NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Fotofestiwal 2020

13 sierpnia - 14 sierpnia

Fotofestiwal 2020: 6-23 sierpnia.

Co takiego kryje się za potrzebą gromadzenia, posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie może przerodzić się w obsesję? Co stanowi o wartości fotografii, które chcemy zatrzymać przy sobie?

Bez względu na to, co zbieramy – znalezione na pchlim targu amatorskie zdjęcia czy dzieła sztuki stworzone przez artystów o światowej renomie – za naszym działaniem kryje się pragnienie zatrzymania czegoś dla siebie. Kolekcjonowanie wynika także z chęci tworzenia, a same zbiory mogą powiedzieć wiele o ich właścicielu. Podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu przedstawimy sylwetki niezwykłych kolekcjonerów. Wszyscy z nich przez lata budowali unikatowe zbiory – autorskie, oparte o niekonwencjonalne kryteria i często pochodzące z zaskakujących źródeł. Dzięki ich determinacji, pasji i obsesji powstały oryginalne opowieści o współczesnym społeczeństwie i przełomowych momentach w historii XX i XXI wieku.
Spektrum tych zbiorów jest bardzo szerokie: obok fotografii amatorskiej pojawią się też prace, które były prezentowane w prestiżowych światowych muzeach i podczas wielu międzynarodowych festiwali. Wspólnym mianownikiem wszystkich wystaw jest m.in. to, że, poza jednym przypadkiem, sami kolekcjonerzy wcielą się w rolę głównych narratorów i kuratorów.

W centrum festiwalowym Art_Inkubator zaprezentujemy cztery międzynarodowe wystawy. „oo’s & iii’s” to wybór prac z dwóch kolekcji nowojorskiego kuratora W.M. Hunta: „Dancing Bear” („Tańczący niedźwiedź”), na którą składają się magiczne, intrygujące fotografie ludzi z zamkniętymi, przysłoniętymi bądź z innego powodu niewidocznymi oczami oraz z kolekcji „Blind Pirate” („Ślepy pirat”), która jest zbiorem pochodzących sprzed 1950 r. fotografii rozmaitych grup, m.in. amerykańskich żołnierzy, robotników czy studentów. Efekt? Parada kształtów, w której oczy, głowy i twarze układają się na kształt tytułowych „oo”, zaś niemal bliźniaczych sobie ludzkich sylwetek jest tak dużo, że przypominają litery „ii” z drugiej części tytułu. W kolekcjach Hunta zdjęcia znalezione w pobliskim sklepie ze starociami pojawiają się tuż obok prac takich artystów jak Diane Arbus czy Robert Frank.

Jean-Marie Donat poszukuje wyłącznie zdjęć amatorskich. Zbiera je na pchlich targach na całym świecie, znajduje w Internecie i tworzy kompilacje publikowane w formie książek fotograficznych. Zdjęcia najczęściej łączą powtarzające się motywy: mężczyźni prężący się przy samochodach, wydrapane twarze nielubianych osób, wakacyjne portrety rodzinne z „białym niedźwiedziem”. Wszystko to składa się na unikalny autoportret świata w XX wieku.

Dopełnieniem międzynarodowej części programu głównego festiwalu będzie węgierska kolekcja Fortepan, której twórcą jest Miklós Tamási. Ten wnikliwie opracowany kuratorsko przez Istvána Virágvölgyi z Robert Capa Center w Budapeszcie zbiór fotografii stanowi obecnie jeden z najciekawszych cyfrowych archiwów fotografii wernakularnej, jaki został udostępniony w Internecie – a wszystko rozpoczęło się od torby zdjęć znalezionej w koszu na śmieci. Kolekcja składająca się obecnie z setek tysięcy zdjęć – które trafiły tam z piwnic, śmietników, antykwariatów, ale także zostały przekazane przez prywatne sposoby i instytucje – od początku swojego istnienia udowadnia, że w każdej rodzinie jest uzdolniony artysta.

