NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Wszystkich Kultur / Marcin Polak

10 czerwca | 16:00 - 17:00

Ulica Piotrkowska to swego rodzaju państwo w państwie, mikrokosmos tworzony przez przedstawicielki i przedstawicieli wielu kultur. W dawnych niemieckich, żydowskich i rosyjskich kamienicach dziś działają obok siebie arabskie, hinduskie, gruzińskie czy włoskie restauracje i kawiarnie. Współistnieją i przenikają się języki, kultury, obrazy oraz dźwięki. Bywa jednak, że właścicielki i właściciele lokali rezygnują z eksponowania swojej tożsamości, by wpisać się w schemat mainstreamowych oczekiwań.
W ramach Festiwalu Wszystkich Kultur z restauracji, barów i kawiarni przy Piotrkowskiej popłynie muzyka z krajów pochodzenia ich założycieli, wybrana przez nich specjalnie na tę okazję. Lokalne dźwięki z różnych stron świata wejdą ze sobą w dialog, jak blisko dwieście lat temu, gdy budynki przy tej ulicy wznosili imigranci z wielu krajów. Łódź ma długie tradycje różnorodności i otwartości na inność, a dziś te wartości wydają się być jeszcze ważniejsze niż przed 24 lutego.
Otwarcie festiwalu nastąpi w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi przy ul. Pomorskiej 18 gdzie o 16.00 zagra zespół 𝐀𝐉 𝐖𝐀𝐉 𝐃𝐔𝐎 (Marcin Lorenc i Piotr Gwadera). Wieczór zwieńczy impreza taneczna w klubie DOM „Festiwal Wszystkich Kultur – Ukraїna. Фестиваль Усіх Культур – Україна”, na której zagrają DJ-ki i DJ-e z Ukrainy: 𝐁𝐚𝐝𝐚𝐥𝐢𝐚𝐧, 𝐅𝐚𝐜𝐡𝐞𝐫𝐨𝐢𝐚, 𝐒𝐡𝐣𝐯𝐚.
https://tiny.pl/9bghd
Miejsca biorące udział w akcji:
Chinkalnia, Piotrkowska 16
Jerozolima Caffe & Shop, Piotrkowska 16
Servantka, Piotrkowska 55
Lavash, Piotrkowska 61
Ganesh, Piotrkowska 69
Mo Kosheri, Piotrkowska 70
Ryżowa Buła, Piotrkowska 79
Pho by Lilly Tran, Piotrkowska 80
PRL, Piotrkowska 81
Restauracja Gruzińska Lavash, Piotrkowska 82
Osteria Tari Bari, Piotrkowska 101
Sham, Piotrkowska 111
Asian experience, Piotrkowska 152
𝐌𝐚𝐫𝐜𝐢𝐧 𝐏𝐨𝐥𝐚𝐤 – artysta i kurator poruszający się na styku działań artystycznych i społecznych. Inicjator działań z cyklu „Zawód Artysty”, mających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktor portalu „Miej Miejsce“. Współprowadzi latającą „Galerię Czynną“. Absolwent PWSFTViT w Łodzi. Stypendysta MKiDN. W 2016 został odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej“.
𝐀𝐉 𝐖𝐀𝐉 𝐃𝐔𝐎 – wielowiekowa obecność społeczności żydowskiej na ziemiach polskich odcisnęła swoje piętno nie tylko na sztuce elitarnej ale i na kulturze popularnej oraz ludowej. Ta ostatnia – sztuka ludowa, a dokładniej polska muzyka tradycyjna, którą od kilkunastu lat zajmują się muzycy Marcin Lorenc i Piotr Gwadera, jest obszarem poszukiwań żydowskich wątków muzycznych, będących kanwą repertuaru Aj Waj Duo.
𝐌𝐚𝐫𝐜𝐢𝐧 𝐋𝐨𝐫𝐞𝐧𝐜 – skrzypek, animator, dziennikarz. Zafascynowany tradycyjną muzyką centralnej Polski. Związany między innymi z zespołami: Odpoczno, Radical Polish Ansamble, Niewte, Kożuch. Współorganizator cyklu zabaw tanecznych „Pograjka Łódzka”. Laureat najważniejszych polskich festiwali poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej i folkowej w tym: Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu czy Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Koncertował w Japonii, Algierii, Czechach i Estonii.
𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐆𝐰𝐚𝐝𝐞𝐫𝐚 – perkusista, akordeonista, animator łódzkiej sceny muzycznej. Współtworzy w zespołach L.Stadt, Radical Polish Ansambl, Odpoczno, Lautari. Współpracował ze Steven’em Bernstein’em, Marcinem Maseckim, Eugeniuszem Rebzdą, Jerzym Mazzollem, Tymonem Tymańskim, Antonim Gralakiem. Brał udział w wielu projektach muzycznych z pogranicza jazzu, rocka, muzyki eksperymentalnej, tańca współczesnego. Ostatnimi laty główne obszary jego muzycznych poszukiwań stanowi polska muzyka tradycyjna, balijski gamelan i ghanijski highlife.
W 2011 roku zdobył, wraz z L.Stadt, nagrodę TVP Kultura “Gwarancja Kultury” w kategorii jazz, rock. Laureat plebiscytu “Punkt dla Łodzi” w 2012 roku, w kategorii “twórcze szaleństwo”. Występował na najważniejszych festiwalach polskich (Open’er Festiwal, Off Festiwal) i zagranicznych (SXSW,USA; Afisha Picnic, Rosja; Indie Week, Kanada).
Wydarzenie odbędzie się w ramach Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Szczegóły

Data:
10 czerwca
Godzina:
16:00 - 17:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Piotrkowska
Piotrkowska
Łódź, Poland
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*