NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Generałowie II Rzeczypospolitej

20 listopada 2018 | 17:00 - 18:30

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości wymaga od całego społeczeństwa „przetrawienia” wydarzeń z dwudziestowiecznej historii naszej Ojczyzny, aby w pełni zrozumieć i docenić wysiłek naszych niedalekich przodków, włożony w walkę o wolność, wielkość, bezpieczeństwo i bogactwo naszego Państwa. Aby ta ogólnonarodowa refleksja była możliwa, konieczne jest zgłębienie wiedzy o ówczesnych wizjach politycznych, przedsięwzięciach ekonomicznych i działaniach militarnych oraz bohaterach tych narodowych batalii. W przypadku walk o niepodległość należy przypomnieć tych bohaterów niepodległości, od których zależała strategia i taktyka prowadzonych wojen i bitew, także tych o zasięgu lokalnym. Czyli wodzów, generałów, sztabowców – jednym słowem dowódców. Wysiłek całego narodu nie przyniósłby Polsce wolności, gdyby nie ich wiedza, doświadczenie, odwaga i patriotyzm. Wielu z tych generałów znamy z filmów, telewizji, książek i podręczników, ale nazwiska i wyczyny zostały zapomniane lub celowo w okresie komunizmu pomniejszone albo zatarte. Dlatego istniała potrzeba stworzenia miejsca, w którym by przypomniano tych wojskowych i ich postawy, decyzje i poświęcenie, aby dotrzeć z tymi informacjami w każdy zakątek kraju i zagranicy. Wszędzie, gdzie biją polskie serca.

Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury podjęło to wyzwanie i realizuje projekt „TWÓRCY I BOHATEROWIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – GENERAŁOWIE II RZECZYPOSPOLITEJ” – WYSTAWA WRAZ Z KATALOGIEM”. Całość składa się z wystawy, katalogu, strony internetowej oraz wydania znaczków pocztowych i kartki pocztowej. Pokażemy sylwetki trzydziestu wybranych, polskich wyższych oficerów, którzy o niepodległość walczyli już jako generałowie mianowani w wojsku pruskim, austriackim czy rosyjskim, jak i tych, którzy dzięki swoim zasługom, pracowitości i talentom dowódczym zostali nimi mianowani w II Rzeczypospolitej. Wymienieni zostaną także niektórzy generałowie – ofiary zbrodni katyńskiej, awansowani pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku. Nie można było pominąć osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego, stąd łącznie 31 notek biograficznych. Mamy zamiar stronę tę w przyszłości uzupełniać i rozbudowywać.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 listopada bieżącego roku, o godzinie 17.00 w Instytucie Europejskim w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 262 w Łodzi. Wystawę będzie tam można zobaczyć do końca miesiąca. W trakcie wernisażu odbędzie się koncert piosenek z pierwszej połowy XX wieku. W tym samym czasie ruszy również strona internetowa poświęcona zagadnieniu.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Szczegóły

Data:
20 listopada 2018
Godzina:
17:00 - 18:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Instytut Europejski w Łodzi
Piotrkowska 262/264
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*