NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Śladem linii Wacława Szpakowskiego – oprowadza Jakub Gawkowski

13 lutego | 12:00 - 15:00

 

Nie zawsze je dostrzegamy, a funkcjonują zarówno w zjawiskach przyrody, jak i organizacji życia społecznego. To niewidoczne rytmy, które czasem spajają świat a innym razem działają destrukcyjnie. Badają je zarówno przyrodnicy, jak i socjologowie czy historycy. Kiedy ich aparat zawodzi, do akcji wkraczają niekiedy również awangardowi artyści, próbując językiem abstrakcji uchwycić to, co w innych – bardziej konkretnych – formach ekspresji musi jeszcze poczekać na swój czas. 

Zapraszamy na oprowadzania po wystawie Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego, z udziałem Jakuba Gawkowskiego. Ekspozycja w ms¹ kieruje naszą uwagę na wspomniane niewidoczne rytmy, za punkt wyjścia biorąc życie i twórczość Szpakowskiego (1883-1973), szczególnie w początkach XX wieku, gdy artysta mieszkał i studiował w Rydze. Ale, co istotniejsze, otwiera w ten sposób przestrzeń do dialogu, do którego zaproszeni zostali także twórcy z innych pokoleń, by zainicjować nowe sojusze i spotkania, wykraczające poza horyzont zakreślony przez czas i miejsce życia samego Szpakowskiego.

Obok twórczości klasyka awangardy pokazujemy ośmioro współczesnych artystek i artystów, również pracujących z abstrakcją. Projekt ten – prezentując, na jak różne sposoby rozkwitało dziedzictwo Szpakowskiego i jak prace artystów różnych pokoleń wchodzą z nim w dialog – zachęca do nowego spojrzenia na modernistyczną awangardę. Spojrzenie to skupia się na wydobyciu współczesnego znaczenia tych prac, przedstawiając jednocześnie lokalny, polityczny i społeczny kontekst, w jakim powstawały.

Artyści: Wacław Szpakowski, Andrés Galeano, Navine G. Khan-Dossos, Hana Miletić, Janek Simon, Viktor Timofeev, Zanis Waldheims, Evita Vasiļjeva, Amanda Ziemele

Oprowadzanie adresujemy do niewielkich grup (liczba miejsc jest ograniczona do 10).  Aby wziąć w nim udział, należy napisać na adres edu@msl.org.pl lub zadzwonić pod numer tel. 605 060 063. Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. W wypadku wystąpienia niepokojących objawów, prosimy o zrezygnowanie z udziału w wydarzeniu. Wydarzenie w cenie biletu wstępu na wystawę. 

g. 12, 13 i 14

Szczegóły

Data:
13 lutego
Czas:
12:00 - 15:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Internet

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*