NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Eternal

12 grudnia 2019 | 18:00 - 19:00

Serdecznie zapraszamy do galerii Pop-up Ogrodowa8 w Łodzi na otwarcie wystawy Grzegorza Wełnickiego “Eternal”

Grzegorz Wełnicki (1986) mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył studia fotograficzne na Wydziale Operatorskim w PWSFTviT w Łodzi. Jego prace zostały nagrodzone na wielu konkursach fotogrficznych m.in. „Newsweeka”, BZ WBK Press Photo, a w 2018 roku zdobył prestiżową nagrodę International Photographer of the Year i wyróżnienie Photographic Museum of Humanity za projekt „ETERNAL”, prezentowany na festiwalu. Jego zdjęcia ukazały się między innymi na łamach prestiżowego „GUP Magazine” oraz w takich tytułach jak: „Wysokie Obcasy”, „Zwierciadło”, Kwartalnik „FOTOGRAFIA”, „Duży Format”, „Przekrój”, „Kontynenty”, „Snap Me”. Wystawiał między innymi w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Galerii Pauza w Krakowie, Faktycznym Domu Kultury w Warszawie, Lookout Gallery w Warszawie, Galerii Koło ZPAF w Warszawie oraz wielu innych. W październiku 2013 odbyła się premiera głośnej książki „Eli, Eli” autorstwa Wojciecha Tochmana (wydawnictwo Czarne), do której Grzegorz Wełnicki realizował projekt fotograficzny. W swoich pracach Wełnicki łączy wiele nurtów fotograficznych – od fotoreportażu i dokumentu, aż po fotografię kreacyjną, co umożliwia mu przenikliwe ujęcie interesującego go tematu, jakim jest wielowymiarowość istoty człowieka i jego historii. Jego prace niosą ogromny ładunek emocjonalny i nie pozostawiają odbiorcy obojętnego.

wystawa: Grzegorz Wełnicki, „Eternal”
wernisaż: 12.12.2019, czwartek, godz. 18.00
czas trwania wystawy: 12.12.2019–12.01.2010
kurator: Maja Kaszkur
miejsce: Pop-up galeria Ogrodowa8
Łódź, ul. Ogrodowa 8 , Ogrodowa Office, parter

https://www.grzegorzwelnicki.com
https://www.facebook.com/Ogrodowa8
https://www.instagram.com/_ogrodowa8_office/

ETERNAL
to pierwsza część długoterminowego projektu poświęconego tematyce mor tem i post-mor tem. Prezentowane fotografie powstały w trakcie wielomiesięcznych pobytów artysty w północnych Indiach. Wystawa rozszerza konwencję obrazu stosowaną dotychczas przez artystę, do fotografi dodając obiekty przywiezione z miejsca realizacji zdjęć.
Przedstawione na ekspozycji portrety ukazują Nietykalnych zwanych w Waranasi Chaudhary’s. To ludzie z najniższej społecznej kasty w Indiach od wieków odpowiedzialni za palenie ciał w tym świętym mieście. Niesłychanie ciężkie zajęcie zostało im przypisane jako jedna z rozlicznych nieuprzywilejowanych prac, które wypełniają w hinduskim społeczeństwie.W teorii konstytucja Republiki Indii z 1950 roku znosiła zależności kastowe, zgodnie z ideą Mahatmy Ghandiego, który walczył z wszelkimi przejawami dyskryminacji społecznej. W jej myśl Nietykalni, zwani przez Ghandiego „Dziećmi Boga” zyskali rozliczne prawa (w tym dostęp do edukacji i stanowisk publicznych) i zostali oficjalnie włączeni w system społeczny. Pomimo tego w Waranasi do tej pory obarczeni są stygmatem kastowości.
Chaudhar y’s strzegą symbolicznego Wiecznego Ognia na palenisku Manikarnika Ghat, w efekcie czego setki ciał płoną nieprzerwanie dzień i noc. Ramię w ramię przy paleniu ciał pracują: synowie z ojcami, kuzyni z wujkami, młodzi i starzy. Kremacje, dokonane w tym miejscu przez Nietykalnych, zapewniają zamknięcie procesu reinkarnacji zwanego sansarą i osiągnięcie stanu nirwany. Z tym rytuałem nierozerwalnie związana jest woda rzeki Ganges płynącej u stóp Ghatu, która pełni istotną rolę w życiu i śmierci całego hinduskiego społeczeństwa, a w życiu bohaterów zdjęć ma osobliwe znaczenie.
Wystawa miała swoją premierę na festiwalu fotografii “W ramach Sopotu” w 2018 roku.

Szczegóły

Data:
12 grudnia 2019
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Pop-up galeria Ogrodowa8
Ogrodowa 8
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map