Wystawą zamykającą – nietypowo, bo w listopadzie – program festiwalu będzie zaprezentowana w Muzeum Sztuki w Łodzi wybitna kolekcja, którą przez ponad 30 lat tworzył znany francuski popularyzator sztuki oraz marszand – Antoine de Galbert, założyciel prywatnego muzeum La Maison Rouge w Paryżu. W jego zbiorach znajduje się ponad trzy tysiące eksponatów. Kolekcjoner znany jest z nietypowego podejścia do ekspozycji swoich prac. Jedna z jego poprzednich wystaw zatytułowana „Ściana” została przygotowana we współpracy z specjalistą IT, przy użyciu „metody Monte-Carlo”. Losowo wygenerowany algorytm wybierał prace wyłącznie na podstawie dwóch wskaźników: wielkości obrazu i numeru inwentarza. Dla Fotofestiwalu Antoine de Galbert przygotował kuratorską wystawę pt. „Płonący dom”, która pokazuje współczesny świat w kryzysie. Znajdą się na niej prace artystów zaangażowanych politycznie i społecznie, wśród nich m.in.: Christian Boltanski, Boris Mikhailov, Jonathan Horowitz, David Goldblatt, Mikhael Subotzky, Yoho Tsuda.

Kolekcjonowanie jest gestem autorskim. Wybory kolekcjonerów są osobiste – są wyrazem ich wrażliwości, nonszalancji, odwagi, poczucia humoru, wiedzy i wieloletnich doświadczeń. Wystawy, które zobaczymy na Fotofestiwalu to autoportrety nieprzeciętnych zbieraczy, pełnych fantazji pasjonatów, którzy latami budują „osobiste muzea”, tworząc własne opowieści o świecie.

Temat festiwalu obecny będzie także w autorskich materiałach publikowanych na naszej stronie internetowej i social media oraz pojedynczych wydarzeniach specjalnych w trakcie trwania festiwalu.

Rada programowa Fotofestiwalu: Franek Ammer, Krzysztof Candrowicz, Justyna Kociszewska, Marta Szymańska

Program Festiwalu

6 sierpnia

OTWARCIE FESTIWALU
19:00
Otwarcie festiwalu, otwarcie wystaw z Programu Głównego i Programu Otwartego
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3

7 sierpnia

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE
16:00 – 17:00
Oprowadzanie z Andrásem Törökiem po wystawie Przeszłość należy do Ciebie! z kolekcji Fortepan, prosimy o wcześniejsze przyjście, wejście z biletem na wystawę (Oprowadzanie w języku angielskim)
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3, Sala B2

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE
17:00
Otwarcie wystawy towarzyszącej: Jaga Bjeńkova, Cisza po Burzy, wstęp bezpłatny
Muzeum Książki Artystycznej, Tymienieckiego 24

20:00
Otwarcie wystawy towarzyszącej: Ewa Ciechanowska, Artur Urbański, Phobos Ex Machina, wstęp bezpłatny
Galeria Ogrodowa8, Ogrodowa 8

20:45
Otwarcie wystawy towarzyszącej: Allan Dransfield,DontHurry_BeHappy, wstęp wolny
Galeria Ogrodowa8, Ogrodowa 8

RELAX I MUZYKA
23:00
After relax i impreza z Primo Ultimo w Niebostanie
Niebostan, Piotrkowska 17

8 sierpnia

OPROWADZANIE PO WYSTAWACH
12:00 – 13:00
Oprowadzanie po wystawach Programu Otwartego, prosimy o wcześniejsze przyjście, wejście z biletem na wystawę [ENG]
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3, Sala C1

16:00 – 17:00
Oprowadzanie po wystawie Portret XX Wieku z kolekcjonerem Jean-Marie Donatem, prosimy o wcześniejsze przyjście, wejście z biletem na wystawę [ENG]
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3, Sala C2

17:00 – 18:00
Oprowadzanie po wystawie oo’s & iii’s z kolekcjonerem W.M. Huntem oraz Krzysztofem Candrowiczem, prosimy o wcześniejsze przyjście, wejście z biletem na wystawę [ENG]
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3, sala B1

