NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czwarta Noc pod Spadającymi Gwiazdami

11 sierpnia 2018 | 19:30 - 23:59

Darmowy

Noc Perseidów 2018 w Parku Źródliska

Wspólne oglądanie Perseidów stało się już naszą tradycją. W tym roku już po raz czwarty zapraszamy na to wydarzenie w Parku Źródliska. Szczegóły podamy niebawem, ale termin koniecznie trzeba już zarezerwować w rodzinnych planach wakacyjnych!

Jak co roku pomiędzy 17 lipca i 24 sierpnia orbita ziemska przetnie ścieżkę komety 109P/Swift-Tuttle. Kometa okrąża Słońce raz na 133 lata, zostawiając za sobą kawałki odłamków skalnych, pyłu i lodu. Odłamki tworzą chmurę, która powoli ulega dyspersji na orbicie komety. Gdy Ziemia przetnie ścieżkę komety do jej atmosfery dostają się drobinki, zazwyczaj nie większe od ziarenka piasku. Wchodząc z dużą prędkością w ziemską atmosferę rozgrzewają i jonizują gazy wzdłuż trasy swojego przelotu. Powstaje zjawisko świetlne wskutek emisji fotonów przez zjonizowane atomy, które w ten sposób pozbywają się nadmiaru energii.

Perseidy zawdzięczają swoją nazwę gwiazdozbiorowi Perseusza, na pograniczu którego znajduje się ich radiant w trakcie maksimum aktywności. Radiant przemieszcza się w czasie występowania roju również przez gwiazdozbiory Kasjopei i Żyrafy.

W tym roku szczyt roju Perseidów będzie można obserwować przez dwie kolejne noce: z 11 na 12 sierpnia (w tę sobotnio-niedzielną noc zapraszamy na wspólne obserwacje w Parku Źródliska) oraz z 12 na 13, przy czym drugiej nocy będzie nieco bardziej spektakularny. Perseidy swoją jasność zawdzięczają między innymi dużym prędkościom – około 59 km/s. Dodatkowo Perseidy dają ponadprzeciętną ilość jasnych meteorów zwanych bolidami (ang. fireballs). Tworzą je obiekty większe od ziarenka piasku, ale zazwyczaj wystarczająco małe by rozpaść się na wysokości 100 km, zostawiając za sobą jedynie pył. Dzięki naszej atmosferze nie jest to zjawisko niebezpieczne.

Joanna Szczepańska

Szczegóły

Data:
11 sierpnia 2018
Czas:
19:30 - 23:59
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

Park Źródliska
Park Źródliska I
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*