NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdzie się podziały łódzkie włókniarki? – spacer śladami włókniarek

12 czerwca | 11:00 - 13:00

Łódzki Szlak Kobiet zaprasza 12 czerwca (w niedzielę) o godz. 11.00 na spacer śladami włókniarek pt. „Gdzie się podziały łódzkie włókniarki?”
Zbiórka: przed Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282).
Prowadzenie spaceru: Ewa Kamińska-Bużałek, Marta Zdanowska
Jeśli interesuje Was włókiennicza przeszłość Łodzi oraz rola kobiet w rozwoju naszego miasta, ten spacer jest przeznaczony specjalnie dla Was. Tym razem oprowadzimy szlakiem włókniarek po dawnym imperium przemysłowym Ludwika Geyera oraz Karola Scheiblera, pokazując panoramę życia kobiet w Łodzi od XIX wieku po lata 90. wieku XX.
Opowiemy o tym, dlaczego przemysł włókienniczy rozwinął się właśnie w Łodzi, dlaczego tak chętnie przyjmowano do niego młode kobiety z okolicznych wsi oraz co z tym wszystkich miało wspólnego uwłaszczenie chłopów.
Przypomnimy, jak wyglądała praca na trzy zmiany, ale także wyjaśnimy dlaczego i w jaki sposób włókniarki strajkowały i dlaczego angażowały się politycznie.
Nie zabraknie w naszych opowieściach historii konkretnych kobiet: Marii Wedmanowej, Józefy Bariaszowej czy Michaliny Tatarkówny-Majkowskiej, a także inspektorek fabrycznych, które walczyły o lepsze życie włókniarek, m.in. Marii Przedborskiej czy Haliny Krahelskiej, zastępczyni Głównego Inspektora Pracy.
Przypomnimy o strajkach włókniarek w 1971 roku oraz o Marszu Głodowym Kobiet.
Opowiemy oczywiście także o codzienności łódzkich włókniarek, czyli o warunkach życia codziennego, wychowywaniu dzieci, czasie wolnym i rozrywkach.
***
Zadanie „Łodzianki. Czasoprzestrzeń” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia spaceru/spotkania na Polski Język Migowy, prosimy o kontakt min. dwa tygodnie przed wydarzeniem.
Autorką identyfikacji wizualnej projektu jest Magdalena Krzywkowska.

Szczegóły

Data:
12 czerwca
Godzina:
11:00 - 13:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Łódź – różne miejsca

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*