NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Finisaż wystawy Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952)

7 lutego 2020 | 16:00 - 17:00

Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952)

Galeria Willa, ul. Wólczańska 31 w Łodzi
Wystawa czynna do 9 lutego 2020 roku
Wydarzenie towarzyszące:

23 stycznia (czwartek) g. 17.00
oprowadzanie po wystawie z udziałem właściciela prezentowanych prac Grzegorza Kudelskiego
wstęp wolny

28 stycznia (wtorek) g. 16.00-18.00
warsztat malarski inspirowany twórczością Sotera Jaxy-Małachowskiego Od słowa do obrazu w poszukiwaniu osobistych inspiracji malarskich koncepcja i prowadzenie: Jacek Świgulski
bilet 8 zł
obowiązują zapisy: willa@mgslodz.pl, tel. 42 632 79 95

7 lutego (piątek) – finisaż g. 16.00
koncert Gabrieli Graboń: Aram Chaczaturian Trio fortepianowe, Igor Strawiński Suita
Historia żołnierza 1 i 2 cz.
g. 16.30 – wykład kuratorki wystawy Katarzyny Łomnickiej na temat Realizm w malarstwie
Sotera Jaxy-Małachowskiego
bilet 6 zł

Dla Sotera Jaxy-Małachowskiego, artysty urodzonego w Wolanowie koło Odessy na Ukrainie, pierwszym źródłem inspiracji twórczych stały się rodzime krajobrazy i widoki Morza Czarnego. Obdarzony talentem, naukę rozpoczął w Szkole Rysunkowej w Odessie. Następnie studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1892-94) i w Szkole Malarstwa i Rysunku Stanisława Grocholskiego w Monachium (1894-1900). Po zakończeniu edukacji zamieszkał na stałe w Krakowie; zawarł małżeństwo z Jadwigą Younga de Lenie. Dużo podróżował po Europie, wielokrotnie odwiedzał wyspę Capri i Wenecję. Regularnie bywał w rodzinnych majątkach na Kresach; czasowo mieszkał też w Zakopanem. W okresie międzywojennym niemal corocznie wyjeżdżał nad Bałtyk, gdzie tworzył kompozycje, które ugruntowały jego pozycję jako malarza marynisty. Brał udział w wielu wystawach, zyskując pochlebne recenzje krytyków i zainteresowanie publiczności.
Przez lata działalności artystycznej Soter Jaxa-Małachowski utrwalał w swoich obrazach otaczające go krajobrazy, opierając się na wnikliwej i rzetelnej obserwacji natury, stanowiącej lekcję wyniesioną z monachijskiej szkoły Stanisława Grocholskiego. Mamy przed sobą pejzażystę czystej krwi, o niezwykle rozległej skali wrażeń. (…) P. Małachowski jest raczej typem wirtuoza, wrażliwym na piękno przyrody i opierającym swą sztukę na sumiennych studiach – pisano o artyście. Prezentowana w Łodzi wystawa obejmuje bogaty i zróżnicowany tematycznie dorobek malarza, postrzeganego dotychczas niemal wyłącznie jako autora scen marynistycznych. Obok najbardziej znanych prac, ukazujących morze i bałtyckie plaże, pokażemy pejzaże tatrzańskie i kresowe, sceny rodzajowe, widoki Krakowa i portrety rodzinne. Wszystkie eksponowane prace i pamiątki pochodzą z kolekcji prywatnej Grzegorza Kudelskiego.
Katarzyna Łomnicka – kuratorka wystawy

Szczegóły

Data:
7 lutego 2020
Czas:
16:00 - 17:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Galeria Willa
Wólczańska 31
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.mgslodz.pl

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*