NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Moda Sztuka Społeczeństwo // Wykłady // Coco Chanel

3 grudnia 2019 | 19:00 - 21:00

Cześć!
Serdecznie zapraszamy na nowy cykl wykładów w Niebostanie, które poprowadzi dla Was Agnieszka Wojciechowska-Sej 🙂

Spotkania będą okazją do poznania różnych mechanizmów modowych, którym bezrefleksyjnie podlegamy w codziennej gonitwie.
Bo na przykład, najzwyklejsze dziś, damskie spodnie zyskały legalność na ulicy dopiero w latach 50-tych. Wcześniej spodnie dla kobiet usprawiedliwiał tylko sport albo plażowanie.
Podobne historie wysnuję opowiadając o torebkach, rajstopach, fryzurach, pokazach mody, nadmiarach i niedoborach odzieżowych.
Ponieważ największe rewolucje zaszły i zachodzą w modzie kobiecej, skupię się na projektantkach, menadżerkach, modelkach, użytkowniczkach ale i krytyczkach modowego showbiznesu.
Bo MODA jest kobietą.

Bohaterką pierwszego spotkania będzie Coco Chanel – pierwsza kobieta potentatka modowa, rewolucjonistka i menadżerka mody, kreatorka pokazów mody z modelkami znanymi z imienia i nazwiska oraz autorka funkcjonalnych usprawnień dla dziennikarzy. Ale też i wojna z Elsą Schiaparelli.

Tematy kolejnych wykładów:

2. Awangardowa rewia mody – konstruktywistki rosyjskie, które projektowały mode od wzorów na tkaniny, przez suknie, kostiumy gimnastyczne do karoserii aut i pasujących do nich strojów dla kierujących kobiet – Lubow Popowa, Warwara Stiepanowa, Katarzyna Kobro, Sonia Delaunay, Charlotte Perriand, Margarete Schotte – Lichotzky.

3. Jadwiga Grabowska – wielka królowa Mody Polskiej, która w najtrudniejszych czasach powojennej Polski wierzyła, że Polki mogą i powinny być eleganckie.

4. Mini i space age – Mary Quant , Cocuellina Barriere, Barbara Hulanicki czyli spódniczki ograniczają się do minimum, kobiety legalnie noszą spodnie, świat przyspiesza, ludzie latają w kosmos i nagle moda zdaje sobie sprawę, że na świecie są nastolatki.

5. Vivienne Westwood – moda punk, która wspiera muzykę i buduje tożsamość grupy fanów, i o tym, jak królowa mody punk wkracza na salony.

6. Dekonstrukcja stroju i płci – o międzywojennej artystce Claude Cahun i projektach Zahy Hadid ale i też trochę o tym, czym jeszcze zajmuje się Miuccia Prada, kiedy nie projektuje spódnic.

7. Słynne modelki i skąd one się wzięły, po co jest konkurs Top Model, Krytyka machiny mody Vanessy Beecroft i antymoda Rei Kawakubo.

Szczegóły

Data:
3 grudnia 2019
Czas:
19:00 - 21:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Niebostan
Piotrkowska 17
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Telefon:
https://www.facebook.com/niebostan/