carskiego!

W 113. rocznicę wybuchu powstania łódzkiego, ważnego epizodu rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich, zapraszamy na niecodzienną, plenerową, otwartą projekcję filmu Agnieszki Holland pt. „Gorączka” (1980), nakręconego na podstawie powieści Andrzeja Struga „Dzieje jednego pocisku”. Obejrzeć go będzie można na dawnym spacerniaku carskiego więzienia przy ulic Gdańskiej 13 (obecnie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi), które było niemym świadkiem tragicznych wydarzeń rewolucyjnych.

W tej niezwykłej atmosferze i świetnej akustyce zapewnionej przez zamkniętą architekturę miejsca, zabierzemy Was w kinematograficzną podróż do wydarzeń sprzed ponad 100 lat. W wielokrotnie nagradzanym arcydziele filmu polskiego (m.in. Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą aktorkę i Złotym Lwem za najlepszy film) reżyserka dotyka istoty rewolucji pokazując jej ciemniejsze strony. Zadaje pytania o konflikt pomiędzy idealizmem, a realizmem, romantycznością, a pozytywizmem postaw, cynizmem, a szczerością. Tłem do tych rozważań są wydarzenia rewolucji 1905 roku i historia pewnego pocisku, który zmieniając swoich właścicieli pozwala poznać nam mnogość postaw i gamę zachowań. Jak pisze Robert Birkholc w serwisie culture.pl „gorzki portret klęski narodowo-społecznego zrywu pojawił się na ekranach kin, gdy duża część społeczeństwa polskiego pogrążona była w euforii związanej z wydarzeniami w Stoczni Gdańskiej. „Gorączkę” traktuje się często jako wyraz genialnej intuicji artystki, kasandryczną zapowiedź stanu wojennego, który w momencie premiery filmu zbliżał się już wielkimi krokami”.

Projekcja odbędzie się 22 czerwca 2018 (piątek) o godzinie 21:00. Poprzedzi ją krótki wykład na temat filmu i wydarzeń powstania łódzkiego. Przewidywany czas wydarzenia 2h30. Wejście przez bramę dawnego więzienia od ulicy Gdańskiej.

Projekcja we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi

Gorączka, reż. Agnieszka Holland
scenariusz: Krzysztof Teodor Toeplitz
premiera światowa: luty 1981
Czas trwania: 2 godz. 2 min.

W przypadku złych warunków atmosferycznych pokaz odbędzie się w budynku

Szczegóły

Data:
22 czerwca 2018
Godzina:
21:00 - 23:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Gdańska 13
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*