NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Muzeum Przyszłości 01: Alternatywne scenariusze jutra

18 lutego | 18:00 - 19:00

profil Muzeum Sztuki na Facebooku

 

Podczas spotkania inaugurującego tegoroczny dyskursywny cykl Muzeum Przyszłości postaramy się wraz z Joanną Bednarek, Dianą Lelonek, Zofią nierodzińską (pisownia oryginalna) oraz Anną Sudoł uruchomić futurologiczną spekulację na temat losów instytucji sztuki i zastanowić się, czy wizja przyszłości bez muzeów jest możliwa.

„[…] Ciągły stres i cofnięte środki finansowe nie pozwalają nam już dłużej realizować programu. Omówiłam moje wątpliwości z dyrekcją i naszym zespołem kuratorskim. Wspólnie podjęliśmy decyzję o zamknięciu instytucji na stałe, przestrzeń oddajemy w użytkowanie chwastom, ptakom i owadom. Niech zarasta” – mówi lektorka w filmie Diany Lelonek „Formy przetrwania”. Film, który posłuży jako punkt wyjścia do naszej rozmowy, kreśli wizję świata bliżej nieokreślonej przyszłości. Jest to świat targany kryzysami, świat niepewny, świat u progu kluczowych przewartościowań i zmiany dotychczasowych paradygmatów. W gronie dyskutantek zastanowimy się nad alternatywnymi scenariuszami przyszłości, zarówno dla instytucji sztuki, jak i dla świata, w którym tego rodzaju miejsca nie będą już dłużej potrzebne, a na pewno nie w kształcie jaki znamy teraz.
 
*Dyskursywny cykl „Muzeum Przyszłości” towarzyszy wystawie „Awangardowe muzeum”, którą będziecie mogli oglądać jesienią w ms1.
 
MUZEUM PRZYSZŁOŚCI
Okrągłe rocznice zwykle skłaniają do refleksji – my jednak wybiegamy w przyszłość. 90-lecie przekazania muzeum Międzynarodowej Kolekcji Sztuki przez grupę “a.r.”, które obchodzimy w tym roku, traktujemy jako punkt wyjścia do rozmów, dyskusji i spekulacji o tym, czym będzie nasza instytucja za 10 lat, w swoje stulecie.
 
Osią tych rozważań jest „Awangardowe muzeum” – planowana na jesień 2021 wystawa, będąca efektem naszych wieloletnich badań. Ekspozycja, mimo że osadzona w kontekście historycznym, podejmie zaskakująco aktualne wątki. Pokaże bowiem awangardowe myślenie o instytucjach jako o przestrzeniach eksperymentu, rozwoju sztuki czy produkcji wiedzy. Pozwoli zobaczyć w muzeum inicjatywę społeczną, której celem jest projektowanie możliwych scenariuszy przyszłości. Lub – bardziej doraźnie – instytucjonalną formę samopomocy, bo z jednej strony zapewnia artystom finansowanie, z drugiej zaś „archiwizuje” ich twórczość dla kolejnych pokoleń. Działanie takich wychylonych w przyszłość instytucji, które można pomyśleć dzięki wystawie “Awangardowe muzeum”, ma więc odpowiadać na potrzeby tu i teraz.
 
Cykl rozmów, dyskusji i wykładów „Muzeum Przyszłości” ujmie w dyskursywną ramę tegoroczny program ms. Stworzy też płaszczyznę do interdyscyplinarnych dialogów na ważne dziś tematy, by móc zacząć budować pomost między obrazem muzeum z przeszłości, a wizją muzeum przyszłości. W gronie teoretyczek/ów, filozofek/ów, ekonomistek/ów, artystek/ów i w końcu muzealniczek i muzealników, postaramy się pomyśleć, jakiego muzeum będziemy potrzebować za dekadę.
 
Całoroczna dyskusja toczyć się będzie na temat futurologicznych wizji ekonomii, świata wirtualnego, troski, zdrowia psychicznego, dostępności, uczestnictwa oraz ekonomii i ekologii uwagi. Tą drogą będziemy się zbliżać do możliwych wersji awangardowego muzeum przyszłości.

Szczegóły

Data:
18 lutego
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Sztuki w Łodzi
Więckowskiego 36
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://msl.org.pl/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*