NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

 

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Niebo i ziemia będą nas słuchać / wykład i koncert o Bundzie

9 maja | 17:00 - 19:30

9 maja o 18.00 zapraszamy do Pop’n’Art (plac Wolności 6) na koncert rewolucyjnych pieśni Bundu w wykonaniu Marysi de Latour z zespołem „Cuzamen” „Niebo i ziemia będą nas słuchać”. Wstęp wolny.
O godzinie 17.00 o idei i społecznym przesłaniu Bundu opowie dr Michał Trębacz.
Spotkanie związane jest z Rokiem Aliny Margolis-Edelman oraz z międzynarodowym projektem TOTAL PEACE project, którego przesłaniem jest Pokój.
Bund był socjalistyczną partią żydowskiego proletariatu, która podkreślała, że prawa człowieka są równe dla wszystkich. Powstał tam, gdzie „mówiło się, marzyło i śpiewało w jidysz”. Bundowcy nie czekali na Mesjasza ani nie myśleli o emigracji do Ziemi Izraela. Chcieli Polski sprawiedliwej, socjalistycznej, z równymi prawami dla mniejszości narodowych. Walczyli o autonomię narodowo-kulturalną Żydów. Członkiem i działaczem Bundu w przedwojennej Łodzi był Aleksander Margolis (1887-1939), łódzki lekarz i radny miejski, a także jego żona Anna Margolisowa, pediatra. Oboje byli społecznikami całkowicie poświęcającymi się niesieniu pomocy potrzebującym, zabiegali m.in. o utworzenie w Łodzi sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę. W ich ślady poszła Alina Margolis-Edelman, także lekarka i działaczka społeczna na rzecz dzieci. Pediatra świata – jak o niej mówiono, która w latach 80. i 90. XX wieku jeździła z pomocą humanitarną do wielu krajów świata. Także Marek Edelman, ostatni komendant powstania w warszawskim getcie, po wojnie lekarz kardiolog, z Bundem był związany od dzieciństwa. I zawsze podkreślał, że bundowskie wychowanie go ukształtowało na całe życie. O idei i społecznym przesłaniu Bundu opowie dr Michał Trębacz, natomiast pieśni rewolucyjne wykona Marysia de Latour wraz z zespołem „Cuzamen”.

Szczegóły

Data:
9 maja
Godzina:
17:00 - 19:30
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Pop’n’Art
Plac Wolności 6
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*