NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Animarkt 2020

6 października 2020 10 października 2020

Crème de la crème światowej animacji poklatkowej, czyli Mike Cooper, Andy Gent, Magda Bieszczak i Melani Coombs – mistrzowie znani z pracy przy filmach: „Wallace i Gromit: Klątwa Królika”, „Osobliwy dom pani Peregrine”, „Wyspa psów”, „Harvie Krumpet” czy „Mary i Max”. Ponadto pięć dni biznesowych spotkań i konsultacji, szansa na pracę w amerykańskim studiu LAIKA, walka o nagrody w sekcji pitchingowej. Ogłoszono program jubileuszowej edycji ANIMARKT Stop Motion Forum, rozpoczynającej się w Łodzi już 6 października.

Organizowany od 5 lat w Polsce ANIMARKT jest jedynym branżowym wydarzeniem na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To właśnie na forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentować własne projekty przed swoimi mistrzami. Tu rodzą się doceniane przez krytyków i publiczność filmy.

W tym roku zespół MOMAKIN zdecydował się zrealizować ANIMARKT online poprzez rozbudowaną wirtualną platformę, dzięki której forum zmienia formę, ale nie traci rozmachu.

Nie chcieliśmy rezygnować z naszej misji integrowania branży filmu poklatkowego. Podjęliśmy więc wyzwanie stworzenia internetowej alternatywy, dając tym samym możliwość uczestniczenia w forum tym, którzy nie przyjechaliby do Łodzi, chociażby ze względu na ograniczenia geograficzne czy restrykcje związane z COVID-19 – mówi Paulina Zacharek, twórczyni forum. – Rozbudowana, nowoczesna platforma internetowa pozwoli zachować atmosferę bliskości na ANIMARKcie, a jednocześnie da możliwość wzięcia udziału w Forum uczestnikom z najdalszych zakątków świata – podkreśla.

Program wydarzenia składa się z trzech głównych sekcji: MASTERS, PITCHING I BUSINESS.

MASTERS to mistrzowskie warsztaty dla twórców lalek, operatorów czy animatorów. Organizatorom udało się zaprosić do współpracy artystów, którzy przyczynili się do sukcesów wielokrotnie nagradzanych filmów Wesa Andersona czy Tima Burtona, mających również ogromne doświadczenie w realizacji projektów komercyjnych. W mistrzowskim gronie znaleźli się: twórca lalek Andy Gent, nazywany prawą ręką Wesa Andersona; Kim Keukeleire, reżyser animacji w “Nazywam się Cukinia”, mająca w swoim dorobku także popularne “Uciekające kurczaki”; animator stop motion Tobias Fouracre (animation supervisor w “Wyspie psów”, key animator w “Fantastyczny Pan Lis”) oraz Malcolm Hadley, brytyjski autor zdjęć z ponad 20-letnim doświadczeniem w realizacji filmów poklatkowych (m.in. “Gnijąca Panna Młoda”, “Frankenweenie”), który tajniki pracy z kamerą omówi na warsztatach operatorskich.

Jako że ANIMARKT to spotkanie sztuki filmowej z biznesem, szczególne miejsce w programie zajmuje właśnie sekcja BUSINESS, która umożliwia branżowe spotkania networkingowe z udziałem najbardziej decyzyjnych osób w branży. To w ramach tej części odbędzie się między innymi rekrutacja na stanowiska doświadczonych storybordzistów i konstruktorów lalek do legendarnego Studia LAIKA w USA, konsultacje „Ask the Expert” m. in. z przedstawicielami Miyu Distribution, Maur Film, New Europe Film Sales oraz prezentacje pełnometrażowych filmów i seriali na „Show me your project”. Ponadto w sekcji BUSINESS jest wydarzenie „Meet your partner”, które ukierunkowane są na dialog argentyńskich i chilijskich reprezentantów z europejskimi producentami.

Zamknięta jest lista uczestników sekcji PITCHING, czyli prezentacji pomysłów na film, na etapie pierwszego scenariusza i zarysu koncepcji wizualnej. O cenne nagrody powalczy w tym roku 15 projektów poklatkowych z całego świata. Na najlepsze z nich czekają vouchery o łącznej wartości 100 000 zł do wykorzystania we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), rezydencja artystyczna w argentyńskiej Cordobie czy akredytacja na Międzynarodowy Market Filmowy MIFA we Francji w 2021 roku. W finałowej piętnastce nie zabrakło nowych projektów uznanych już młodych twórców, m.in Electra. A Poem (Elektra. Wiersz) Darii Kashcheevy, która w 2019 roku dostała nominację do Oscara za dyplomowy film Daughter. Zwycięzców poznamy 9 października. Wszystkie prezentacje dostępne będą online, dzięki czemu każdy miłośnik stop motion może zapoznać się ze światowymi trendami animacji i prześledzić wczesny etap powstawania filmów, które być może za kilka lat trafią na oscarowe listy. Z kolei twórcy animacji podpatrując tegorocznych uczestników mogą przygotować się do udziału w przyszłorocznym pitchingu.

Otwarte dla internetowej publiczności bez konieczności rejestracji będą również masterclass, konferencja i panele dyskusyjne oraz znacznie mniej formalne “Śniadania z animacją”, podczas których uczestnicy porozmawiają między innymi o tym jak działać na chińskim rynku animacji. Wszystkie wydarzenia forum są bezpłatne, a szczegółowe informacje na temat warunków udziału w nich znaleźć można na stronie www.animarkt.pl.

ANIMARKT Stop Motion Forum jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej o wydarzeniu na www.animarkt.pl.

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w zakresie projektów w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej. Jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji poklatkowej.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*