NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

 

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rozmowa z Mirą Krum-Ledowską o książce „Królewna z kukurydzy” / online

10 maja | 18:00 - 19:30

▪ KLUB KSIĄŻKI CENTRUM DIALOGU ORAZ CENTRUM BADAŃ KULTURY ŻYDOWSKIEJ UŁ ZAPRASZAJĄ ▪
10 maja (wtorek) o godz. 18 na rozmowę z Mirą Krum-Ledowską o jej książce „Królewna z kukurydzy” zaprasza Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Centrum Badań Kultury Żydowskiej Uniwersytetu Łódzkiego (www.uni.lodz.pl/centrum-badan-kultury-zydowskiej).
Spotkanie, którego można będzie słuchać na Facebooku Centrum Dialogu Łódź poprowadzi prof. Małgorzata Domagalska.
„Kukurydziana królewna będzie żyła krótko, bo zwiędnie. A ty, Misiuniu, będziesz żyła bardzo długo…” – mówiła do swojej córki Adela Krum, gdy obie ukrywały się w piwnicy. Matka potrafiła wtedy z kukurydzy wyczarować królewnę, piosenkami i baśniami opowiadać pięcioletniej dziewczynce na przekór wszechogarniającemu je koszmarowi o pięknie świata.
W wydanych w ubiegłym roku wspomnieniach Mira Krum-Ledowska z dystansem, chwilami z ironią, ale i ze wzruszeniem oraz czułością prowadzi nas przez obrazy ze swojego życia. Od walki o przetrwanie w czasie wojny, przez powojenne lata w Jeleniej Górze i we Wrocławiu, bolesny dla niej wyjazd z Polski, kibuce i wojsko izraelskie, pracę nauczycielki aż do polskiej księgarni w Tel Awiwie. Te dwie rzeczywistości i kultury: polska i izraelska, na kartach opowiadań Miry stają się sobie bliskie, choć autorka nie idealizuje żadnej z nich.
Zbiór opowiadań pt. „Królewna z kukurydzy” ukazał się po polsku nakładem Wydawnictwa Kol Isze Publikacje).
Mira Ledowska z domu Krum, urodziła się w roku 1937 w Tłumaczu. W dzieciństwie przeżyła getto tłumackie i ponad roczne schronienie w piwnicy młyna w Beremianach. W maju 1944 r. wraz z matką znalazły schronienie u pani Antoniny Działoszyńskiej z Pużnik. Po wojnie Mira ukończyła Seminarium Pedagogiczne i rozpoczęła studia na wrocławskiej polonistyce, ale w następstwie antysemickiego incydentu wyjechała do Izraela. Ukończyła studia na wydziale literatury hebrajskiej i biblistyki. Po przejściu na emeryturę pracowała w Muzeum Diaspory i w Jad Waszem jako przewodnik dla grup polskojęzycznych. Od 2000 r. jest lektorką języka polskiego w Instytucie Polskim w Tel Awiwie. Właśnie dla uczestników lektoratu zaczęła pisać opowiadania.

Szczegóły

Data:
10 maja
Godzina:
18:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Internet
Internet + Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*