KSIĄŻKI I KAWA
13:00 – 14:30
Spotkania z autorami książek fotograficznych, wstęp bezpłatny
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3, dziedziniec

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE
18:00
Otwarcie wystawy towarzyszącej: Agnieszka Gotowała, Jestem swoim domem, wstęp 4zł
Galeria Imaginarium, Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18

19:00
Otwarcie wystawy towarzyszącej: studenci PWSFTviT, Nieziemia
OFF PIotrkowska, Piotrkowska 138/140

20:00
Otwarcie wystawy towarzyszącej: Doron Furman, Façade (The Gallery as an Entity)
Pracownia Portretu, Przędzalniana 55

POKAZ SLAJDÓW
21:00
Pokazy slajdów Talenty Futures 2020 i Fortepian oraz muzyka i relaks z DJ Dr. Warte:mal!
Muzeum Książki Artystycznej, Tymienieckiego 24

9 sierpnia

ŚNIADANIE Z ARTYSTAMI
10:00
Śniadanie na Ogrodowej z Ewą Ciechanowską i Arturem Urbańskim
Galeria Ogrodowa8, Ogrodowa 8

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE
12:00 – 13:00
Oprowadzanie z Andrásem Törökiem po wystawie Przeszłość należy do Ciebie! z kolekcji Fortepan, prosimy o wcześniejsze przyjście, wejście z biletem na wystawę
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3, Sala B2

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE
18:00
Otwarcie wystawy towarzyszącej Xue Jiang, Day dream
KIPISZ, Piotrkowska 282

13 sierpnia

WARSZTATY
18:00
warsztaty towarzyszące pokazowi filmowemu Podróż na Planetę B; tworzenie nowego scenariusza filmu do pokazu z lektorem na żywo; wymagana rejestracja: widzimysie@fotofestiwal.com; wydarzenie bezpłatne
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3

14 sierpnia

POKAZ FILMOWY
20:00
pokaz filmowy Podróż na Planetę B, remiks filmu Nude on the Moon z lektorem (Maurycy Chełmiński) na żywo, wstęp bezpłatny
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3, sala teatralna

15 sierpnia

19:00
Piknik na Ogrodowej i spotkanie z Allanem Dransfieldem, autorem wystawy DontHurry_BeHappy, wsyęp wolny
Galeria Ogrodowa8, Ogrodowa 8

18 sierpnia

SPOTKANIE ONLINE
19:00
Spotkanie online z kuratorką oraz artystami z wystawy Obce Ciała/ Some Bodies oraz prezentacja katalogu, w ramach projektu Parallel – Photo Based Platform (wydarzenie w języku angielskim)

19 sierpnia

POKAZ FILMOWY
21:00
Pokaz filmowy Polówka, wstęp wolny, więcej informacji wkrótce
Art_Inkubator, centrum festiwalowe, Tymienieckiego 3, dziedziniec

21 sierpnia

17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Talat Darvinoğlu, Niedośnione sny czy proces wytoczony realnemu światu, wstęp 8 zł, zapisy na sekretariat@mgslodz.pl
Galeria Bałucka, Stary Rynek 2

22 sierpnia

21:30
Fotofestiwal i Retroperspektywy zapraszają na Kipiszowe Jazztko (Kuki Monstah i DJ Late) oraz pokazy slajdów z wystawy Obce Ciała/ Some Bodies (w ramach platformy Parallel), Kuala Lumpur International Photoawards + prezentacja programu festiwalu Retroperspektywy
KIPISZ, Piotrkowska 282

23 sierpnia

11:00
Piknik z wege grillem Ferment Lab
KIPISZ, Piotrkowska 282

2 października

OTWARCIE WYSTAWY
18:00
Otwarcie wystawy Płonący dom z kolekcji Antoine’a de Galberta
MS1, ul. Więckowskiego 36

