NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Debata „Rozwiązania ekologiczne w sztuce miejskiej”

20 września 2021 | 12:00 - 14:00

Eko rezydencje artystyczna. Murale, warsztaty i debata artystyczna

 

Projekt skierowany jest w szczególności do mieszkańców Łodzi na którym to terenie działają Realizatorzy i Partnerzy projektu a jego odbiorcami są mieszkańcy Łodzi i regionu. Główny cel projektu to poprawa jakości życia lokalnej społeczności poprzez wprowadzanie pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu oraz przyzwyczajeniach. Cele szczegółowe to wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa i zwiększenie poziomu społecznej solidarności a także rozwój kompetencji w odbiorze kultury i umożliwienie nieograniczonego terytorialnie i czasowo dostępu do jej zasobów.

 

W ramach projektu do Łodzi w sierpniu zawitał włoski artysta o pseudonimie Carne i stworzył wspólnie z łódzkimi artystami murale o proekologicznej wymowie na elewacjach budynków przy ul. Stawowej 28, gdzie w siedzibie XLII Liceum Ogólnokształcącego mieści się Ośrodek Terenowy „Wyspa Kultury” oraz  Centrum Twórczości Lutnia przy ul. Łanowej 14.

 

Carne w swojej pracy artystycznej (murale i malarstwo) realizuje projekty (min. „Nation of Ruins” czy „Minimal Vandalism”) w których odnosi się do takich tematów, jak upadek i porażka systemu ekonomicznego, zużycie ziemi i jej zanieczyszczenie czy zniszczenie bioróżnorodności. Co więcej twórca ten poświęcił ostatnie 10 lat swojej pozaartystycznej działalności badaniom nad LCA*, ekologicznymi łańcuchami dostaw i rolnictwem ekologicznym współpracując z międzynarodowym i uniwersytetami z połowy Europy! Jak sam deklaruje: „eko podejście jest częścią mojego życia”.

 

Projekt oficjalnie rozpoczął się akcją informacyjną w ramach Pikniku Kolorowe Podwórka zorganizowanego przez Ośrodek Terenowy „Wyspa Kultury” przy ul. Stawowej 28. Animatorzy
z Fundacji Urban Forms opowiedzieli o projekcie „Eko Rezydencja artystyczna”, przedstawili planowane działania, przybliżyli zagadnienia związane ze sztuką miejską. Dzieci zostały zachęcone do stworzenia eko kolaży i dekoracji z użyciem papieru, kredek, nożyczek i wstążek, które pozostały po instalacji Jerzego Janiszewskiego na Starym Rynku (2016 i 2017).

 

Mural Carne powstał na elewacji CT „Lutnia”, a 11 sierpnia, przy okazji uroczystego „otwarcia” dzieła odbyło się spotkanie z dziennikarzami, w którym, prócz włoskiego artysty wzięli udział także łódzcy twórcy – uczestnicy projektu – Barbara Olejarczyk i Adam Szczęsny. Ci ostatni 13 sierpnia przeprowadzili warsztaty dla grupy seniorów skupionych wokół Uniwersytetu Trzeciego Wieku AHE
i BOK. Kolejnym działaniem w projekcie było wykonanie przez Barbarę Olejarczyk i Adama Szczęsnego we współpracy z Carne 2 murali – na elewacji i we wnętrzu „Wyspy Kultury”.

 

Projekt zakończy w dniu 20 września o 12 00 debatą:

„Rozwiązania ekologiczne w sztuce miejskiej” – rozmowa będzie dotyczyła ekologicznych kontekstów sztuki miejskiej. Poprzedzą ją  z mini eko warsztaty.

Debata odbędzie się w Studio Arterion ( ul. Pomorska 69/71) prężnie działającej i rozwijającej się w niezwykłym tempie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która jest
Partnerem tego prestiżowego, międzynarodowego projektu.

Od godz. 12 00 – w  części panelowej,  przewidziane są trzy prezentacje:

  • Aleksandra Dudek z Fundacji Urban Forms opowie o przykładach eko street art na świecie.
  • Barbara Olejarczyk i Adam Szczęsny (artyści wykonawcy 2 murali w ramach projektu „Eko rezydencje”) spróbują odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób artyści mogą przyczynić się do promowania idei zrównoważonego rozwoju.
  • Panel zakończy prezentacja przedstawiciela firmy Air Polska Farby Ekologiczne „Pomaluj swój świat czystym powietrzem – Air is Art”.

    W trakcie debaty powiemy także o innowacyjności metod edukacyjnych
    i współpracy z partnerami technologicznymi Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

 

Organizator projektu „Eko rezydencja artystyczna. Murale, warsztaty, debata”:  Fundacja Urban Forms, partner technologiczny kierunku Kulturoznawstwo.

 

Partnerzy:

Urząd Miasta Łodzi

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

XLII Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej

Bałucki Ośrodek Kultury

 

Zadanie: „Eko rezydencje artystyczne” zostało sfinansowane z budżetu Miasta Łodzi”.

Szczegóły

Data:
20 września 2021
Godzina:
12:00 - 14:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Sterlinga 26
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*