NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Atau Tanaka / Instrumental interaction in media art / wykład

7 listopada 2019 | 11:00 - 12:00

Wykład poświęcony będzie trzem instalacjom interaktywnym, w których cyfrowy dźwięk, technologie sieciowe, wizja komputerowa oraz technologie mobilne umożliwiają interakcję z dźwiękiem oraz interakcje pomiędzy odbiorcami/interaktorami. Chociaż każda z nich różni się metodami wykorzystania technologii i związanymi z nimi formami oddziaływania, wszystkie łączy to, iż zostały zaprojektowane i wykonane w oparciu o zasad i idiomy budowy instrumentów muzycznych. Global String, stworzona we współpracy z Kasperem T. Toeplitzem, to gigantyczny monochord łączący dwa miasta. W tym przypadku Internet staje się przestrzenią rezonansową, w której wybrzmiewa „akustyka Sieci”. Bondage oparta jest na sonifikacji zdjęć japońskiego fotografa Nobuyoshi Araki wykonanych przy użyciu aparatu Polaroid. Za sprawą obrazu i dźwięku widz konfrontowany jest w niej z japońską kulturą i normami genderowymi, które poddawane są estetycznym transgresjom. Net_Dérive, stworzona w Sony Computer Science Laboratories w Paryżu, jest natomiast zapowiedzią powszechnych dziś technologii mobilnych i narzędzi nadzoru. Zrealizowana na rok przez premierą iPhona i rozwojem kultury aplikacji, instalacja zmienia odbiorców w aktywnych uczestników – flanerów, którzy spacerując w okolicach galerii z urządzeniami zaopatrzonymi w czytniki geolokacji współtworzą kolektywny polirytmiczny pejzaż dźwiękowy słyszalny wewnątrz galerii i zarazem transmitowany w Internecie.

Wykład odbędzie się w języku angielskim.
Zapraszamy do Centrum Promocji Mody, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wojska Polskiego 121

Atau Tanaka – muzyk, performer, badacz, profesor Goldsmiths University w Londynie. W swoich działaniach artystycznych i projektach naukowych skupia się na cielesności w kontekście muzyki i interakcji człowiek – komputer. Jego mentorami byli Ivan Tcherepnin, John Chowning oraz Michel Waisvisz. Pierwszymi inspiracjami Tanaki były spotkania z Johnem Cage’em podczas jego Norton Lectures w Harvardzie (1988-89). Zaowocowały one także odtworzeniem kompozycji Cage’a Variations VII dokonanym przez Tankę wraz z Mattem Wandem oraz grupą zoviet*france w 2008 roku. W latch dziewięćdziesiątych wraz z Edwinem van der Heide i Zbigniewem Karkowskim stworzył zespół Sensorban, w którym wykorzystywali nowatorskie interfejsy do tworzenia muzyki elektronicznej. W tym samym okresie Tanaka aktywnie współtworzył japońską scenę noise współpracując z takimi artystami jak Merzbow, Otomo, KK Null i wielu innych. Kolejnym projektem było trio z grającym na thereminie Laurentem Dailleau oraz artystką wizualną Cecile Babiole. Współpracował także z wieloma artystami francuskiej sceny improwizowanej (Camel Zekri, Metamkine, Le Quan Ninh i Michel Doneda). W duecie z Adamem Parkinsonem (aka Dane Law) tworzył muzykę i projekty dźwiękowe wykorzystując telefony komórkowe. Wraz z animatorem i twórcą wideo Lillevan realizował performensy audiowizualne. Wydał liczne albumy dla takich wytwórni jak Sub Rosa, Bip-hop, Caipirinha Music, Touch/Ash, Sonoris, Sirr-ecords, Goldsmiths Press/NX Records. Był współ-dyrektorem centrum muzyki elektronicznej STEIM w Amsterdamie, pracował także w IRCAM (Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique) oraz Sony CSL w Paryżu. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na festiwalach Ars Electronica w Linzu, Sonar w Barcelonie, Mutek w Montrealu, Transmediale/CTM w Berlinie, a także w instytucjach takich jak MOMA w San Francisco, ICA w Londynie, Eyebeam w Nowym Jorku czy ZKM w Karlsruhe.

organizator: Fundacja „In Search Of…”
współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Wydarzenie współfinansowane z budżetu Miasta Łodzi.

Szczegóły

Data:
7 listopada 2019
Czas:
11:00 - 12:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Wojska Polskiego 121
Łódź, łódzkie 91-726 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.asp.lodz.pl/