Wystawy Towarzyszące
20:00
Otwarcie wystawy towarzyszącej: Dominika Sadowska (gościnnie Karol Stolarek), Tunel (B), Fundacja Działania, ul. 6 Sierpnia 5, wstęp wolny
Otwarcie Wystaw w Motylu UŁ: Wystawy przygotowane przez Uniwersytet Łódzki, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Szkołę Filmową w Łodzi, wstęp bezpłatny

3 października

WYSTAWA TOWARZYSZĄCA
18:00
Otwarcie wystawy towarzyszącej: Konrad Kuzyszyn, Selfcollection
Galeria Olimpus, Kościuszki 24

6 października

OTWARCIE FESTIWALU
19:00
Otwarcie festiwalu, otwarcie wystaw z Programu Głównego i Programu Otwartego

 

W tym wyjątkowym roku Fotofestiwal ma wyjątkową formułę.
Większość wystaw będziecie mogli obejrzeć w sierpniu. Część jednak zobaczycie dopiero w październiku.

Większość wystaw udostępniona zostanie także w wersji online – linki pojawią się w opisie każdej wystawy na stronie www: LINK

Centrum festiwalowe

ART_INKUBATOR

Łódź, Tymienieckiego 3
Tu znajdują się wszystkie festiwalowe, sierpniowe wystawy!
Wystawy z Programu Otwartego czynne w datach 6-16.08.

GODZINY OTWARCIA

6.08, 19-21 otwarcie festiwalu (wstęp wolny, z koniecznością pozostawienia danych osobowych przy wejściu; istnieje możliwość limitowania liczby osób na terenie centrum)
7-9.08 (pt-ndz): 12-15, 16-21 (uwaga! między 15 a 16 godzina techniczna!)
pn-wt, czw-pt: 15-20,
śr: 15-21
sb-ndz: 12-15, 16-21 (uwaga! między 15 a 16 godzina techniczna!)

COVID-19

W związku z panującą w Polsce pandemią koronawirusa Covid-19 działania festiwalowe zostały okrojone. Zrezygnowaliśmy z większości spotkań, koncertów czy wydarzeń, na których mogliby się gromadzić ludzie a nadzór nad nimi byłby niemożliwy. W związku z tym część z nich została przeniesiona do Internetu, a pozostała część będzie realizowana w oparciu o wszystkie standardy oraz zalecenia wydane zarówno przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia jak również Główny Inspektorat Sanitarny.
Więcej informacji praktycznych związanych z obostrzeniami zwiedzania: LINK

Bilety

5 zł ulgowy (studenci, emeryci, renciści, dzieci do lat 12),
10 zł normalny
wstęp wolny – dzieci do lat 12

W tym roku nie mamy karnetów, ale bilety są bardzo tanie!

Bilety obowiązują na dany dzień w Art_Inkubatorze i na ewentualnych imprezach i wydarzeniach specjalnych danego dnia.
Płatność gotówką oraz kartą, a także jest możliwość zakupu biletu online na platformie e-wejsciowki.pl.

Dni otwarte dla studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego: 17 i 23.08 (za okazaniem legitymacji)

Kiedy i na co bez biletów?

Biletu nie potrzebujesz na wybrane pokazy slajdów, imprezy, pokazy filmowe oraz większość wystaw towarzyszących – szczegółowe informacje o biletowaniu znajdują się przy opisie każdego z wydarzeń na stronie internetowej i Facebooku.

UWAGA!

Wiele wystaw towarzyszących otwartych jest w nietypowych godzinach. Sprawdź to na szczegółowej liście wystaw towarzyszących.

21.08 w Fabryce Sztuki rusza także Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy.

Wszystkie spektakle udostępniane będą online, wydarzenia są bezpłatne. Polecamy program festiwalu -> LINK

KONTAKT

Masz pytania?
Napisz info@fotofestiwal.com lub zadzwoń 42 684 20 95

Szczegóły

Start:
13 sierpnia
Koniec:
14 sierpnia
Wydarzenie kategorie:
,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Łódź – różne miejsca
Łódź, Polska + Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*