NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Frankofonia 2022

18 marca - 26 marca

Festiwal Frankofonii 2022

1 – 31 marca 2022

 

Jak co roku w marcu Festiwal Frankofonii jest okazją do świętowania w Polsce różnorodności kultur obszaru Frankofonii!

 

Na Festiwal składa się całe spektrum wydarzeń: od pokazów filmowych, przez spotkania literackie czy spektakle, aż po konkurs oratorski – a wszystkie je łączy język francuski.

To interdyscyplinarne wydarzenie organizowane jest przez instytucje związane z Frankofonią w Polsce: ambasady i instytuty kulturalne państw frankofońskich, placówki Alliance française oraz ośrodki polsko-francuskie, a także szkoły, uniwersytety i instytucje kultury.

Ważnym punktem programu jest Festiwal filmów frankofońskich, który odbędzie się od 18 do 25 marca na platformie Ninateka. Przez cały tydzień będziecie Państwo mogli obejrzeć za darmo 7 filmów wybranych przez organizatorów Festiwalu: ambasady Irlandii, Kanady, Szwajcarii, Rumuński Instytut Kultury, Biuro Walonii-Brukseli i Instytut Francuski w Polsce.

Entuzjaści nauki będą mogli śledzić krajowy etap konkursu „Mój doktorat w 180 sekund”, który daje młodym badaczom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności oratorskich.

Liczne propozycje czekają również na dzieci uczące się języka francuskiego i ich nauczycieli.

Pełen program Festiwalu Frankofonii poniżej.

 

Czym jest Frankofonia?

 

Frankofonia to przede wszystkim wspólnota 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na pięciu kontynentach. Jej celem jest budowanie obszaru solidarności, opartego na wartościach humanistycznych i demokratycznych, z poszanowaniem różnorodności kultur i języków.

Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF) dzięki wspólnemu językowi ma za zadanie rozwijać współpracę w zakresie polityki, edukacji, gospodarki i kultury między państwami członkowskimi na rzecz ich społeczeństw.

Organizacja zrzesza 88 krajów (54 członków, 7 członków stowarzyszonych i 27 obserwatorów). Polska ma status obserwatora Międzynarodowej Organizacji Frankofonii od 1997 roku.

 

 

Szczegółowy program Festiwalu Frankofonii:

 

 

  • Wystawa „Marianny – kobiety w historii i kulturze francuskiej w zbiorach WBP”

21 lutego – 25 marca

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi od 21 lutego do 25 marca 2022 r. będzie prezentowana wystawa pt. „Marianny – kobiety w historii i kulturze francuskiej w zbiorach WBP”. Marianna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji. Ona i inne kobiety jej współczesne, jak również te, których była spadkobierczynią, tworzyły i tworzą historię i kulturę francuską. Im właśnie poświęcona jest ta wystawa. Ekspozycja prezentuje sylwetki wybranych kobiet: życie, twórczość i działalność na przestrzeni wieków – od średniowiecza poprzez erę nowożytną, aż do czasów współczesnych. Ten barwny i różnorodny korowód otwiera Heloiza i Joanna d’Arc, kontynuują go między innymi Madame de Sévigné, Madame de Pompadour, Maria Antonina, Jane Avril, Colette, Joséphine Baker, Simone de Beauvoir, a zamyka Alice Zeniter. Wśród bohaterek wystawy znajdziemy pisarki, artystki i muzy, kobiety nauki, polityki i władzy, królowe, metresy i święte, bojowniczki, skandalistki, agentki wywiadu i zabójczynie. Każda z przedstawionych sylwetek kobiet może być przyczynkiem do ciekawej dyskusji, ale przede wszystkim zachęca do pogłębienia wiedzy i znajomości tematów związanych nie tylko z tymi konkretnymi postaciami, ale również z historią i kulturą poprzez czytanie książek, słuchanie muzyki, czy też oglądanie filmów, które można znaleźć w zbiorach Biblioteki. Termin wystawy doskonale wpisuje się w obchodzone od kilkudziesięciu lat: Święto Kobiet i Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie 8 marca oraz Dzień Języka Francuskiego i Frankofonii 20 marca. Atmosferę świata kobiet podkreśla oryginalna oprawa plastyczna złożona z prac wykonanych przez uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Są to rzeźby, obrazy i fotografie, z których część została specjalnie przygotowana w ramach szkolnego konkursu plastycznego pt. „Francuzka, która mnie inspiruje”.

Organizatorzy : Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Alliance française w Łodzi

 

*            *            *

 

  • „Don Juan” reż. Radosław Rychcik

26/02/2022 (premiera, kolejne przedstawienia w marcu)

Teatr Nowy w Łodzi

Uwodzi wszystkich – nie tylko kobiety. A może sam daje się uwieść wizji niemożliwej wolności? W przewrotnej interpretacji Radosława Rychcika cyniczny manipulator, kłamca, kpiarz i bezbożnik odsłania drugie oblicze: niespełnionego Romea i niepokornego buntownika. Łowca serc i wrażeń szuka ideału. Znudzony libertyn pokazuje twarz człowieka zagubionego w walce o uwolnienie z okowów społecznych i religijnych zasad; kpiącego z zaściankowej moralności, burzącego porządek społeczny. Bez sukcesu. Miłosny taniec ciał i dusz zamienia się w taniec śmierci, komedia staje się dramatem; Eros przegrywa z Tanatosem, a profanum z sacrum. O tym jest ta historia, która stale się przecież powtarza. O ludzkiej pysze, która bywa zarzewiem buntu. O winie i karze, zdradzie i o miłości, które nie mogą bez siebie istnieć. O złu, które przemawia językiem wzniosłych ideałów i żelaznych norm. O jednostce, która przegrywa z systemowym zakłamaniem. Uwspółcześniona – choć jednak nie całkiem współczesna inscenizacja przenosi widzów w gorące czasy seksualnej rewolucji, przemian obyczajowych i moralnych, oraz w miejsce, w którym Don Juan Molière’a bywał jedynie przy okazji ożenków: do kościoła: miejsca, w którym kształtują się normy moralne, i uchylają bramy piekieł zarazem.

