NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Elementarz polskiej kultury. Fotografia. Spotkanie z Krzysztofem Candrowiczem i Michałem Nowakowskim

23 czerwca | 18:00 - 19:30

ydawnictwo Wytwórnia i księgarnia Do Dzieła zapraszają na spotkanie wokół książki „Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec. To artystyczno-edukacyjna publikacja zwracająca uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Książka przedstawia 44 powstałe po 1918 roku dzieła, które zyskały duży międzynarodowy rozgłos, opowiada historie o tym, w jakich okolicznościach powstawały i dlaczego akurat te prace mają wpływ na światową kulturę do dziś.
Goście: Krzysztof Candrowicz, Michał Nowakowski
Prowadzenie dyskusji: Małgorzata Miśkowiec
📸 Spotkanie wokół książki, poświęconej także polskiej fotografii jest dla nas przyczynkiem do zastanowienia się nad jej współczesną kondycją i jej recepcją poza granicami kraju. Opisane w książce postaci Chrisa Niedenthala, Edwarda Hartwiga, Zofii Rydet, Tomasza Gudzowatego będą punktem wyjścia do dyskusji na temat polskiej fotografii, jej oddziaływania na zagranicznych odbiorców i rozpoznawalności polskich twórców poza granicami kraju. Małgorzata Miśkowiec współautorka Elementarza wraz z jej gośćmi Krzysztofem Candrowiczem i Michałem Nowakowskim prześledzą sukcesy twórców fotografii artystycznej, jak i reportażowej.
📸 Spotkanie w księgarni Do Dzieła jest częścią cyklu rozmów „Elementarz polskiej kultury” odbywającego się w księgarniach stacjonarnych w całej Polsce. Każde ze spotkań poświęcone jest innej dziedzinie kultury – polskiej literaturze, grafice, malarstwu i rzeźbie, filmowi, muzyce, teatrowi, fotografii, architekturze i kulturze popularnej – a gośćmi Autorów książki Karola Szafrańca, Małgorzaty Miśkowiec i Ewy Solarz będą eksperci i osobowości polskiej kultury.
Krzysztof Candrowicz jest kuratorem, konsultantem i dyrektorem artystycznym. Przez kilkanaście lat był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, Fundacji Edukacji Wizualnej oraz Łódź Art Center. Krzysztof pracuje także jako konsultant, kurator i wykładowca w licznych organizacjach, muzeach, szkołach i festiwalach w Europie i na świecie. Od roku 2014 jest dyrektorem artystycznym Triennale Fotografii w Hamburgu. Jest również aktywnym członkiem ruchu społecznego Cohabitat – to sieć osób, organizacji, przedsiębiorstw oraz instytucji. Organizacja koncentruje się na współpracy typu open source, architekturze, technologiach naturalnych i permakulturze.
Michał Nowakowski jest animatorem kultury, producentem wystaw i wydarzeń międzynarodowych, aktywnie działającym na polu promocji polskiej kultury za granicą. W swoich działaniach koncentruje się przede wszystkim na popularyzacji polskiej sztuki współczesnej i fotografii współpracując z najważniejszymi instytucjami kultury na świecie. Realizuje projekty dla Instytutu Adama Mickiewicza.
Małgorzata Miśkowiec, współautorka książki „Elementarz polskiej kultury”, kulturoznawczyni, historyk sztuki, kuratorka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (kulturoznawstwo międzynarodowe) i Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza, gdzie zajmuje się projektami związanymi ze sztuką wizualną i dizajnem. W dotychczasowej pracy zajmowała się koordynacją wystaw oraz projektów międzynarodowych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi artystami, kuratorami oraz instytucjami. Współtworzyła międzynarodowy projekt targów sztuki International Art Fair Warsaw 2016. Kuratorka projektów wystawienniczych i dyskursywnych: „Antonisz. Interpretacje”, „Wzory Przyszłości”, „SILESICUM”, Festiwal Sztuk Wizualnych „Relacje”.
📸 Z uwagi na obowiązujące obostrzenia proponujemy udział w spotkaniu stacjonarnie (15 miejscówek, obowiązują bilety w cenie 5 zł lub zakup książki-bohaterki w naszej księgarni) lub online (bezpłatny streaming na profilu Facebook księgarni i Wydawnictwa Wytwórnia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegóły

Data:
23 czerwca
Godzina:
18:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Do Dzieła
Próchnika 3
Łódź, łódzkie Poland
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*