NA SKRÓTY – REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN – REPERTUAR TEATRÓW – KALENDARZ SPORTOWCA – INFORMATOR KONCERTOWY
Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

- To wydarzenie minęło.
Żywa Biblioteka na „Tęczowej ławce”
11 października 2020 | 12:00 - 15:30
Żywa Biblioteka na „Tęczowej ławce”
Najbardziej boimy się i odrzucamy to, czego nie znamy. Stwórzmy więc bezpieczną przestrzeń do poznawania Inności. Spotkajmy się, usiądźmy na ławce i porozmawiajmy, a Inni być może przestaną być obcy. Chcielibyśmy, aby okazją do takiego zbliżenia ponownie była tegoroczna edycja Żywej Biblioteki realizowana 11 października w Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Nie ma biblioteki bez książek. Żywa Biblioteka opiera się więc o współpracę z Żywymi Książkami – z osobami wyróżniającymi się ze społeczeństwa, z mniejszościami widzianymi przez pryzmat krzywdzących stereotypów i doświadczającymi dyskryminacji. Każdy może stać się czytelnikiem i czytelniczką – wystarczy zarejestrować się i dostać kartę biblioteczną. Następnie można wypożyczyć wybraną Książkę i rozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone – oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby.
Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie inauguracja „Tęczowej ławki”, którą artysta Jerzy Dobrzański z tej okazji podarował Muzeum jako funkcjonalny mebel oraz symbol solidarności ze społecznością LGBT+ oraz innymi społecznościami dotkniętymi wykluczeniem. Ławka na stałe zostanie w ms1.
Sam pomysł Żywej Biblioteki narodził się w Danii w 2000 roku. Grupa skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy” młodych ludzi zorganizowała Human Library, która w ciągu ponad 10 lat rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie. Także nasza Żywa Biblioteka będzie realizowana we współpracy z organizacją Human Library, sprawującą opiekę nad projektem i czuwającą nad jakością Żywych Bibliotek we wszystkich krajach.
Pragniemy udostępnić czytelnikom zróżnicowane Książki, prezentujące różne aspekty wykluczenia: ze względu na narodowość i wyznanie, ze względu na niepełnosprawność i chorobę, ze względu na orientację psychoseksualną czy styl życia.
Dziękujemy Jerzemu Dobrzańskiemu za dar, który traktujemy jako zobowiązanie do dalszej pracy nad uczynieniem naszych instytucji miejscami wspierającymi równość, różnorodność i tolerancję.
Jerzy Dobrzański – rzeźbiarz, projektant, absolwent warszawskiej ASP na Wydziale Rzeźby oraz studiów doktoranckich na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej – stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku, pedagog na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy rzeźby, instalacje i obiekty funkcjonalne w przestrzeni publicznej, właściciel firmy Betonovo produkującej formy przemysłowe z betonu.
REJESTRACJA:
Formularz do wypełnienia jest dostępny TUTAJ