Organizatorzy : Teatr Nowy w Łodzi, Alliance française w Łodzi

*            *            *

 

  • Muzeum cyfrowe Micro-Folie

01/03/2022 – 31/03/2022, 14:00

Alliance française w Łodzi

Program Micro-Folie to narzędzie polityki kulturalnej wspierane przez francuskie Ministerstwo Kultury i koordynowane przez La Villette we współpracy z 12 instytucjami: Centre Pompidou, Château de Versailles, Cité de la Musique – Philharmonie de Paris, Festiwal w Awinionie , Instytut Świata Arabskiego, Luwr, Muzeum Narodowe Picassa-Paryża, Muzeum Orsay, Muzeum Quai Branly-Jacques Chirac, Paryska Opera Narodowa, Réunion des Musées Nationaux – Grand Palais i Universcience. Micro-Madness oferuje zabawne i technologiczne treści kulturalne, które można zainstalować we wszystkich istniejących miejscach (biblioteka, ratusz, miejsce historyczne, ratusz, sklep, szkoła, centrum handlowe…) i nie wymaga żadnej szczególnej infrastruktury . Muzeum Cyfrowe umożliwia odkrywanie blisko domu skarbów największych instytucji narodowych oraz wszystkich instytucji partnerskich, takich jak Muzea Narodowe Warszawy i Krakowa, które udostępniły 33 z 1800 dzieł znajdujących się obecnie w zbiorach. Zeskanowane w bardzo wysokiej rozdzielczości prace tej eklektycznej galerii zadziwiają, zaskakują, stanowią wyzwanie..

Organizatorzy : Alliance française w Łodzi, La Villette

*            *            *

  • Festiwal filmów frankofońskich w Ninatece

18/03/2022 – 25/03/2022

Online, na www.ninateka.pl

Filmy z krajów członków i obserwatorów Międzynarodowej Organizacji Frankofonii do obejrzenia za darmo na platformie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Ninateka.

„Obietnica poranka” reż. Eric Barbier, Francja, Belgia 2016, 113 min.
„Czerwony żółw” reż. Michael Dudok de Wit, Francja, Belgia 2016, 80 min.
„Bogini świetlików” reż. Anaïs Barbeau-Lavalette, Kanada 2020, 105 min.
„Olga” reż. Elie Grappe, Szwajcaria, Francja 2021, 87 min.
„Zatrzymać” reż. Guillaume Senez, Belgia, Francja, Szwajcaria 2016, 95 min.
„Masz ci los” reż. Paul Negoescu, Rumunia 2016, 86 min.
„Eillen Gray” reż. Jörg Bundschuh, Niemcy 2006, 60 min.

Więcej informacji tutaj.

*            *            *

 

  • „Mój doktorat w 180 sekund” – ogłoszenie zwycięzców polskiego finału

18/03/2022, 12:00

Online: https://bit.ly/3h2IoBK

Już czwarty rok z rzędu odbywa się konkurs „Mój doktorat w 180 sekund” dla regionu Europy Środkowej. Instytut Francuski w Polsce, we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Stowarzyszeniem Polskich Romanistów „Plejada” organizuje finał krajowy. Uczestnicy, przez maksymalnie 3 minuty, będą mogli przedstawić temat swojego doktoratu w języku francuskim i spróbować przekonać jurorów i publiczność! Od matematyki po literaturę, poprzez biologię czy architekturę, wszystkie dziedziny są akceptowane!

Organizatorzy : Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich (OKF) na Uniwersytecie Warszawskim, Instytut Francuski w Polsce, Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada”       *

 

  • Spektakl „Un, deux, trois mazurka”

24/03/2022, 11:00

Online

Muzyczno-słowny spektakl na podstawie bajek z Gwadelupy. Przedstawienie odbędzie się w dwóch językach, po francusku i po polsku, a dzieci będą mogły śpiewać wraz z aktorami dzięki napisom.

Organizator: Instytut Francuski w Polsce

*            *            *

 

Festiwal Frankofonii 2022 w Polsce jest organizowany przez GADIF (Grupę ambasad, delegacji i instytucji frankofońskich) w Warszawie oraz Instytut Francuski w Polsce.

Ambasada Belgii
Ambasada Kanady
Ambasada Republiki Demokratycznej Konga
Ambasada Irlandii
Ambasada Maroka
Ambasada Senegalu
Ambasada Szwajcarii
Ambasada Tunezji
Rumuński Instytut Kultury
Biuro Walonii-Brukseli
Instytut Francuski w Polsce
Alliance française

Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TV5 Monde

Szczegóły

Początek:
18 marca
Koniec:
26 marca
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Łódź – różne miejsca

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*