NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Korowód. Edward Dwurnik i widma historii

28 sierpnia | 11:00 - 13:30

Korowód. Edward Dwurnik i widma historii

Na pierwszym planie napis z tytułem wystawy "Korowód" w tle fragmenty obrazów

W Muzeum Pałac Herbsta w okresie wakacyjnym zaprezentujemy dzieła Edwarda Dwurnika, które wzbogaciły naszą kolekcję dzięki darowi profesora Romana Zarzyckiego. Ta wyjątkowa donacja stała się inspiracją do ponownego przyjrzenia się twórczości artysty w zderzeniu z tradycją polskiego malarstwa, z którą prowadził burzliwy dialog.
.
Owo zderzenie to zarazem punkt wyjścia do refleksji nad naszymi narodowymi mitami, które Dwurnik krytycznie i ironicznie nieustająco eksplorował. Wystawa to zaproszenie do odbycia fantasmagorycznej podróży. Nakładają się na siebie czasy, a my zderzamy się ze znanymi nam kadrami i motywami. Wśród anonimowych postaci pojawiających się na obrazach, które tworzą tytułowy „korowód”, wiele jesteśmy w stanie rozpoznać dzięki atrybutom czy emblematycznym gestom. Sięgamy do wiedzy historycznej, ale też zbioru wyobrażeń o minionych wydarzeniach. Ekspozycja konfrontuje nas z kulturowymi kliszami, narodowymi symbolami i polską pamięcią zbiorową.

Oglądając prace Dwurnika dostrzegamy echa niepodległościowych zrywów. Wybrzmiewają one w niewyidealizowanej przestrzeni, wśród codzienności, zwyczajności, brzydoty. Artysta,odwołując się do wielkich mistrzów i XIX-wiecznej narracyjności, zrywa z patosem i podręcznikową ilustracyjnością. Symbole wielkiej i wzniosłej przeszłości dla jego współczesnego bohatera nie są niczym więcej jak tylko elementem krajobrazu, obok którego przechodzi się obojętnie.

W pracach artysty dostrzegamy dowcip, szczerość, bezpośredniość, współodczuwanie, współuczestnictwo, ale i dystans. Dwurnik komentuje, ale nie poucza. Prześwietla jedną ze społecznych umów – dotyczącą tego, jak wykorzystujemy wiedzę historyczną oraz w jaki sposób chcemy utrwalać zbiór wyobrażeń i mitów o naszej przeszłości. O nas samych. Dwurnik odsłania to, co miało zostać ukryte, ściera puder. Jest ironiczny.

Tytułowy „korowód” odnosimy więc również do emblematycznych haseł związanych z polską kulturą, historią, tradycją. Ich nazywanie, rozpoznanie znaczeń może zrewidować naszą wizję historii i kulturowo utrwalonej pamięci. Prace Dwurnika proponują tu krytyczną perspektywę.

W ten sposób na ekspozycji skonfrontowane zostaną ze sobą m.in. takie prace jak „Tiurma” Dwurnika i „Pochód ułanów polskich w 1830” Gierymskiego, „Pijane głowy” tego pierwszego z „Ostatnim klucznikiem Horeszkowa” Strzałeckiego, czy też „Romantycy” z „Rannym kirasjerem i dziewczyną” Kossaka oraz „Sceną batalistyczną” Pillatiego. Wszystkie obrazy, z którymi skonfrontowane zostaną prace Dwurnika, pochodzą z kolekcji sztuki dawnej Muzeum Sztuki w Łodzi.

kuratorka: Katarzyna Kończal

koordynatorka: Agata Szynkielewska

identyfikacja wizualna: Grafixpol

 

czas trwania wystawy: 9 lipca 2021  – 31 sierpnia 2021

 

 

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

 

 


 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:

 

10.07.2021, sobota, godz. 13:30
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Korowód. Edward Dwurnik i widma historii

21.07.2021, środa, godz. 12:00 — 13:30

Wakacje w MPH:  Z perspektywy Dwurnika – warsztaty dla dzieci

22.07.2021, czwartek, godz. 17:00
Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie Korowód. Edward Dwurnik i widma historii

23.07.2021, piątek, godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Korowód. Edward Dwurnik i widma historii

28.08.2021, sobota, godz. 11:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Korowód. Edward Dwurnik i widma historii

 

Szczegóły

Data:
28 sierpnia
Czas:
11:00 - 13:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta
Przędzalniana 72
Łódź, łódzkie 90-338 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://palac-herbsta.org.pl/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*